# Flippar möss?
Author: Amiechan

Jo, jag vet ju ingenting om möss eftersom jag är uppvuxen i ett katthem... men jag är lite nyfiken och då måste det här ju vara rätt ställe att fråga på!

Katter flippar gärna på kattmynta av olika slag - men finns det nånting som är totalt oemotståndligt för möss?

## Comment 1
Author: Grodan

ost skulle man ju kunna tro, men smör är nog närmare sanningen att de "flippar" på... sedan är det lite individuellt men några saker som mina möss "flippar" på är

*   färska ärtor
*   kokt spagetti
*   lax
*   avokado
*   digestivekex
*   nötter (para, pecan, valnöt, mandel)

## Comment 2
Author: mandymoo

Jag har en som älskar majs.. \*ler\* Ingen kommer åt ett korn av det jag lägger ner... hon springer som en galning o samlar... så nu blir det många små byttor i den buren så att hon inte hinner \*ler\*

Håller med om smör... så gott dom flesta tycker att det är \*ler\*

## Comment 3
Author: [Borttaget]

"Flippar" ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif) Som katt med kattmynta ... Nej, jag vet ingenting. En katt som kommer till en kattmynteplanta, blir ju liksom "tokig", kelar och har sig, rullar i plantan, osv. Kan bete sig som om den löper. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 4
Author: Grodan

nä möss e ju inte som katter...

## Comment 5
Author: Amiechan

Tackochlov. **:D**

## Comment 6
Author: mandymoo

Men katter är trevliga djur det med ju \*Ler\*

## Comment 7
Author: Amiechan

Jomenvisst **:)** Men om det inte funnits omväxling hade det varit rejält tråkigt **:)**

## Comment 8
Author: mandymoo

Ja det stämmer \*ler\* omväxling förnöjer säger dom ju ;)
