2012-10-13 15:11 #0 av: Artlink

RESULTATLISTAN STANDARD SM 2012

SMS1-12: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg: Anja & Kalle Weidt

SMS2-12: TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson

SMS3-12: TAMs Ovanliga Onyx, hona pearl sh, uppf/äg: Liselott Aronsson

****

 

SM STANDARD A, Eskilstuna, lördagen den 22 september 2012

Domare: Paul Hartley

Sekr: Anja Weidt

 

STANDARD av 90 anmälda möss ställdes 88 (varav 3 diskades):

 

BIS 1: TAMs Xaliga Xilla, hona, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 96p)

 

BIS 2: TAMs Elegant Edith, hona, pew sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 94p)

 

BIS 3: TAMs Elegant Elsa, hona, sö cr sh, uppf L.Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt (CERT 93p)

 

BIS 4: TAMs Bring Bamyl, hane, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 93p)

 

BIS 5: TAMs Golden’s Rutger, hane, ck ssh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT 93p)

 

CERT (90-100/100p)

TAMs Get Grynet, hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 91p)

TAMs Get Gnista, hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 90p)

Golden’s Roxie, hona, ch sh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT )

TAMs Elegant Emil, hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 91p)

TAMs Bring Bamyl, hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 93p)

TAMs Elegant Evita, hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 91p)

Golden’s Vittran, hona, sö ch sh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT 90p)

TAMs Xaliga Xilla, hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 96p)

Vårstjärna, sö cr sh, hona, uppf/äg Anja & Kalle Weidt (CERT 91p)

TAMs Bring Bandit, hane, pew sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 90p)

TAMs Elegant Elsa, hona, pew sh, uppf Liselott Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt (CERT 93p)

TAMs Elegant Edith, hona, pew sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 94p)

Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona, sv ssh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 90p)

 

PK (85-89/100p)

TAMs Get Goliat, hane, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)

Golden’s Ru, hane (sv sh), uppf/äg Birgitta Gutke  (PK 88p)

TAMs Reko Rebell, hane, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 83p)

Golden’s Rixi, hona, sv sh, uppf/äg Birgitta Gutke (PK 88p)

Raven, hona, sv sh, uppf/äg A & Weidt (PK 88p)

Golden´s Belize, hona sv sh, uppf/äg, Birgitta Gutke (PK 87p)

TAMs Visit Wilma, hona, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs Get Gurkan, hona, bl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)

Svartlings Augra, hona, bl sh, uppf/äg Maya Andersson (PK 86p)

Diamanten’s Japan, hona, sö cr sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 88p)

Golden’s Gigi, rö cr sh, Birgitta Gutke (PK 88 p)

TAMs Einstein, hane, spl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 85p)

Diamanten’s Dröm, sm sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 85p)

Diamanten’s Bibbi, hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 87p)

Sv.Pr IntGP, SMS1-11 Observing Jupiter, hane, pearl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)

TAMs Yppiga Yankee, hona, si-grey sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)

 

HEDERSPRISER:

Svemus HP ”Very Nice Mouse”: TAMs Get Grynet hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson

Svemus HP ”Very Nice Mouse”: TAMs Elegant Evita , hona, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson

Bästa korthår: TAMs Xaliga Xilla hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson

Bästa satin korthår: Golden’s Rutger hane, ck ssh, uppf/äg Birgitta Gutke

Bästa Långhår: Vattnadals Joar hane ar-cr lh uppf/äg, Elin Mattsson

Bästa Astrex: Vattnadals Björnhane ar-cr ax uppf/äg Elin Mattsson

Bästa Aby: Golden’s Quick

Dom. fav HP: TAMs Elegant Elsa hona, pew sh, uppf Liselott Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt

Sek. fav HP: Diamantens Bibbi hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen

Snöflingans HP äldsta musen: Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter, hane pearl sh,

uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs HP, musen med vackraste öronen: TAMs Asta-Kvasta

Golden’s HP till bästa honan: TAMs Xaliga Xilla hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson

Golden’s HP till bästa hanen: TAMs Bring Bamyl hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson

Golden’s HP till vackraste ögonen: Chapeau-Claque, hona, sö cr, uppf Anette Ajanki /äg Anja & Kalle Weidt

SM STANDARD B, Eskilstuna, lördagen den 22 september 2012

Domare: David Bumford

Sekr: Gerodean Elleby

STANDARD av 90 anmälda möss ställdes 88st (varav 4 diskades):

BIS1 Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt (CERT 94p)

 

BIS2 TAMs Ovanliga Opal, hona pearl sh, uppf/äg, L Aronsson (CERT 93p)

 

BIS3 Diamantens Gabon, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (CERT 90p)

 

BIS4 Diamantens Xboy, hane tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 89p)

 

BIS5 Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Lt Aronsson (PK 88p)

 

CERT (90-100/100p)

Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt (CERT 94p)

TAMs Ovanliga Opal, hona pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 93p)

Diamanten's Gabon, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (CERT 90p)

 

PK (85-89/100p)

Diamanten's Xboy, hane tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 89p)

Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)

TAMs Einstein, hane spl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)

TAMs Fräcka Frippe, hane tri sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 86p)

Two-face, hane cp sh, uppf/äg, A+K Weidt (PK 86p)

TAMs Crazy Carma, hona si-grey sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 86p)

TAMs Elegant Elsa, hona pew sh, uppf/äg, L.Aronsson/A+K Weidt (PK 86p)

TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK86p)

TAMs Elegant Emil, hane sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs Bring Bamyl, hane sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs Elegant Edith, hona pew sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs Nyfikna Naomi, hona spl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

Diamantens Xmas, hona tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 85p)

Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter, hane pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

TAMs Yppiga Yankee, hona si-grey sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)

Vattnadals Quintus, hane ag sh uppf/äg, Elin Mattsson (PK 85p)

 

HEDERSPRISER

Svemus HP: Diamantens Lettland, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen

För bra svans Svemus HP: Golden´s Quick, hane ck/t saby, uppf/äg, Birgitta Gutke

För fina virvlar

Bästa kortår: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt

Bästa satin korthår: Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Liselott Aronsson

Bästa Långhår: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh uppf/äg, Elin Mattsson

Bästa Astrex: TAMs Nyfikna Nutte, hane spl ax, uppf/äg, Liselott Aronsson

Bästa Aby: Golden´s Quick, hane ck/t aby, uppf/äg, Birgitta Gutke

Dom. fav HP: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt

Sek. fav HP: Golden´s Belize, hona sv sh, uppf/äg: Birgitta Gutke

Snöflingans HP äldsta musen: Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter 21mån, hane pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson

TAMs HP, musen med vackraste öronen: TAMs Elegant Elsa, hona pew sh, uppf/äg: L.Aronsson/A+K Weidt

 

Uppfödargrupper STANDARD lördag 22 sept

5 deltagande grupper:

Amanitas - Black

Diamanten’s - Tricolor

Diamanten’s Splash

TAMs - Black

TAMs - Sö Cream

 

1: plats Amanitas (Anja och Kalle Weidt)

nr 6 Dexter, hane sv sh 9m14d, 83p resp 80p uppf/äg A+K Weidt

nr 13 Storm, hona sv sh7m14d, 84p resp 82p uppf/äg A+K Weidt

nr 14 Raven, hona sv sh 9m14d, 88p resp 83,5p uppf/äg A&K Weidt

2:a plats TAMs (Liselott Aronsson)

nr 22 TAMs Bring Bamyl, hane sö cr sh 4m18d, 93p resp 85p uppf/äg L.Aronsson

nr 23 TAMs Örnie, hane sö cr sh 4m, 23d 84p uppf/äg L.Aronsson

nr 27 TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh 5m18d, 96p resp 86p uppf/äg L.Aronsson

 

3:e plats Diamanten’s (Kent Ivarsen)

nr 52 Diamantens X-boy, hane tri sh, 3m23d, 73p resp 89p uppf/äg K.Ivarsen

nr 56 Diamantens X-cat, hona tri sh, 3m23d, 77p resp 84p uppf/äg K.Ivarsen/E.Od

nr 57 Diamantens Hongkong, hona tri sh, 6m7d, 76p resp 84p uppf/äg K.Ivarsen

 

***

 

RESULTATLISTAN PC SM 2012

SMP1-12: Diamantens Panik, hane spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen

SMP2-12: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/Anja & Kalle Weidt

SMP3-12: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh, uppf/äg: Elin Mattsson

 

SM PET CLASS A, Eskilstuna, lördagen den 23 september 2012

Domare: Paul Hartley

Sekr: Anja Weidt, domarelev

 

Följande delades ut i Pet Class A: 6 st A-priser, 34 st AB-priser, 15 st B-priser och 2 st C-priser.

 

BP 1: Diamanten’s Panik, hane, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen

 

BP 2: Vattnadals Joar, hane, ar-cr sh, uppf/äg Elin Mattsson

 

BP 3: Avalanche, hane, ch-ar sh, uppf/äg Camilla Hellohf

 

BP 4: Diamanten’s Kenya, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen

 

BP 5:  Diamanten’s Xmas, tri sh, uppf/äg Kent Ivarsen

 

HEDERSPRISER:

 

Svemus HP: Mörk Choklad, hane, sv lh, uppf/äg Felicia Odh

Svemus HP: Epson, hane, sm lh aby, uppf Birgitta Gutke / äg Felicia Odh

Dom. fav HP: TAMs Elegant Elsa, hona, pew, uppf Liselott Aronsson / äg A & K Weidt

Sek. fav HP: Golden’s Elita, hona, sm lh aby, uppf Birgitta Gutke / äg Dominic Fernström

Snöflingans HP äldsta musen: Vattnadals Falmark, bl-ar ssh, uppf E. Mattsson / äg Emily Odh

Gnagarnas HP för Bästa mus uppfödd av ägaren: Diamanten’s Panik, hane, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen

Gnagarnas HP för Bästa mus ej uppfödd av ägaren: Golden’s Hemi, hona, si-ag cp sh, uppf Birgitta Gutke / äg Veronica Fernström

AVEO’s HP: TAMs Visit Wilma, hona, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson

AVEO’s HP: Raven, hona, sv sh, uppf/äg Anja och Kalle Weidt

TAMs HP till mest välskötta: Diamanten’s Japan, hona, sö cr sh, uppf/äg Kent Ivarsen

Amanitas HP till Bästa Junior: Diamanten’s Bobbi, hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen

Vattnadals HP till ”om inte”: Diamanten’s Problem, hona, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen

 

SM PET CLASS B, Eskilstuna, lördagen den 23 september 2012

Domare: David Bumford

Sekr: Maya Andersson, domarelev

 

PC av 65 anmälda möss ställdes 55 st, 42st A-pris, 6st B-pris, 6st AB-pris och 3st C-pris.

BP1: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/K+A Weidt

 

BP2: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström

 

BP3: TAMs Elegant Emil, hane sö cr sh, uppf/äg: Liselott Aronsson

 

BP4: Mr Freeze, hane sv sh, uppf/äg: Kalle/Anja Weidt

 

BP5: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt

 

HEDERSPRISER:

Svemus HP: Vattnadals Fredrik, hane ar-cr sh, uppf/äg, Elin Mattsson

Charmig Svemus HP: Diamantens Gabon hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen

Dom. fav HP: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/Anja och Kalle Weidt

Sek. fav HP: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström

Snöflingans HP äldsta musen: Vattnadals Falmark, hane bl-ar ssh, uppf/äg, Elin Mattsson/Emily Od

Gnargarnas HP för Bästa mus uppfödd av ägaren: Two-Face, hane cp sh, Kalle/Anja Weidt Gnargarnas HP för Bästa mus ej uppfödd av ägaren: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström

AVEO’s HP för Mest lämmellika musen: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh, uppf/äg: Elin Mattsson AVEO’s HP för Största rumpan: Dubbelnougat, hona be/f lh, uppf/äg, Felicia Odh TAMs HP till mest välskötta: Mr Freeze, hane sv sh, uppf/äg: Kalle/Anja Weidt

Amanitas HP till Bästa Junior: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ Veronica Fernström

Vattnadals HP till ”om inte” -började blöda näsblod-: TAMs Einstein, hane spl sh,uppf/äg Liselott Aronsson.

 

Uppfödargrupp PET CLASS söndag 23 sept

3 deltagande grupper:

Amanitas 1 grupp, Diamanten’s 2 grupper

 

1:a plats Amanitas

nr 59 Raven, hona sv sh 9m14d uppf/äg A&K Weidt

nr 48 Vårstjärna, hona söcr 6m uppf/äg A&K Weidt

nr 3 Mr Freeze, hane sv sh 2m uppf/äg A&K Weidt

 

2:a plats Diamantens

nr 12 Diamantens X-boy, hane tri sh, 3m23d uppf/äg K.Ivarsen

nr 29 Diamantens X-cat, hona tri sh, 3m23d K.Ivarsen/E.Od

nr 52 Diamantens Hongkong, hona tri sh, 6m7d uppf/äg K.Ivarsen

 

3:e plats Diamantens

nr 19 Diamantens Lettland, hane spl sh 5m12d uppf/äg K.Ivarsen

nr 42 Diamantens Gabon, hane spl sh 7m12d uppf/äg K.Ivarsen

nr 4 Diamantens Panik, hane spl sh, 2m1d, uppf/äg K.Ivarsen

 

(Bilden: Anja Weidt med SMS1-12 Vårstjärna i mitten. t.v Paul Hartley och t.h David Bumford)

 

(Bilden: Kent Ivarsen med SMP1-12 Diamanten's Panik)