# Min resa med möss.
Author: Pilspets

Hej!
Gör ett eget inlägg där jag skriver om min resa med möss.

Det är fritt att kommentera.

*Hoppas att jag ka in rätt etikett nu!*

## Comment 1
Author: Pilspets

Hittat en bra uppfödare nu.😊

## Comment 2
Author: Pilspets

Kan ju inte bestämma mig om det blir hane eller honor.

*Vill* ju ha honor men är rädd efter allt man hört om tumörer.


Blir kanske honor ändå,eller?

## Comment 3
Author: Hopptass

Jag tycker att hanar är MYCKET trevligare bara så du vet. Men du har kanske redan hört om det från någon annan ;) och så kanske du ändå vill ha honor :)

## Comment 4
Author: Pilspets

Då bli det en hane.
Tycker bara det är jobbigt att dom måste bo ensamma,känns inte snällt fast det är bäst för dom.

## Comment 5
Author: Hopptass

Ja jag vet! Jag har försökt få mina två hanar att bli kompisar men det går sådär... Den ena är väldigt dominant också... (tänkte ha dom kanske tillsammans i en hage medans jag passar nån gång ibland, om dom skulle vilja bli kompisar då, bara satt dom fick umgås lite...)

Hur skulle du vilja ha dina möss? Alltså typ aktiva och spralliga, lugna och gillar att bli klappade? Det är ju olika från mus till mus också men jag iallafall märker stor skillnad mellan hanar och honor.

## Comment 6
Author: ariama

Bara för att förvirra dig åter igen: Möss  är så olika. 

Att hanmöss luktar mer än honor är ofrånkomligt. Sedan kan de lukta olika, från  gräsliga stinkbomber till ... "bara luktar". 

Det är många som upphöjer hanarna till skyarna, och det är ju bra att deras status höjs, och att inte så många "blir över". Det är ju annars mushanars öde.

Jag har lugna snälla hanar som inte stinker, och inte luktar så mycket (som hanar kan göra), men mina honor är definitivt mer sociala och tillitsfulla med mig än hanarna är!

De är glada, pigga och nyfikna, älskar att vara med på allt. Ändå lugna, lätta att ha i handen och hantera. Lätta att plocka upp, om de mot förmodan inte  kliver upp självmant när jag ropar.
Hanarnas intresse är honor. Honornas intresse är att ha kul och upptäcka världen.

De är däremot inga keldjur på så vis att de sitter stilla i handen och vill bli kliade under hakan, som katter. Eller vissa hanar som filmas för de är så góa. Det är de ju! Men hur är de sedan, att umgås med? Undrar jag alltid. Att samverka med? Att ha kul med, att skratta åt deras bus och hyss?

Nu har jag nog upprört många. 😉 Det är bra. Ni får gärna säga emot mig. 💗 Jag gillar diskussioner.

Sedan är det definitivt en helt annan sak att föda upp sina möss själv, att de blir vana vid hantering och umgänge med en speciell människa, från början till slut, och på samma plats och i samma familj utan en massa totalbyte av miljö och kompisar ( både möss och människor).

Möss är djur som man behöver hantera kontinuerligt och varsamt, på ett vis. På andra vis är de otroligt tåliga, bara de är trygga i grunden. Sedan är individer helt olika. Vissa är försiktiga och hariga, andra är nyfikna och frimodiga, även i samma kull blir det stora skillnader. 

Själv har jag ju avlat på de nyfikna och frimodiga, som dessutom lätt knyter an till människor. Enbart tamhet ger inte sociala möss per automatik. Att en mus sitter still i handen betyder inte heller att den är social, den kanske bara är obekväm eller rädd och inte riktigt vet vad den ska göra.

Vissa möss springer när de blir rädda, andra "fryser" och blir stilla, om de inte ser en flyktväg.

## Comment 7
Author: Hopptass

#6 Bra skrivet ;)  
Mina honor luktar nästan mer i buren än vad hanarna gör. Fast hanarna luktar mer när man får kiss derekt på sig eller så. 

Speciellt en av mina hanar är en riktig kelgris. Han älskar att klättra runt på mig och att bli kliad på kinden/huvudet. Han kan nästan sitta still hu länge som helst då! Och det syns att han gillar det. 
Han vill gärna komma fram och är väldigt nyfiken.

Möss från seriösa uppfödare är kanske mer annorlunda än mina. (vet ej var mina kommer ifrån) Förut var det ganska självklart vad jag gillade bäst, men det kan ju vara så annorlunda från mus till mus....

Men jag är heller ingen person som derekt kan säga jättemycket om vad som är bäst av honor eller hanar. Tror att det är lättare om man har många möss och så.

Jag fick en kull med 4 honor och en hane och hanen blev riktigt trevlig (han som jag skrev om just) och ganska lik din pappa. Medans alla honor blev helt som din mamma och inte alls särskilt trevliga om man säger så... Man vet ju inte riktigt vilken "typ" man får innan man köper musen/mössen heller.

## Comment 8
Author: Pilspets

Tack o bra skrivet!

## Comment 9
Author: Pilspets

Nu har jag hittar foder.

Det blir [detta](https://www.arkenzoo.se/versele-laga-nature-mouse-400-g?67597&gclid=Cj0KCQjwntCVBhDdARIsAMEwACkV6Rrc-4NVjTy2PHKt9Z0OuUqNhBRPwRgVIAzDZxO0D82qHG9wO3caAtuREALw_wcB) foder som bas men jag måste ta o spä ut det med mer fiber,mindre fett och sådant.

## Comment 10
Author: Pilspets

***Off-topic!***

Jag är fortfarande Pilspets 2010 så det inte uppstår förvirring.😊

## Comment 11
Author: Pilspets

#9: Ok,ändrat.

Ska blanda eget.

## Comment 12
Author: Pilspets

Hittat en mus att köpa.😃

## Comment 13
Author: Pilspets

Köpt inredning.

Läst på mer.

## Comment 14
Author: Grodan

#12 Hurra vad kul!!!

## Comment 15
Author: Pilspets

#14: Visst är det!

[Kvasar](https://mus.ifokus.se/discussion/1543890/vem-vill-ha-kvasar) är faktiskt han jag ska köpa.😍

## Comment 16
Author: Grodan

#15 Aw, så underbart! Amairas/ariamas möss är ljuvliga!

## Comment 17
Author: Pilspets

#16: Det förstår jag.

## Comment 18
Author: Pilspets

Bur.
Ska börja inreda.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

När får du hem rackarfisen?

## Comment 20
Author: Pilspets

#19: Slutet av augusti tror jag.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#20 oki 😀

## Comment 22
Author: Pilspets

Tisdag kl 13 ska vi hämta Kvasar!

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 spännande!

## Comment 24
Author: ajanki

#22: Åh, så spännande! Lycka till och lova att du lägger ut bilder på honom 🥰

## Comment 25
Author: Pilspets

#24: Såklart jag ska!

## Comment 26
Author: Pilspets

Idag är det dags!

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#26 jippy!

## Comment 28
Author: Grodan

💗

Ska ni köra med 2 veckors provtid?
Det kan vara bra när man skaffar sin första mus och speciellt om det är en hane...

## Comment 29
Author: Pilspets

#28: Ja,kanske inte 2 veckor utan bara provtid.

## Comment 30
Author: Grodan

💗 Ja, jag visste ju det egentligen. Ville bara att det tydligt skulle framgå här i tråden.
Amaira är en av de bästa att köpa möss från.

## Comment 31
Author: Pilspets

#30: Ja,det tror jag!

## Comment 32
Author: ariama

Pilspets har "2 års prövotid" 🙃. Sen lär det inte behövas.
Möss och människor ska trivas och må bra med varandra, annars är det inget roligt. Inte för människa och inte för mus.

Med hanmus kan det vara extra besvärligt om det vill sig illa, Pilspets bor med sin familj, och alla ska tycka det är okej med den doft som alltid följer med hanar. 

Sedan luktar olika hanar olika mycket, och olika människor är olika känsliga. Det ska funka, så är det bara!

Jag är glad att Kvasar får flytta till henne!! Han är en gulle-mus och behöver en egen människa som älskar honom.

#30. Gulle dig!

Bilden: Kvasar alldeles nyss.

## Comment 33
Author: Pilspets

#32: 💙

## Comment 34
Author: Pilspets

20 minuter kvar...

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#34 pirrigt?

## Comment 36
Author: Pilspets

#35: Ja!

## Comment 37
Author: Pilspets

Men längtar såklart!😄

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#36 lite avundsjuk på dig 😜

## Comment 39
Author: Pilspets

#38: 💙

## Comment 40
Author: Pilspets

Då har man blivit med mus!😍

Tack ariama!

## Comment 41
Author: ariama

😊
Jag är glad att han får flytta till dig!  Han kommer att leva som en kung. 
Kung Kvasar! 🥰

## Comment 42
Author: Pilspets

#41: Kung Kvasar,varför inte?😂

## Comment 43
Author: 91Marran

#42 Ska bli roligt att fortsätta följa din resa. Hur många djur har du nu?

## Comment 44
Author: Pilspets

#43: En katt,4 hamstrar och då Kvasar.

Ska snart skaffa guldhamster,ska bara hitta uppfödare.

## Comment 45
Author: Pilspets

Så fin han är!
Har börjat hantera honom och det går super! Lugn o snäll.

Vill **inte** komma in i buren igen utan stannar på min hand.🥰

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#45 🤗

## Comment 47
Author: Pilspets

Han blir tryggare och tryggare.

Älskar att krypa upp i nacken o boa.🥰

## Comment 48
Author: [Borttaget]

#47 Kan jag få en kopia?

## Comment 49
Author: Pilspets

#48: Snart kommer väl du o snor honom!😆

## Comment 50
Author: [Borttaget]

#49 Shhhhhhhhhhhhh! Han får inte höra!

## Comment 51
Author: Pilspets

Mysigt att gå runt med mus på axeln men är rädd att han ska trilla!😱

## Comment 52
Author: Pilspets

Tamare o tamare.🥰
Helmysig!

Helt underbar!!!😍

## Comment 53
Author: ariama

Han ramlar inte i första taget. Möss är ju inte alls som hamstrar. 
Du kan också ha honom på ett bord utan att han går över kanten och ramlar ner. 
Hamstrar är så klumpiga. 😉

## Comment 54
Author: Pilspets

#53: Får tro på dig!😃
Men tänk om han snubblar...

## Comment 55
Author: ariama

Du kommer att märka med tiden hur han funkar. Det är bara bra att du är vaksam och varsam och tar det pö om pö.

## Comment 56
Author: Pilspets

Får köra så!

## Comment 57
Author: [Borttaget]

#35 hamstrar är inte alls klumpiga!😡😡 En mus är precis lika tam som en hamster

## Comment 58
Author: [Borttaget]

Nej mena: #53

## Comment 59
Author: [Borttaget]

#57: I jämförelse med en mus så är en hamster ”klumpig”. De har inte samma förmåga när det kommer till att klättra eller liknande då det är olika djur som lever på olika vis. Jämför en mus med en mindre apa så kommer musen nog också kunna klassas som ”klumpig”. :’)

Ingen hävdade att en mus är tamare än en hamster.

## Comment 60
Author: [Borttaget]

Nej läggde till det

## Comment 61
Author: Pilspets

#57: Jo,om man jämför med möss så är hamstrar riktigt klumpiga. Till skillnad från hamstrar har möss djupseende.

## Comment 62
Author: ariama

#57. Gina. Jag menar inget illa, eller att hamstrar är dumma, sämre än möss, eller så.  De är bara smidigare, bättre på att klättra och hålla i sig och balansera.

Enligt mig som är van vid möss, 
som kan balansera på en 5 mm bred akvariekant hur långt som helst utan problem, som man aldrig behöver vara rädd att de ramlar från en bordskant, 
som håller sig fast i min hand även om jag vänder handflatan nära på upp-och-ner, som jag har i öppna burar utan att de ramlar eller rymmer, 
som är balanskonstnärer och makalösa på att hålla sig fast om så bara i en tå nästan, 
så är hamstrar "klumpiga", och man får akta så de inte ramlar i backen på ett vis som man aldrig behöver med möss.

Möss å sin sida är hopplöst dåliga på att hamstra mat i sina kindpåsar, fullständigt odugliga på sånt! 😊

De är som sagt två helt olika djur som är anpassade utifrån sina egna livsvillkor och behov. Och jag gillar hamstrar!! 🧡

(gammal bild)

## Comment 63
Author: Pilspets

#62: Fin mus!
Färg?

## Comment 64
Author: Pilspets

Ja,när jag hämtade Kvasar så kunde Ariama vända handen upp o ner o Kvasar satt kvar!

## Comment 65
Author: Pilspets

Haha,när jag visiterar så kollar jag hur mycket han hamstrat.

Lite fel...

## Comment 66
Author: ariama

#64. Ja, jag kom på att du bara har hamstrar, så jag visade skillnaden. Men inte riktigt upp-och-ner, bara nära, helt vet jag inte om de klarar.

Musen på fotot hette Aura Guldklimp, 2006, och var dominant yellow, DY. 
Ung på fotot, som äldre blir de genetiskt tjocka. På den tiden fanns inte RY i Sverige. Recessive Yellow, som inte har några genetiska defekter. RY skaffade jag senare.

## Comment 67
Author: Pilspets

#66: Inte helt upponer ja.😉


Vacker liten mus!

## Comment 68
Author: Pilspets

Himla nyfiken mus.

Går uruselt att väga honom.

Brukar sätta ner hamstrarna i en pappersmugg o på vågen. Men Krasse tycker koppen är läskig och sätter fötterna åt alla håll.
Får sätta honom en pappersskål,då ger det bra. Om han är still då..

## Comment 69
Author: Pilspets

Kvasar älska grodblad!
Dom där stängerna.
Han fick 3 igår o dom slinker nog ner fort.



Torkade nämligen ett gäng i somras. Sen torkade jag  maskrosor,majs o vinbär.


Majs var gott oxå!

## Comment 70
Author: Pilspets

Lekbord för första gången!(hos mig.).

Hönsmamman sitter oroligt brevid...

## Comment 71
Author: ariama

Det där blir fint! Lasta på med fler grejer, allt du hittar 😉.

Det jag själv brukar tänka på är att inte ha lätta saker nära kanten, sånt som de kan gå in i och som sedan kan glida eller tippa över kanten när musen buffar och bökar.

Rent allmänt tänker jag också på att inte ha alltför tunga saker som de kryper under och som sedan kan ramla ihop över dem. 

(säger bara hur jag tänker, inte att du skulle ha gjort nåt sånt)

Det är bra att du är med och kollar hur bordet funkar och hur han funkar och beter sig.

## Comment 72
Author: Pilspets

#71: Haha,ja. Soporna var tömda så knappt några kartonger!
Skandal ju!

## Comment 73
Author: ariama

Haha!

## Comment 74
Author: Pilspets

#73: Kvasar satt o surade i en kartong i bristen på kartonger.

Hur kan man kalla underbara kartonger skräp?

## Comment 75
Author: Pilspets

Livet rullar på o Kvasar är lika fin som vanligt. Han fick nån gnagleksak imorse,smakar kyckling. Verkar vara gott!😁


Han fick klänga på mig medans jag småpysslade med hans bur. Vända en tjocktröja ut o in och på honom i luvan. Var visst mysigt,det tyckte vi båda!😊

## Comment 76
Author: ariama

💗

## Comment 77
Author: [Borttaget]

Pilspets hur länge har du haft möss?

## Comment 78
Author: Pilspets

#77: På fredag är det 1 månad!😍

## Comment 79
Author: [Borttaget]

Aha så kort alltså men du verkar ju veta det mesta

## Comment 80
Author: Pilspets

#79: Man kan aldrig lära sig allt!

## Comment 81
Author: Pilspets

![20221006_074450.jpg](https://files.ifokus.se/u2/5320311a99a1ef21fbad504744cac1fc/560/20221006-074450.jpg)![20221006_074254.jpg](https://files.ifokus.se/u2/c2097b26d5de0b3ccd715b26e2247d4a/560/20221006-074254.jpg)![20221006_074443.jpg](https://files.ifokus.se/u2/f697ba5a69a93764d9ba5d562c3a025f/560/20221006-074443.jpg)

## Comment 82
Author: [Borttaget]

#81: nämen 😍

## Comment 83
Author: Pilspets

Han älskar verkligen sin hängmatta!

## Comment 84
Author: Pilspets

Nu klättrar han på gallret när man kommer 😍

## Comment 85
Author: Pilspets

[](); q⁴så hgdýjTq6sa1was9 kxdve0i⁷w'cxğ⁶ z

Kvasars ord.😃

## Comment 86
Author: 91Marran

Vad ger du för foder?

## Comment 87
Author: Pilspets

#86: Ett egenblandat. Fröer,műsli,örter...

## Comment 88
Author: 91Marran

#87 Spännande! Ger du samma till hamstrarna?

## Comment 89
Author: Pilspets

#88: Nope,matbehoven är ju olika som du säger.

## Comment 90
Author: 91Marran

#89 Vad ger du hamstrarna? Tänkte inte på att det är olika.

## Comment 91
Author: Pilspets

Kvasars:
3 dl underlatblandning.
4 dl műsli.
1 dl whiskas.
3 nypor mjölmask.
1 msk örter.
1 msk solrosfrön/pumpafrön.

Dags att blanda mer idag
.

## Comment 92
Author: Pilspets

#90: 
Minns inte måtten,då måste jag ha sakerna framför mig men hamster natur(utan frukt o skräp),örter,mjölmask,frön,grodblad,maskrosor,ärtplättar...

## Comment 93
Author: Pilspets

![20221024_075400.jpg](https://files.ifokus.se/u2/3d7b1befa16cb109fc5b3fa814075ff9/560/20221024-075400.jpg)

Söt galning.🥰

## Comment 94
Author: [Borttaget]

Nämen

## Comment 95
Author: Pilspets

Man märker verkligen att han är tamare än när han kom.

Så nyfiken,klänger på gallret när msn kommer in. Springer fram till luckan o väntar på gos o pumpafrön.😁

## Comment 96
Author: ariama

Härligt! 😘

## Comment 97
Author: Pilspets

Längesen sen uppdatering men Krasse är lika hoppig o musig som vanligt🐀
