# Svarta vinbär
Author: Grodan

Nu är mina svarta vinbär mogna. Ok, de har varit mogna några dagar, men jag har inte orkat plocka dem. Ska nu i a f plocka så mkt jag orkar. Jag och djuren ska äta svarta vinbär tills vi storknar.

Mössen har blivit introducerade för svarta vinbär redan förra året. De pillade mest med dem.

Svarta vinbär är rika på antioxidanter, vitaminer och mineraler. Även bladen är bra att ta in och torka och göra te på eller bara strö ut i buren.

Morakullan´s Ylva äter svarta vinbär 25 juli 2012 (sårri för dålig bild, den är tagen med blixt genom buren...)

## Comment 1
Author: Grodan

Här är en bättre bild, precis nytagen, på en Blue tös som jag inte vet vad hon heter.

## Comment 2
Author: Coolway

Härliga bilder! får åka bort till min farmor och plocka en näve. fungerar röda vinbär med eller ska jag låta bli dom?

## Comment 3
Author: Grodan

#2 Röda vinbär är inte lika nyttigt, dessutom på tok för surt.

## Comment 4
Author: jollycox

Våra svarta vinbär har inte gett så mycket bär på senaste tiden men jag ska kolla om det finns några. Blad ska jag plocka och torka iallafall. 🙂

## Comment 5
Author: ajanki

Underbara bilder när dom äter vinbär❤️

## Comment 6
Author: guppytjej

Nån mer osm provat vita vinbär?

Mina har fått o åt dem (ratade såklart röda) men ännu inte fått tag på svarta.

## Comment 7
Author: Grodan

jag har inte provat det, tycker inte de är så goda själv, så jag struntar i den busken, precis som jag struntade i rabarberna och väldigt mycket av jordgubbarna (blev matförgiftad av gubbarna så jag vågade inte plocka fler efter det, morsan fick dem, mössen o råttorna fick några) men längtar till äpplena... de är så goda... i år ger jag dock inte bort några (har ju bara 1 träd)

## Comment 8
Author: Tsunamis

Är bra sugen på att smyga in på grannens tomt och nalla en massa blad för att torka... \*visslar\* 😂
