# Mat till möss som är feta eller magra
Author: mandymoo

Ja jag bara funderade vad man ger lite mer eller mindre av om man har möss som har tex lättare att lägga på sig o bli lite (eller mycket) feta.

Eller om man har möss som trots konstens alla regler inte alls lägger på sig som man vill. Antar att det förekommer som inom alla djurslag.

Men vad ger ni eller vad aktar ni er för att ge sånna djur?

Har ingen erfarenhet av det men är nyfiken?

## Comment 1
Author: Muszimba

Pellets som är till mus ochråtta är det som är bäst till de som är runda, men jag ger det till alla mina. Om man har möss son har problem med att hålla vikten, bör man ge utöver gnagarblandning lite fetare mat än vad gurka är bland annat. Man kan ge dem avocado.

## Comment 2
Author: ThereseW

De lite rundare får här mer gryner än frön, och även mer grönsaker & andra magra livsmedel. Till de som behöver lägga på sig så får de mer frön och energirikare färskmat.

## Comment 3
Author: Grodan

Vem har sagt att pellets är bäst till tjocka möss?

Jag anser inte alls att pellets är bra mat till några djur. Det är mat som den lata, bekväma och okunniga ger sina djur!

Ge inte era djur pellets! (annat än som möjligen "godis" lite då och då)

## Comment 4
Author: TacoBelle

Som Grodan skriver så är pellets dåliga för alla djur, vare sig dom är feta eller magra.

Feta möss bör matas med mindre feta fröer (t.ex solrosfrö) , mindre feta nötter, mindre pasta, vitt bröd och andra mjölprodukter. Mycket grönsaker och frukt. Undvik även feta grönsaker som avokado.

## Comment 5
Author: Grodan

Det är i a f viktigt att man ser över kosten ordentligt så att andel fröer inte är för stort. Fröer och nötter innehåller mycket näring, så jag tycker gott möss kan få sådana, men i måttlig mängd. 1-2 solrosfrön om dagen räcker gott åt en mus. Däremot hampfrö undviker jag helt att ge möss, då jag sett med egna ögon hur mössen fått fettknölar i nacken då de matats med hampfrö.

Och så sockrat, undvik sockrat till alla möss!!! Läs [Sockerfällan](../Articles/Read.aspx?ArticleId=6f077caa-ea62-4f87-bf43-9b409a199b57 "http://mus.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=6f077caa-ea62-4f87-bf43-9b409a199b57")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#3 ... men Grodan ... hur går det ihop med din tråd där du önskar göra din egen pellets? Det finns ju olika sorters pellets, den man köper  djuraffärerna och den från muslaboratiorierna med bra innehåll?

## Comment 7
Author: Grodan

Det går jättebra ihop, för jag ville göra pellets av min egen hemmablandade torrfoderblandning. En blandning som inte saknar något, som smakar gott och som är ett fullgott och lyxigt foder. Muspellets som görs till labdjur är gjort på vete, vetegroddar, sojamjöl, aska och olja + fiskmjöl ibland. Hur kul låter det? Däremot om det skulle innebära att näringsvärdet förändras så är det ju en dålig idée.

Varför jag ville göra pelleterad form av min torrfoderblandning är ju för att jag inte gillar att vissa möss är kräsna och pillar ut det gottaste. Detta kan ju ge som resultat att vissa möss blir feta i en flock och vissa blir smala. De tjocka är de som först och girigast väljer ut det de tycker är godast (nötter och fröer). Genom att mixa allt så smått som möjligt och blanda ihop så tänkte jag att denna utgallring skulle utebli. Alla möss skulle få samma mängd mat och ingen skulle kunna överdosera vissa saker. Men jag vill ju inte att vitaminer och mineraler försvinner genom upphettning och bakning.

_Är jag verkligen så otydlig?_

## Comment 8
Author: ThereseW

#7 _"Är jag verkligen så otydlig?"_

inte alls :)

## Comment 9
Author: Grodan

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#7 _Är jag verkligen så otydlig_.

Sorry Grodan ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Du är säkert inte alls otydlig, men jag är förtidspensionerad bland annat pga koncentrationsproblem, så ibland "hänger jag inte med" helt enkelt. "Felet" ligger helt hos mig. Tack för att du förtydligade i alla fall, så jag förstår. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Jag trodde faktiskt att labb-pelletsen innehöll allt vad en mus behöver.

## Comment 11
Author: Grodan

Det var ingen pik direkt utan jag måste faktiskt fråga ibland. Det är nämligen svårt att veta om alla förstår mig. Jag tar saker och ting för givet...

Jo, man kan tro att pellets - obs! nu avser jag den pellets som är speciellt framställd till lab.möss - innehåller allt en mus behöver, men jag betvivlar det starkt. De kan leva på det, men i lab tar man ju hänsyn till hur pelletsen påverkar djuren. Man har tillverkat muspellets i stort sett av två skäl

1\. alla djur ska äta samma sak, så att man kan vara säker på att kosten inte påverkar experiment och forskning - det är därför inte tillåtet att utfodra labdjur med annat än labpellets!!!

2\. ekonomi

## Comment 12
Author: fijja

Jag har läst någonstans att pelletsen är som så att den suger åt sej så mycket vätska i magen/ tarmar på musen/råttor så dom kan få problem med njurarna om d vill sej illa.. Men nu är ja ju inte säääker på dessa uppgifter, tror nog att ja läste det på ett råttforum. Där iaf så tyckte dom (råttuppf. som ja tyckte verkade erfarna osv) att man absolut inte ska mata sina råttor med pellet... å då kanske det är samma sak med möss? (observera nu att jag inte vet säkert, men vill gärna veta mer)

Hur som helst så tycker ja det är himla kul å blanda eget foder, och visst, kostar ju lite när man köper in allt, men har räckt hemskt länge, så dyrt skulle inte ja kalla det ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 13
Author: mandymoo

fijja - jag vet inte heller hur det är, men tycker att det låter logiskt. Fast det kan ju vara om man bara ger pellets och om man har ett djur som dricker dåligt.

 Jag gillar också att pyssla med att blanda... och som du säger i längden blir det nog inte så dyrt... för det blir ju mycket.

Jag är med mössen som med hundarna... köper  dyra shampon o balsam till deras pälsar, vitaminer till dräktiga tikar osv... till mig själv är det billigt shampo o balsam...  
Till oss är det tex havregryn till gröten.. till mössen blir det ekologikt odlat \*ler\*

Hittade på mitt Coop en hylla med småpaket av olika fröer, skalade solrosfrön osv... allt ekologiskt... men se det ska mina små ha \*ler\* så långt det går.... inte så att jag springer benen av mig för att hitta det - men finns det så tar jag det även om det är dyrare....

Är som  man är med sina djur \*ler\*

## Comment 14
Author: Grodan

Jo, bakad/processerad mat kan orsaka en mängd olika problem för djur och människor. Det är cancerframkallande och det ena och det andra. Hur lab.pellets påverkar möss tar man hänsyn till i lab - som jag skrev ovan. En annan viktig sak att poängtera en gång till är att den riktiga lab.pelletsen är speciellt framtagen till möss och inget annat djurslag. Detta enligt utsago av lab.veterinär, lab.assistent och försöksdjurstekniker.

Vill man mata sina möss och råttor med det absolut bästa bör man ge dem råvaror som är så lite bearbetade som möjligt. Istället för torr hund- eller kattmat ger man dem rått kött. Istället för cornflakes ger man dem färsk majs. Och så vidare.

Men vi är bekväma och färsk mat håller inte så länge...
