# hus
Author: Noa-Nisse

Kom att tänka på en sak.

ett tips på hus till möss som gillar att gnaga sönder allt!

en tekartong !! :D

jag använde mig av det till mina möss när jag hade dem. och de var jätteuppskattat! när den var sönder var det bara att sätta in en ny. och det är ju inte dyrt heller, om man redan dricker te villsäga ^^

(fast detta viste kanske många redan)

hehe, ville bara säga det för jag kom på det nu (;

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jodå, här kastas inga kartonger, vare sig små eller stora. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Såna där små lätta "kartonger" brukar jg klippa ett runt ingångshål i (om det inte redan finns ett tillräckligt stort, och sedan tejpar jag fast det i någon vägg i buren, för den snurrar så lätt runt av deras tyngd.

Ofta gillar de att boa däri.

## Comment 2
Author: Terato

Ja, jag använder också såna där! Brukar proppa den full med toapapper och tepja den så att locket sitter fast. Antingen gör de allt för att dra ut pappret ur hålet eller så bygger de bo inuti. :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

jag använder även mjukplast saker, typ gräddfil burkar och sådant. Gör ett hål i botten som sen blir taket ... detta är mega poppis med :D

## Comment 4
Author: Vattnadal

Nu kanske det går att handla små värmeljuslyktor på rea. Finnas massor av söta juliga saker!

## Comment 5
Author: Faxlin

Jag lider av ruskigt dålig fantasi tror jag. Mina möss har bara en massa mushus som är inköpta i plast, keramik eller trä. Ja och s deras labyrinter av plast då.
