# ck rev sm
Author: StillaSinnet

Chokladbaserade reverse siames aabbc(e)c(e) blir mörkare än aac(e)c(e) vilka benämns Beige Jag tror de mörka här är aabbc(e)c(e). Vad tror ni?

## Comment 1
Author: StillaSinnet

...

## Comment 2
Author: Sync

Dom ser knasiga ut hihi.

## Comment 3
Author: StillaSinnet

provstandard för rev sm ser ut så här på finska sidan:

  
"Color to be a medium coffee-with-cream color with white points to give the effect of a siamese but in a reverse siamese pattern. Points to be as white as possible to contrast against the dark background. Points to include the nose, ears, feet, and tail. Eye color is black. "  

man skriver också att:

ce dilutes both black and brown, but brown less than black.   

det förklarar att de blir så mycket mörkare

För övrigt...jag har inte vant mig vid finnmouse nya layout än 😐

## Comment 4
Author: ariama

Jag har ingen aning, kan inte blekgenerna som tidigare sagt. Jag saknar erfarenheten. Teori är en annan sak, har jag märkt 😉 .

Men det jag "vet teoretiskt" om extreme dilution-genen, är att den är ovanligt känslig för polygener! Samma genkombination kan alltså ge både mycket ljusa och mycket mörka individer, beroende vad man selekterar fram.

Sedan ger chocolate-färgen/genen även _bruna_ ögon! Medan aa BB har svarta ögon. Chocolatemöss har alltså ljusare ögon än svarta.

Så kolla in ögonfärgen på nära håll och i bra ljusförhållanden, så kanske du får en ledtråd om BB eller bb?

De kanske även kan vara Bb?

I övrigt: Vad roliga de ser ut, hihihi (F´låt ☺️. Jag är ju van vid mina "rena" chocolater)

## Comment 5
Author: Cotast

Men åååh, va vackra!😍

## Comment 6
Author: StillaSinnet

#4 ja, de ser lite lustiga ut! Som om de har doppat nosen i grädde 🤪

Jag ser inga röda sken i ögonen... 🤔

## Comment 7
Author: StillaSinnet

inget rött. kanske polygener ändå?

## Comment 8
Author: ariama

Inget rött i ögonen, brunt! Chocolatern har bruna ögon, inte något som drar i rött.

## Comment 9
Author: StillaSinnet

#8 hm....svårt att se! Måste nog vänta tills det är varmt nog att ta ut dem i dagsljuset

eller kanske fota med blixt?

## Comment 10
Author: ariama

nää ... försökte titta själv nu, men mina chocolaterns ögon ser bara svarta ut... Vet att jag sett det tydligt, och även har foto på det någonstans. Men, men. Det var nog ett dåligt råd jag gav...

## Comment 11
Author: StillaSinnet

#10 jag har också sett det tydligt men det är på sånna där ljus-choklad. Inte d(c) utan bara d tror jag. Eller tvärs om 😃

## Comment 12
Author: ariama

Hihi, vi provar med b i stället. b(c) (cordovan) och b (vanlig chocolate). Tryckfelsnisse :-D

## Comment 13
Author: StillaSinnet

Ahahahahaa! Ja, det är nog bättre 😉

men vilken av dessa har bruna ögon för båda har inte det

## Comment 14
Author: Grodan

_Chokladbaserade reverse siames aabbc(e)c(e) blir mörkare än aac(e)c(e) vilka benämns Beige  
Jag tror de mörka här är aabbc(e)c(e). Vad tror ni?_

Jag skulle aldrig tro att det var så, men jag har inte så noga studerat c(e). Jag har givetvis sett många olika nyanser av aac(e)c(e), men inte kunnat utröna vad de är genotypiskt. Det intresset har jag lixom inte haft riktigt. Vad jag vet finns bara en som kan svara på detta och det är Rapunzel.

## Comment 15
Author: ariama

Bättre sent än aldrig! 😃

Hittade bilder som visar chocolaternas bruna ögon! Som vi skriver om här ovan.

Honey Glaze är Recessive Yellow. Vilken genetisk bakgrund han har, syns inte.  (fast vi kan utesluta blått d/d som förändrar RY-färg till en helt annan nyans)

Hans tydligt bruna ögon talar om att han har chocolategenen b/b!! En stor svart pupill med en smalare brun iris runt om. 😘

Fast nu är väl knappast Artlink kvar här längre ...  så går det när man inte är så snabb...

## Comment 16
Author: Zamwyn

Har möss eyeliners? Jag ser så dåligt numer, även utan glasögon/linser så vet knappt. Dock på det förstora ögat ovan ser det brunt ut, det ser t.o.m. jag. 

Med eyeliner menar jag kanten runt ögat, ögonlockskanten. Madeleine Raftö lärde mig en gång i världen att man oftast kan avgöra ögonfärgen på hamstrar utifrån den. Brunögda har brunfärgad  inte alltför mörk kant, svartögda har svart eller gråsvart och röd- och rubinögda brukar ha rosa. 

Kanske kan det appliceras på möss också?

## Comment 17
Author: ariama

Hm. Intressant. Ska hålla ögonen öppna (mina alltså).

## Comment 18
Author: Tsunamis

Mja är det inte iris i kanten och pupill i mitten?

Minns Minoths bild på Facebook på en sö Creme som hade blå iris/ögonkant. Så generna bleker ju ögonen olika helt klart.

## Comment 19
Author: ariama

Jo, iris i kanten och pupill i mitten. Men Zamwyn pratade om huden runtomkring ögat, den här "kanten av hud" liksom. Så förstod jag det i alla fall.

ja den blåögda var ju sååå läcker!!! Borde avlas fram som stadig variant!!
