# Han biter mig.
Author: [Borttaget]

Hej, jag skaffade en musbebis för ca 2 veckor sedan. Han är verkligen hur gullig som helst men det jobbiga är att han biter/försöker bita mig när jag har handen nere i buren. Det är så tråkigt för jag vill verkligen kunna hantera honom. Jag gissar på att det kanske kommer bli bättre när han blir lite äldre? Någon som vet? ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Svårt att svara på. Hur bits han?

Försvarsbiter han i sitt revir (buren)? Biter han bara om han är i boet? Eller "knaprar" han på fingrarna/naglarna för att liksom "smaka" på dig?

Är han rädd? Försöker han fly undan från dig, och biter när du tar upp honom och han inte kan komma undan?

Berätta hur han beter sig och vad som händer.

Inte för att jag vet om någon kan ge svar ändå, det är nog inte alltid lätt att veta...

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Första gången bet han till riktigt hårt så att det började blöda. Men jag tror bara att han var rädd eftersom det var dagen han skulle följa med mig hem. Andra gången så satt han i sitt bo och försökte bita mig när jag skulle ställa ner matskålen, men det var mer ett nafs då det inte blödde eller gjorde ont. Andra gångerna har han bara försökt att bita mig när jag har handen nere i buren. Vet inte om det är för att han är nyfiken eller rädd för min hand.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Oj, jag glömde visst svara på den andra frågan. Ja han är mycket rädd av sig för när jag öppnar buren och ska ner o grejja med vattenflaska eller matskål så försvinner han in i något av sina bon. Fast ibland är han framme och då verkar han nyfiken på vad jag gör. Jag har faktiskt aldrig tagit upp honom, bara när jag har städat buren. För jag är rädd att han ska bita till sådär hårt som han gjorde första gången. Vet inte riktigt vad jag ska göra åt saken.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Åhh, det här låter inte bra. Det låter väldigt tråkigt.

Du köpte honom för två veckor sedan? Jag har bara ETT råd, och det är **lämna tillbaka honom**!!!

Han må vara hur gullig som helst, det är snälla möss också!!! Och det är en **_snäll_** mus som du ska ha.

Risken är stor att han blir mer och mer aggressiv allteftersom han utvecklas könsmässigt.

Det ska vara ROLIGT att ha djur, och roligt har man endast när även djuret tycker detsamma, och när djuret mår bra ihop med människor och i bur.

En bitsk mus som inte går att hantera, kommer för alltid att få bo i sin bur - och till slut tröttnar man på den, det är helt enkelt inte roligt.

**_Möss kan vara sådana helt bedårande, ljuvliga, mjuka, varma, pussgurkor!!! Helt underbara SÄLLSKAPSDJUR._**

Än en gång, lämna tillbaka honom. Och sedan satsar du på att köpa en mus som vill vara din VÄN!

Om han fanns hos mig, hade han inte levt längre, jag avlivar sådana möss. Jag vill inte ha dem, och jag kan inte tänka mig att sälja ett sådant djur. Så illa tycker jag inte om någon.

Det kan ju finnas en möjlighet att han skulle kunna bli bättre med tiden, men risken är snarare att han blir värre.

Ledsen att behöva göra dig besviken.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja, jag tror att det var för ungefär 2 veckor sedan. Är inte riktigt säker. Jag tycker också att det är väldigt tråkigt eftersom att jag såg så mycket fram emot att ha en mus som sällskapsdjur då dom är så himla söta och mysiga!

Jag antar att du vet vad du pratar om och du kanske har rätt i att jag borde lämna tillbaks honom, men det känns så himla tråkigt eftersom jag var så förälskad i honom. Är det fortfarande. Jo jag har också funderat på hans bästa, det ska ju vara roligt för både mig och honom som du säger och just nu känns det som om han har det tråkigt. För jag kan ju inte leka med honom eller någonting och då känns det som om han har tråkigt där han sitter dagarna i ända. Jo, jag har också tänkt framåt, att han blir säkert bättre. Jag vill tro det och jag har så stor lust att försöka få honom mer tam och få honom att lita på mig. Men jag vet inte riktigt vad jag ska göra ärligt talat. Känns i alla fall som att jag måste kontakta uppfödaren.

## Comment 6
Author: TantSelma

Ja, det låter illa! Enda alternativet till att lämna tillbaka honom till affären är att se om du kan få honom att vänja sig vid dina händer. Ta upp honom (toarullsknepet), håll honom i händerna och låt honom klättra  på dig minst 30 minuter/dag, helst mycket mer. Ge inte honom många dagar utan byt till en snällare mus om det inte funkar.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

En bra och snäll mus biter ju inte ens när han/hon är rädd!!!

Risken med en _hane_ som biter, är att han blir _verkligt_ ilsk när han är fullt könsmogen... och denna har redan bitit hål så det blödde...

Som sagt, det FINNS möss SNÄLLA underbara, goa, vänliga, tillitsfulla möss - särskilt hanar!! De avlivas ibland på grund av brist på ägare!! Här har du en mission att fylla!! - som inte önskar något högre än en kärleksfull ägare som bryr sig om dem, vill pyssla, klia, mysa med.

Och jag lovar dig, att du blir mer kär och förälskad i en sådan hane!!! Det blir dessutom en kärlek som kan öka med tiden, inte minska p.g.a. "obesvarad kärlek"...

## Comment 8
Author: Grodan

En sällskapsmus ska ALDRIG bita hål så att det blöder! Det finns inga som helst ursäkter för det beteendet. Ursäkter = olika förklaringar som t ex han är rädd, han är ohanterad osv... Tyvärr, det är faktiskt inte så. En mus som biter hål i ditt finger är aggressiv och du kan aldrig lita på den!
