# Bebbar till salu!
Author: Nikka

Nu är mina små bebbar snart 4 veckor _(på söndag exakt)_ och vill inom kort flytta hemifrån, då de förmodligen börjar gå sin mamma på nerverna.  
Det är i dagsläget 3 hanar (ev. 2) och 2 honor (ev. 1)som söker nya hem.

Man får självklart köpa fler än en om man så vill, men kan inte garantera att hanarna går ihop i framtiden _(även om de gör det till en början)._ Köper man fler än en blir det såklart billigare. Köper man en hona och en hane ska dessa INTE sitta i samma bur såklart! Köper man en hane ska denne sitta i egen bur, då jag inte vill riskera bråk.  EJ heller ORMMAT!!

Eftersom detta är mina små guldklimpar är jag väldigt mån om vart de hamnar. Hemmet är dvs. viktigare än priset.

Om du är intresserad så skicka mig ett PM. Skriv vad du har för **erfarenhet** av möss och vad du har att **erbjuda** de.

**Pris:** 70:- st/100:- för två _(pris kan disskuteras)_**Finns:** I Upplands Väsby/Sthlm

(Bebisarna är ca 2 veckor på bilderna, men nyare foton kan skickas om så vill)

## Comment 1
Author: Nikka

**Namn:** Zipper  
**Kön:** Hane  
**Färg:** Beige/vit fläckig

_Eftersom de är i "popkornsåldern" nu så är de väldigt svårhanterliga, dvs. de hoppar runt som dårar... och detta gör att de är svårt att få tag på de och veta hur de är när man håller i de.  
Därför medkommer ingen beskrivning av de (än!)_

## Comment 2
Author: Nikka

**Namn:** Koda  
**Kön:** Hane  
**Färg:** Ljusbrun/beige fläckig

## Comment 3
Author: Nikka

**Namn:** Prissy  
**Kön:** Hona  
**Färg:** Ljusbrun/beige fläckig

## Comment 4
Author: Nikka

**Namn:** Flip  
**Kön:** Hane  
**Färg:** Brun/vit fläckig  
  
_(kan komma att stanna, dock ej säkert)_

## Comment 5
Author: Nikka

**Namn:** Duchess  
**Kön:** Hona  
**Färg:** Ljusbrun/beige fläckig

_(kan komma att stanna, dock ej säkert)_

## Comment 6
Author: Faxlin

Ohh, jag älskar de fläckiga. Underbara är de.

## Comment 7
Author: MP160

Jösses så underbart söta! Nu måste man hålla fingrarna i styr allt.. ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 8
Author: Sandra-L

Extremt söta!! :)

## Comment 9
Author: Nikka

putt

## Comment 10
Author: Nikka

Flip kommer inte att stanna, så han är nu till salu.

## Comment 11
Author: Nikka

**KODA** är nu förhoppningsvis _tingad_

**DUCHESS** och **PRISSY** är ev. _tingade_

**_Kvar är:_** _Flip_ och _Zipper_

## Comment 12
Author: Nikka

**FLIP**

## Comment 13
Author: Nikka

FLIP

## Comment 14
Author: Nikka

**ZIPPER**

## Comment 15
Author: Nikka

ZIPPER

## Comment 16
Author: Nikka

putt

## Comment 17
Author: Ceciliaolucifer

Den mörka, längst upp till höger. Vad är det för färg? :)

## Comment 18
Author: Nikka

#17 Om du menar den första bilden högst upp är den musen helsvart med en vit fläck på magen _(vet inte om svart har något speciellt namn)_, men den är dock inte till salu, om du var intresserad :)  
  
**Ni som vill får gärna hälpa till med färger och tecken! Skulle va skitskoj att veta. Har nämligen ingen koll själv.. tyvärr.**

## Comment 19
Author: Grodan

Jättefina!

Haha... teckning är relativt - beror på vem som kollar... de är en ordentlig mix av s-genen - som ger bläsad berkshire, even, dutch och broken. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Krävs dessutom ovanifrån foton så man ser hela teckningen. Du kan rita av dem om inte annat. Skall du regga dem kan du faktiskt rita av deras teckning och be registratorn om hjälp. Teckning väljer man den som musen liknar mest.

Färger är också lite halvsvårt att avgöra via foton, behöver även se underpäls och ögonfärg.

*   Zipper, argente  
    
*   Koda, dove  
    
*   Prissy, dove  
    
*   Filip, chocolate  
    
*   Duchess, dove
