# sand, som toa, till möss?
Author: Skogshumblan

Läste nyss på nätet att den butik vi köpte mössen i rekomenderar att man har en skål med sand åt mössen så de kan ha som toa. Men då vi hämtade flickorna frågade jag specifikt om det och de sa att det inte behövdes.

Våra möss har sedan de kom till oss bajsat och kissat där de är, både på oss och i buren. Men har jag gjort fel? Ska jag så snart jag kan köpa sand och fixa en skål åt dem?🤔

Hur gör ni andra?

## Comment 1
Author: Galenidjur

Jag har precis satt in en toalett hos mina tjejer då jag tröttnat på att de kissar precis överallt. Visste inte vilken sand man skulle ha , men köpte chinchillasand. Tycker det borde funka, men nån får rätta mig om jag har fel. Dock tycker de att det är roligare att gräva ut sanden så tror inte de kommer lära sig gå på toaletten, men hoppas kan man väl haha ;) 

För att svara på din fråga. Man _behöver _inte alls ha en toalett hos sina möss. Vissa möss lär sig aldrig använda den ändå, men om man har en och de använder den så är det jättebra. När toaletten luktar illa är det ju bara att plocka upp den, tömma den och sätta ner den igen så är det klart. Det blir som en "ministädning" mellan de stora burstädningarna, eller hur man nu ska uttrycka sig :P

  
Edit: Ett tips om du vill prova att ge dina möss en toalett: Köp inte från djuraffär, det är onödigt dyrt. Köp istället en lite avlång plastburk, lägg den på sidan, skär ut ett hål i locket och häll i sand. Billigt och bra :)

## Comment 2
Author: Galenidjur

såhär ser mina ut

## Comment 3
Author: Minoth

Jag hade möss som gick jättebra på toa faktiskt :) Bäst är att ta en sån låda som visas i #2 men ställa den upp helt enkelt, med locket på och ett hål. De kommer lätt ur burken men de kan inte gräva ut sanden.   
  
Jag använde kattsand.

## Comment 4
Author: StillaSinnet

Toalådor fungerar oftast. Ibland får de för sig att boa i toalådan och det är inte jättesmart...

Jag har dock inte sand i mina utan vanligt strö

## Comment 5
Author: KickiG

Mina förra möss använde toa, de jag har nu gör inte det. Jag hade alltid i bara vanligt strö.

## Comment 6
Author: TeeWeed

Jag försökte ha toa till mina förra möss och killen jag har nu, ingen verkade fatta vad den var till.. Hade hamster-toalett-sand inuti :) Det är nog från individ till individ.

## Comment 7
Author: CaptainBunchie

Vad jag vet så är det väl inte så bra att ha sand till möss då det torkar ut deras små tassar? :/

## Comment 8
Author: Minoth

[#7](#7) i naturen stöter de på alla möjliga olika underlag. Att stå på lite sand i några minuter torkar absolut inte ut deras tassar :)

## Comment 9
Author: Skogshumblan

Tack för svar.

## Comment 10
Author: Grodan

Jag har bara toalåda i en bur. I den bor det 5 honor. Jag använder högabsorberande sand i deras toalåda. Toalådan står på en våning upp/ en hylla i buren, dit mössen gärna går och kissar. Sitter annars sällan där. Det är deras toaplats. Därför ställde jag den lådan med sand där. I en låda mössen sitter i mycket skulle jag inte använda högabsorberande sand.

## Comment 11
Author: Sync

De möss jag har kvar just nu är från samma linje. Alla kissar och bajsar i varsin hörna. Men det är bara dessa möss som gör det utav alla jag har haft. Vet dock inte varför. Det är inget speciellt med deras kiss-hörna. :p

## Comment 12
Author: Emouse

Mina möss använder nästan alltid toan. Köpte den i en djuraffär till min hamster för några år sen. Har chinchilla sand och det funkar utmärkt!:) bajsar gör dom ju överallt men jag slipper kiss på plasthyllorna jag har i buren:)

## Comment 13
Author: Grodan

#1 och #2 smart tips.

Idag när jag haft en toalådsproblemiller i 2 år förstår jag absolut vitsen med "slutna" lådor/lådor med tak. Och jag har kunnat anamma det till flera av mina möss och råttor.
