# Dixias möss
Author: dixia

Tyckte jag fick en sådan himla fin respons i en tråd, trots att jag berättade om att jag till viss del även föder upp möss som foder. Därför kände jag att jag nog vågar skapa en mer personlig tråd!  
Jag har dock bestämt att de möss jag visar upp här i tråden är de som "sparas". Detta är för att ingen ska behöva sitta och tycka synd om mössen.  
  
Hur som helst. Tanken från början var ingen särskild. Jag fick ett relativt stort gäng otama möss i alla möjliga färger men jag har insett att jag är förtjust i de trefärgade krabaterna. 🙂 Numera är även de lite vildare mössen jag fick hanterbara och ungarna tycker det är spännande när man är och rotar i burarna.  
  
Jag är fruktansvärt dålig på namn och då det är så få som kanske har namn så är jag opersonlig nog att kalla dem för "**nummer**". Men frukta inte, de är precis lika välskötta och friska som de möss som har namn. 😉  
  
Nu är jag även rätt kass på vad alla färger heter, så vill ni skriva det så gör det ingenting alls. 😃  
  
Bilder kommer!

## Comment 1
Author: dixia

Påpekar att jag även denna gång var sent ute med kameran, vilket resulterade i allmänt kassa bilder. 😐  
  
Hona.

## Comment 2
Author: dixia

Samma hona. De är ju inte räddare än att de kan sitta och tvätta sig medan man fotograferar. 😉

## Comment 3
Author: dixia

En av favoriterna! Trodde när hon var liten att hon var helvit. Men nu på senare har man kunnat ana att hon är otroligt ljust beige. Vad kan jag kalla färgen på henne? Otroligt svårt att få en bra bild!

## Comment 4
Author: dixia

En liten hane. Han bor såklart ensam då han är gammal nog att kunna göra egna bebisar. Men kolla söta ansiktet! 😍

## Comment 5
Author: dixia

Hona.

## Comment 6
Author: dixia

Bebishona. Kameran lät otäckt. Bäst att sitta jättestilla.

## Comment 7
Author: dixia

Kullsyskon till den övre. Även dessa honor. 🙂

## Comment 8
Author: dixia

Magen på 7:an. Kallas det något speciellt?

## Comment 9
Author: dixia

Bara att bomba med kommentarer. 😃

## Comment 10
Author: Lamina

Nej men vilka söta raringar! Gillar särskilt bilden på nummer 5. Musungar är så söta med sina jättestora tassar!

Färger vågar jag mig inte helt på. Kan säga att Nummer 1 är Tricolor. Nummer 7 skulle jag vilja säga är en väldigt blek Tan-mage. (Tan är när magen går i gult istället för musens vanliga färg.) Resten skulle bara bli gissningar och det ger ju ingenting.

## Comment 11
Author: Novachan

Jättefina allihopa! och söta förstås <3

Jag tror att nr 2 är cream men någon kan rätta mig annars, likaså att nr 7 är tan. Tycker också väldigt mycket om denna "vita" färg med svarta ögon - inte bara på möss.  

Nr 4 har sååå gulligt ansikte! Blev väldigt förtjust i henne. Nr 3 har också fint ansiktet 😍

## Comment 12
Author: Grodan

Jättefina möss. Den svartvita är bara så sjukt söt! ❤️

Någon slags bläsad banded... Detta verkar vara en sak som kommit nu... Blazed Banded... hm

## Comment 13
Author: dixia

Tack för era kommentarer hörrni. ❤️  
Får se till att ordna fler bilder framöver. Är över lag otroligt kass på det där med att plocka fram kameran. 🤔

## Comment 14
Author: Novachan

Btw så tycker jag att nummer är helt okej. Ett nummer är ju ett sorts namn. Tycker inte att man måste ge sina djur namn.  

Mina möss, som alla har namn, kallar jag ändå inte alla efter sitt namn utan det blir ofta "gull/smeknamn" ändå ex. bebis, gullpojke, skruttan, sötis osv.

## Comment 15
Author: dixia

En till liten tjej. Dessa var bara några dagar gamla när jag fick dem (ihop med mamman). Är egentligen inget jättefan av helsvarta möss, men hon är verkligen fin! ❤️

## Comment 16
Author: Nordanälvens

#15 Har du sett en extreme black någon gång? Kan nästan lova att du skulle älska varianten  :-) De är verkligen üüüberläckra!  
  
Kul med en foderuppfödare som bryr sig om sina möss och tar väl hand om dem, sånt behöver vi mer av!❤️

## Comment 17
Author: dixia

#16 Tack snälla du! Vad roligt att höra. :) Var tvungen att googla, och visst såg de väl rätt okej ut. ;)

## Comment 18
Author: Grodan

Haha, jag missade att du ville veta färger... men kan du inte gissa själv lite?

och tycker att dina foton är jättefina!

## Comment 19
Author: dixia

#18 Jo då, jag gissar också. Bara att det är skönt att få det bekräftat. Men kan ju för all del skriva ut vad jag gissat också. 😃

## Comment 20
Author: dixia

Plopp, så dök sötaste musgrabben jag sett upp i en kull här hemma.

## Comment 21
Author: Novachan

#20 OMG håller med! 😍

## Comment 22
Author: dixia

#21 Har ju inte ens några långhåriga, så blev lagom överraskad. Trodde bra länge att han bara hade udda bebispäls eller något. Haha.

## Comment 23
Author: ajanki

#20 Men åh💙💜💛💚 han är helt underbar!

## Comment 24
Author: Grodan

#20 Nämen GRATTIS! Vilken fining och vilken härlig överraskning! ❤️

Underbar päääääääääääls ❤️ 

Jag saknar den där angorapälsen på min LH…

## Comment 25
Author: dixia

#23 #24 Visst är han fin? Och så himla mysig päls. Han är riktigt trevlig i övrigt också! Helt kär.. Hur fungerar genetiken när det blir så? Eller "bara händer" det ibland helt enkelt?

## Comment 26
Author: Grodan

#25 Stämmer. Longhair har speciellt temperament

LH är recessivt. Det betyder att föräldrarna är anlagsbärare av LH. (ja, nu tog jag ju för givet att de är Shorthair - vilket de kanske inte är...)

## Comment 27
Author: dixia

#26 Oj, är det så? Intressant! Den här snyggingen blir ju helt klart kvar här. Tyckte redan när han var liten plutt att han hade fin teckning och så den här pälsen och temperamentet på det. KÄR som sagt. Ja, föräldrarna och även mor- och farföräldrar är korthåriga.

## Comment 28
Author: dixia

Ursäkta min inaktivitet. Hoppas ni förlåter mig tack vare den här sötnosen. :\*

## Comment 29
Author: dixia

Avvaktat lite för att vara helt säker. Men jo, nog har det blivit lite långhårigt hemma hos mig. ❤️ Bild på två av dem. Så himla glad!

## Comment 30
Author: Grodan

#28 Men åh, en minimustecknad. Hur ser den ut som vuxen?

#29 Grattis, vad kul! ❤️Longhair är så underbara.

## Comment 31
Author: dixia

En dagsfärsk bild på grabben i #28. :)

## Comment 32
Author: Novachan

#31 Yey, han är riktigt söt, fin utveckling. Ser inte så långhårig ut dock, men gillar teckningen

## Comment 33
Author: dixia

#32 Nej, han är nog inte LH. Syskonen som är LH har sååå mycket mer päls. :D

## Comment 34
Author: Grodan

#31 men men men... har du minimöss?

Han precis ut som en minimus - de har/hade alla den där teckningen...

## Comment 35
Author: dixia

#34 Vad är minimöss?? 🤔

## Comment 36
Author: Grodan

Det är den minsta typen av tammöss. Ungefär i storlek som pygmémus. Vi har inte sett den på typ 10 år i sverige

## Comment 37
Author: dixia

#36 Jaha! Häftigt. Nej, den är nog normal. :)

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Jätte söta! Kan du länka tråden du pratar om i #0?

## Comment 39
Author: Grodan

#38 Tror det var den här tråden: [LÄNK](https://mus.ifokus.se/discussions/5a6db6a2ce12c474d70001cc-kopa-moss-till-sallskap-fran-foderuppfodare)

## Comment 40
Author: alidaolsson

#20 Har jag sett inne på terrariedjur! Är det dig jag pratat med alltså? 🙂 Jättefina möss! ❤️

## Comment 41
Author: Grodan

Dixia. Vill se lite mer av dina möss...

## Comment 42
Author: dixia

#41 Livet har kommit emellan. Men ska helt klart försöka ta lite bilder någon dag. ❤

## Comment 43
Author: Grodan

#42 Trams. Det tar bara några minuter att fotta möss... 😛😉

## Comment 44
Author: dixia

#43 Det måste ju föras över till datorn, redigeras och laddas upp också. 😁

## Comment 45
Author: Emouse

Jag vill allt ha lite fler bilder på lillen i #20 😍

Jättefina allihop!

## Comment 46
Author: Grodan

#44 Jaaaaaaaaaaaaaa... jag kör samma prossedur jag med (felstavat med flit...för att jag kan) man får lixom ta tummen ur och ta sig lite ork o tid... det går ändå rätt fort...
