# Råtta eller mus?
Author: Ninja

En på r8forumet undrade om "råttan" längst ner till höger på den här sidan  verkligen är en råtta, eller en mus: [http://www.djurskyddet.se/lankar/sallskapsdjur.asp](http://www.djurskyddet.se/lankar/sallskapsdjur.asp) 

Jag är bombsäker på att det är en mus (musnos, musöron, trefärgad \*och otroligt söt såklart ;)\*), men enligt fotografen så ÄR det em råtta på bilden, och en på r8forumet tycker att det faktiskt KAN vara en råtta.. Men hon är inte heller helt säker. (lite virrigt, men ni kanske fattar ändå ;P )  
Så - vad har musexperterna här på mus ifokus att säga om den saken? ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) 

Mvh Ninja

## Comment 1
Author: cosmonita

Det måste vara en mus!

## Comment 2
Author: Grodan

Naw, va fint han har gjort sidan!!!

Svårt att se... har ett hästhuvud mer....haha

## Comment 3
Author: Klettermus

Jag tycker nog att det är en tamråtta som är på bilden.

## Comment 4
Author: Meeko

vilken bild menar ni?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tja.. i så fall skulle det väl kanske vara öronen som ser lite musiga ut, men huvudet är ju helt avlångt... lite hästigt som Grodan sa \*hihi\*

## Comment 6
Author: Grodan

Meeko... den bilden som är framför mus - där det är länkar till mussidor, varav mus.ifokus är med!!! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Theriss... precis det är ingen mus det är en häst... \*gnägg\*

## Comment 7
Author: Meeko

aha den uppe i vänstra hörnet?

**\*förvirrad\* hehe**

## Comment 8
Author: Bellona

så, nbu har de bytt bild på råttan så det tydligt syns att det är en råtta den här gången.
