# upphittad mus!
Author: [Borttaget]

min kompis syster har hittat en mus som en katt tänkte ta, det är en unge, har nog prec. öppnat ögonen och dem har den i en bur tills den blir stor nog att åka ut.  
  
har ni några tips jag kan ge dem ?  
kan man bada en mus ? den har löss =/  
andra tips eller råd ?

## Comment 1
Author: Mymlan

Ut med den.. Man får bara ha vilda djur i fångenskap i 48 timmar, eller kontakta en viltvårdare polisen eller veterinär kan hänvisa var de finns..

Naturen är grym men naturen måste ha sin gång, de svaga de faller bort, tyvärr. Vi människor gör Inte naturen någon björntjänst av att rädda en den ena än den andra.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Säger samma sak som Mymlan, mamman kan komma tillbaka när du rört den finns möjligheten att hon dödar den nu men lägg tillbaka den där du hittade den. Lämnar en mamma den eller dödar den är den sjuk och har ingen chans att överleva.

Det stämmer med vilja djur att man inte får ha de mer än 48 timmar.

De har oftast sjukdommar och som du skrev den har löss änu en anledning att låta den vara kvar i naturen! Grymt men så är det.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jo, jo det förstår jag. Jakkes kompis som talar nu. Men den har knappast kraft att röra sig. Den har druckit lite mjölk från en pipet och verkar lite starkare. Det reagerar på saker nu iaf. Vi har haft den i circa 18 h nu. Kan man vänta tills imorgon? Så kasnke han/hon har lite större chans att överleva?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

NEJ!!!

Lägg den där ni hittade den om mamman kommer tillbaka och den är borta så lär hon aldrig komma tillbaka!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ursäkta men lägg ut den omedelbart på en gång, och hellst för 18 timmar sedan skulle ni inte ens rört den mycket dumt!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

ohh nooo!!!!!! jag vet inte vad jag ska säga!!!!!!!!!!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

dem harläst vad ni skrivit och ska göra som ni säger..  
  
n är det jag som tar över användaren igen :P

## Comment 8
Author: Grodan

Undrar lite vad det var som hände. Var det en katt utomhus som höll på att fånga en musunge och din systers kompis "räddade" den?

Jag tycker det är jättebra om man kan rädda möss undan katter. Katter är elaka mot möss. De tycker att möss är roliga att leka med och plågar dem ofantligt mycket. Ser jag en katt jaga en mus så räddar jag alltid musen, om jag kan. MEN jag tar aldrig i den. Skrämmer bort katten och ser sedan till att musen kommer i skydd.

Man ska inte ta i vilda möss pga att de kan ha väldigt många smittor. Och sedan den tråkiga saken är att en vild mus som man tagit in och plåstrar om några veckor - den har inget "hem" (ingen flock och inget revir) sedan när man släpper ut den och blir oftast dödad av andra möss.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#9 nej jag vet ingenting, jag hade gjort som dej .. som sagt så skre jag bara första inlägget sen skrev hon själv dem andra inläggen i tråden :P men dem släppte ut den (men om jag ska vara ärlig så tror jag inte den är stark nog att klara sig, den såg rätt sjuk ut och var full med löss :P så jag röde den aldrig :P XD

## Comment 10
Author: Grodan

Jo, det är ju lätt så... att en mus som ett rovdjur får tag i inte alltid är fullt friskt...

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag rekomenderar att ni kollar upp er hos sjukhuset lätt att man råkar komma kontakt med hand och tunga, räcker att man rört hantaget på toaletten för att tvätta sig gå ut och stänga och ätit något, man rör munnen mer än vad man tror.

Jad hade en kompis som ville rädda en mus en gång blev riktigt sjuk i över en månad blev han sjukskriven och fick ligga inne 1 vecka på sjukhuset det tog någon månad efter han hittade musen.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

När den haft löss tycker jag att ni ska spraya med rengöringsprit och lite vatten 50/50 i en sprayflaska på alla tygmöbler och låta de torka och vädra ut ordentligt!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

har inte varit i kontakt med musen någonting då jag lärt mig att man inte ska röra i vilda djur utan hanskar m.m men ska berätta det för dem andra :P
