# Strötips?
Author: archwulf

Jag är på någon sorts evigt quest för att hitta rätt bottenmaterial för oss. Jag har inte haft möss så jättelänge (ett år typ) så det här är vad jag har testat:

* Granngårdens lättströ blandat med toa-lätt - första balen jag hade var bra, sen blev de bara dammiga. Muslingarna började nysa och när jag städade buren hostade jag lungorna ur mig. Usch! Stackars små. Vi bytte. Fort.
* Chipsi Super blandat med toa-lätt i varierande grad - betydligt bättre. Men jag är inte helt nöjd... Jag reagerar fortfarande lite för mycket på det när jag städar ur burarna, och det har varit några enstaka nysningar i samband med senaste burbytet.

Jag fick ett tips om att testa alflis, vilket jag har på väg hem nu, men har också läst att det kan vara för hårt/vasst. Tänkte i första hand blanda ut det med chipsin, och efter att ha googlat känns det som att det ultimata skulle vara aspflis. Men vart tusan får man tag i det?

Andra tips mottages tacksamt... Jag har stora burar, och lite beroende på så blir botten 1-3 dm djup kanske. Har övervägt att sätta in luftfuktighetsgrejer ifall det är så att det helt enkelt torkar ut för mycket XD

## Comment 1
Author: Suddgummit

Nu är jag en gerbilmatte som råkade snubbla in här, men jag känner igen letandet efter det ultimata bottenmaterialet! 😄
Så jag tänkte nämna att jag är ganska nöjd med den nuvarande lösningen jag har. Jag har alflis/spån på övervåningen i gerbilernas skåp, där har de bad, leksaker, vatten & mat så det fungerar bra att de inte gräver så mycket där samtidigt som alflisen är helt dammfritt. Iom att det finns sandbad och annat blir det inte så hårt för tassarna heller tror jag, men alflis är ingen höjdare till att gräva i. 
Så på nedervåningen har jag blandat Millamore (aspflis/spån) och något vanligt, ekologiskt kutterspån. Aspflisen är nästan som något av ett mellanting mellan alflis och kutterspån tycker jag, så jag blandar för att det ska gå att gräva gångar i det. Men det är nästan helt dammfritt hos mig med den kombon!
Hoppas du hittar något som funkar! 😄

## Comment 2
Author: archwulf

Gerbilmattar är också välkomna, tror jag :D

Tack för tipset! Jag får nog testa aspflis/spån sen, om jag kan hitta i lagom stora säckar - jag har stora burar, och går det åt en del så vill man ju inte ha de där monstruöst dyra småförpackningarna... Vill ju inte att de ska göra illa sig på alfliset. :(

## Comment 3
Author: ariama

Vad sägs om det här "pappersströet" då? 
https://www.zoo.se/smadjur/produkter/papperstro-konfetti?p=300010449&pr2=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJjIjoiU0VLIiwiZXhwIjoxNzE4ODk2NDE5LCJ0IjoicCIsIm8iOiIzMDAwMTA0NDkiLCJwIjoxODh9.rxXBuPoEu16Fb8Ve8KAgYvvmtvKavENUbyxt0Tue2e8&msclkid=15dc3302a7dd12d0b7635576fc2c954a&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Z%20-%20SE%20-%20Performance%20-%20PMax%20-%20Catch%20All&utm_term=2328628189125890&utm_content=Generic

finns naturell-färgat också:
https://www.zoo.se/smadjur/produkter/papperstro-natur?p=300010438&pr2=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJjIjoiU0VLIiwiZXhwIjoxNzE4ODk2NDE5LCJ0IjoicCIsIm8iOiIzMDAwMTA0MzgiLCJwIjoyMjd9.NiUxSNUOq9cFwRH0ry2tYej5vV46pNDxsXc1dWonaUI&msclkid=223daf7940c91379882bc90d1b383f57&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Z%20-%20SE%20-%20Performance%20-%20PMax%20-%20Catch%20All&utm_term=2328628189125890&utm_content=Generic

Herre Jösses så långa länkar...

## Comment 4
Author: Suddgummit

#2: jag förstår. Det är svårt att hitta rätt! De säckarna jag köper är på mellan 50-110 liter så jag brukar köpa 3 säckar åt gången, då blir det 250 liter och räcker till ett skåp på 300 liter i ungefär 3 månader här. 😄Pappersströ som uber är också ett bra alternativ till grävdel!

## Comment 5
Author: archwulf

Hmm, ja, jag får kanske testa pappersströ också - blanda lite, ha lite olika sektioner och så. :)

Är det någon som har testat olika pappersströ? Tänker på dessa främst:

Chipsi Carefresh
Uber pappersströ
Kaytee Clean & Cosy
Tinyfriends Pappersströ

Har läst en del kommentarer om att Chipsis är dammigare/hårdare osv, och att generellt så är de färgade mindre dammiga..? Någon som har egna erfarenheter?

## Comment 6
Author: 91Marran

Carefresh är dammigt när man lägger i det. Men jag upplevde att de gjorde det andra "dammiga" strö mindre dammigt då det är stora bitar.
Hade gerbiler och blandade carefresh med Bunny bedding aktive. Det sistnämnda kan man inte ha enbart för då dammar det. Gerbilerna reagerade inte alls på den blandningen. 
Hade carefresh till hamstrar utan problem.

## Comment 7
Author: archwulf

Intressant! Allt är tyvärr stängt idag så imorgon ska jag ut och köpa mig en bal av något pappersströ.

Angående strö i största allmänhet - hur ofta byter ni allt? Och hur stora burar har ni då? Mina två stora burar har bottenytor på ca 120 x 60cm, och en del av poängen med det var att det skulle inte bli lika nedsmutsat. Så att man kan "punktstäda" och sen bara vända runt det, för ströet som legat under är ju inte ett dugg smutsigt. Men jag upplever ändå att när det väl hamnar i burarna så torkar det ut rätt fort. Är det bara "så det är" med alla ströer? Överväger väldigt starkt att skaffa en reptil-fogger eller liknande :P

## Comment 8
Author: Suddgummit

#7: Jag brukar byta och städa ur precis allt hos gerbilerna ca var tredje månad. Då är det vanligtvis två gerbiler med en bur med ungefär lika stor botten som dina burar. Det krävs ju mindre städ eftersom det är stort som du sa, men jag har inte haft möss så jag vet inte om det är stor skillnad i hur mycket/ofta det behöver städas!
Men jag brukar fortfarande lyfta ut och städar ur hela skåpet varje månad, men jag byter inte allt bottenmaterial varje gång utan fyller på lite och tar bort en del av det, punktstädar som sagt! 😄Grävdelen får ofta vara så orörd som det går för att inte sabba gångarna för dem, medans övervåningen städas oftare.
Jag har testat chipsis pappersströ, men det blev ingen favorit här dels pga lite dammigt i början, ganska torrt och även ganska dyrt. Men vet att många tycker om pappersströna så det är nog en smaksak!

## Comment 9
Author: archwulf

Då är jag inte nödvändigtvis lat/dålig som inte storstädar speciellt ofta heller XD Beror ju på hur många det är i buren såklart.

Det blev så här nu i den här buren - min som är känsligast för att det är torrt bor här också, han har ett stort ärr på ryggen som lätt torkar ut.

Det strö jag tog ut var - såklart - dammigt... Man ser att det blir ett sånt där puffigt moln när man börjar röra runt...

Så nu är det mycket alflis, det kändes inte så vasst men såklart inte så gräv-vänligt. Lade lite chipsi som ett mjukare topplager att gå på, får se hur länge det får ligga kvar, och sen blev det tiny friends farm eco-bedding som pappersströ. Det var lite dammigt när jag öppnade förpackningen men inte orimligt mycket, och när jag sprayade det så lade det sig fort. De verkar tycka att det är mjukt att ligga på iaf! Ska bli spännande att se hur dammigt jag upplever det här när det blir dags att byta, och hur det går med lukter.

Och om någon har tips på att höja luftfuktigheten i en bur så hör av er XD Just nu ska jag försöka vara bättre på att hålla deras grävlåda (med kokosjord) blötare, men jag har också funderat på att fukta terrakotta eller dränka en strumpa eller något och lämna på ett fat. Jag vill verkligen inte att han med ärret ska torka ut i huden (som han hade börjat göra nu), för isåfall måste han återgå till sin exil på badrumsgolvet och det är opraktiskt när man har gäster! :P

## Comment 10
Author: Pilspets

Jag har testat massa olika substrat då jag måste ha dammfritt. Dammfritt= astma
Hampaströ från granngården var bra men dammade oerhört.
Nu kör jag på yesbox deluxe sen nån månad tillbaka, den funkar super.

Jag har sex 80×55 o en detolf. Ca 20-30 cm spån i varje.😊

## Comment 11
Author: archwulf

Håller med om hampaströet, jag är bitter att det var så dammigt för min första bal av det var jättefin....

Ahh, ja, ska man ha spån är det väl just sånt, men jag är lite rädd pga allt med terpentiner hit och dit och ditten datten. Hur tänker du kring det?
