# Mors dag idag
Author: Grodan

Ska ni fira er mor idag? Hur då?

Ni som är mödrar, hur blir ni firade?

## Comment 1
Author: Stephanie

Jupp, vi firar mamma. Tårta och present. Är väl egentligen en rätt "onödig" sak att fira, men affärerna vill det ju ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men vi tycker om det ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: Grodan

köpt tårta, väntat 15 min på morsan nu... jösses tårtan hinner ju ruttna

## Comment 3
Author: gulzebra

Jag fick nåt infall och bestämde mig för att fira det... Brukar aldrig fira sånt.  
  
Jag bjöd på tårta och present. Det var igår dock, hon jobbar idag (tur det nu när det blir Elitloppet idag, annars kanske jag missat det ^^)

## Comment 4
Author: Grodan

va tyvärr inte lika go som snygg... snålt m grädde...

## Comment 5
Author: imsuchadiva

Hemma hos mamma firar vi det inte. Men pappa tvingar med oss till farmor.

## Comment 6
Author: ivanhoe81

öööö är det dax för det redan, jaja jag får ringa och gratta morsan på mors dag

vi brukar inte fira det något värst mycket

## Comment 7
Author: Grodan

Brukar inte heller fira det, men jag ville göra henne glad - så att hon har lust att låna mig mera pengar sen när det kniper... hehe

sen lever hon kanske inte så länge till... kärringen e rätt gammal...

## Comment 8
Author: Muszimba

Pratade med min mor på telefon då hon bor ca 62 mil från mig.![Skäms](http://www.mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Men hon ville egentligen bara ha ett sms från mig.

Annars så var jag och sambon och firade hans mor som bor ca 1,5-2 mil från oss.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag fick ett kort min son hade gjort på dagis .. sen fiade vi vår son Elias på sin 5-års dag idag oxå ..

## Comment 10
Author: Betsy60

Jag fick marängswiss av mina ungar, det var jättegott, med jordgubbar istället för banan.![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: mocchino

Jag och min mamma bestämde oss för att ta saken i egna händer och bjuda oss själva på kina.. :P Sen när jag kom hem så hade pojkvännen köpt rosor från våran son då da.. Sonen är ju bara 2½ än så länge så.. :P thihi!

Och nu har vi nyss kommit hem från en långprommis i skogen med lillasysters medryttarhäst.. ;)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jag bor ju 60 mil från min mamma, så annars brukar det bli ett sms eller nåt. Men nu när jag ändå va hemma fick hon paket, hade dock glömt o köpa då mina syskon kom med paket fick jag panik haha, då ville jg ju också ha nåt s som tur va hade jag klpt ett resekit på apoteket häromdagen som va oöppnat + en oöppnad bodylotion ;p

Men vi firade ändå min student igår så det blev liksom tårta, middag på favoritrestaurangen osv där de va fullproppat på mors dag :p Så hon fick va med p ett hörn där ;)

## Comment 13
Author: SwilMer

Jag gav mamma presenter (en bok, luktljus och en choklad kaka). och så fick hon frukost på sängen. ![Glad](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
