# Vem är den här filuren?
Author: Gronstedt

Ser inte ut som en "vanlig" mus, men kanske ni kunniga vet ändå?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tycker det ser ut som någon form av skogsmus/vild mus.

## Comment 2
Author: Vattnadal

Tror inte det är en skogsmus, möjligen husmus.

## Comment 3
Author: Sugar Mist

Skogsmus är det inte iaf, möjligen husmus.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ah, ser ut som en sån katterna plockar in från stallet men det kanske inte kallas skogsmus som vi säger här hemma

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Absolut inte en skogsmus! De är mycket sötare med stora ögon :3

Jag tror det är en liten sork, för husmöss ser mer ut som svensktypade smala viltfärgade tammöss. Dess huvud är mer som på en dvärghamster eller sork än som på en mus. Så det är säkert en sorts liten sork. Ser ut som sorken på wiki och som sorkarna i min djurbok. Men det kan möjligen kanske vara en kraftig husmus, husmössen ser så olika ut på bilderna. Men det är i alla fall inte en skogsmus.

En sork, hittar tyvärr knappt några bilder på sorkar.

 [http://sv.wikipedia.org/wiki/Sorkar](http://sv.wikipedia.org/wiki/Sorkar)

Så här ser en husmus ut:

[http://www.naturephoto-cz.com/husmus-picture\_se-14882.html](http://www.naturephoto-cz.com/husmus-picture_se-14882.html)

och en skogsmus:

[http://www.naturephoto-cz.com/storre-skogsmus-picture\_se-2604.html](http://www.naturephoto-cz.com/storre-skogsmus-picture_se-2604.html)

Tycker skogmöss är sjukt söta! <3

## Comment 6
Author: Gronstedt

Ja, det var nog mer sorkigt än musigt! Tackar!

## Comment 7
Author: Grodan

tror också sork

## Comment 8
Author: Grodan

#6 Vart hittade du den? Vad gjorde du med den?

## Comment 9
Author: Gronstedt

#8: Katten bar in den och deponerade den i badrummet, jag fångade den på skumtomte och deponerade den i skogen 😉.
