# En eller Två? (svara snarast!)
Author: [Borttaget]

Hej hej!

Tänkte om någon kunde hjälpa mig att svara på en fråga här, det är såhär att jag ska köpa en mus, en underbar liten hanmus, han bor förtilfället med 4andra hanar och dem bråkar, och har alla lite slitna öron och så. ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)  
Då undrar jag alltså borde jag köpa med en kompis till honom eller låta honom bo ensam?  
Hört att det skulle vara bättre för dem att bo ensamma än om dem bråkar..  
Vad säger ni?

## Comment 1
Author: Terato

Din känsla stämmer helt!

Hanmöss som bråkar ska INTE bo tillsammans. De bor inte tillsammans i naturen heller så det hör inte till det normala. Det hör tyvärr inte till vanligheterna bland tammöss heller även om det finns uppfödare som avlat fram snälla linjer med hanar där de kan bo ihop fredligt i kanske en månad, tre månader, ett halvår eller hela livet! Det är aldrig en garanti att hanar kan leva ihop.

Köp den goa lilla hanen du, och skäm bort honom med kärlek och aktivering så ska du se att han kommer att må bättre än han gör tillammans med kivande mushanar.

## Comment 2
Author: Terato

Får man förresten fråga vart du ska köpa honom ifrån? \*nyfiken\*

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Okey, tack så mycket, blev ju lite orolig när det skrivs så mycket att man borde ha flera och vill inte att han ska må dåligt ju :O  
Men då vet jag ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  

Ska köpa honom från en djuraffär, vilket jag vet inte är det besta stället att köpa djur och brukar inte göra det.  
Menjobbar där och kunde inte låta bli att bli uppöver öronen förälskad i den lille som inte vill släppa taget om mig när jag skulle sätta ned honom i en petbox (jobbar med att städa djurburar, ett extra jobb) och han kilade upp på mig och ville kela ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: Terato

Hihi, vad roligt! Nä, jag vet själv hur det är när man förälskar sig i de små rackarna.

Passa då på att även sära på hanarna i den buren om de bråkar.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jo ska göra det! Är ju för jävligt att dem ska behöva trängas där när dem bråkar

## Comment 6
Author: Terato

Bra! :) Ja, det är det verkligen!

Jobbar du där tillfälligt eller?
