# Skulle du kunna tänka dig köpa en/flera kastrat/kastrater?
Author: Grodan

Kastrerade hanar bör lukta ungefär lika mycket/eller lite som honor. Men att kirurgiskt kastrera kostar en slant, 500-1000 kr beroende på veterinär osv.
Hanar lever okastrerade oftast rätt länge, men jag är inte säker på om kastrater lever lika länge. Men låt oss säga att bra linje och god skötsel så får den leva 2 år.

Skulle du kunna tänka dig att köpa en kastrat för ett gäng hundralappar?
(Du måste skriva ett svar...)

## Comment 1
Author: Nordanälvens

Jag råkade få hem en kastrat för inte så länge sedan. Han skulle egentligen bli avelshane här. Det hade glömts av att han var kastrerad och jag la själv inte märke till det förs efter att han hade gått med olika honor ett tag utan att något hänt. Han parade dem flera gånger och blev "färdig" så jag kliade mig i huvudet. Jag märkte ingen skillnad i lukt, men jag har ju lite över ett tiotal fertila hanar utan att märka av deras lukt på ett negativt sätt. Han fick ett nytt (sällskaps)hem supersnabbt när jag upptäckte det lilla roliga! Typ dagen efter att jag la ut en annons om honom. Han blev dock tyvärr sjuk i det nya hemmet och fick somna in efter typ två månader i nya hemmet. Jag tror inte det hade något med kastreringen att göra utan snarare flera flyttar och olika honor som kan ha påverkat immunförsvaret på något vis.

Av den lilla erfarenheten skulle jag absolut rekommendera att kastrera sin sällskapshane så han får ordentligt musumgänge. Hade jag varit ett sällskapshem hade jag nog hellre velat lägga några extra hundralappar på en redan kastrerad hane än bara ha en fertil och ensam grabb. Vet inte hur säkra de är på att kastrera möss i Göteborg, så jag vet inte om jag själv som uppfödare vågar lämna in för kastrering om jag "behöver" sälja några hanar.

## Comment 2
Author: Grodan

#1 Spännande. Men såg du inget skumt i rumpan, dvs ingen pung?

## Comment 3
Author: ajanki

Jag vet inte. Jag är ju uppfödare så de hanar Jag köper in är oftast tänkta att gå i avel.

Och rent generellt så gillar jag inte att friska djur kastreras.

## Comment 4
Author: Nordanälvens

#2 Jag hade inte en tanke på avsaknad av pung, fastän jag tog upp honom och grejade. Tills jag kom på att han kanske saknar pung.. och tittade extra noga och kliade mig ännu mer i huvudet. Visst fanns där inga kulor! Det blev väldigt uppenbart när jag väl började fundera på om han kanske var kastrerad. Det var inte det första jag funderade på direkt 😅

## Comment 5
Author: Grodan

OM jag hade en jäkla massa pengar så skulle jag nog kastrera ett gäng hanar. Absolut. Först och främst för att jag är nyfiken, sedan för att slippa den där eviga oron att de skulle kunna börja bråka... Och jag skulle bara kastrera möss som jag inte var intresserad att avla på förstås.
Men nu råkar jag vara extremt fattig, så...

## Comment 6
Author: Grodan

#4 haha, knasigt, du måste börja checka mössen i rumpan mer noga nu 😜

## Comment 7
Author: Chinesecrestedlover

Jag tycker att det känns lite dyrt kanske (men så har jag ju en sådär en miljard andra djur också så...går ju åt en del pengar redan, haha) och det är ju alltid en risk att söva djur och med en mus känns det lite extra läskigt (gissar att inte alla veterinärer är superduktiga på det). Så jag vet inte hur jag känner inför tanken på att skaffa en hane och kastrera honom sedan...men kanske. 

Skulle jag hitta en redan kastrerad grabb så skulle jag absolut kunna tänka mig att köpa honom. Gillar grabbar...men det känns ju lite trist att bara kunna ha en mus (eller behöva ha femtielva olika burar) så att ha en kastrat med en grupp honor skulle vara najs.

## Comment 8
Author: Grodan

#7 Frågar inte om DU skulle kastrera, utom om du kan tänka dig att köpa från uppfödare som på rutin kastrerar.

Som uppfödare kan jag absolut tänka mig att låta kastrera hanar som annars riskerar att bli osålda - sådana hanar jag eg skulle kullat bort eller som jag i a f inte behöver i min avel. 
Kullning har jag dock faktiskt minskat med, då mina hanar för det mesta kan leva fredligt i grupper.

## Comment 9
Author: Nordanälvens

#6 Ja verkligen! Det var lite pinsamt.. 😜

## Comment 10
Author: Crucio

Ja det skulle jag.

## Comment 11
Author: Chinesecrestedlover

#8 Ok. Jag skaffar ju oftast (nästan alltid) omplaceringar så just det scenariot är väl inte jätteaktuellt i mitt fall då; men skulle det dyka upp en... så  blir svaret ja, jag skulle absolut kunna tänka mig att köpa en redan kastrerad hane.

## Comment 12
Author: Alwyn

Ja om jag inte födde upp själv skulle jag absolut lägga 500 på en kastrat för att han skulle få bo ihop med honor ❤️
