# Kista 2010
Author: Grodan

Husdjursmässan äger rum under 13-dagshelgen.

SVEMUS planerar att vara med. Jag vet dock inte om jag själv orkar. Jag tycker det är jättekul att vara på mässa och träffa massa glada människor, men att det är för långt att åka och för mkt tjafs med parkering. Jag blir så jäkla sur på krånglet.

Dessutom kanske jag inte har bil...

Vill du vara med och visa upp möss och SVEMUS på mässan?

Det är ett ypperligt tillfälle för klubben att sälja och dra in pengar också. Tänk om vi hade en svensk bok att sälja... GAH! Vad den skulle sälja!

Intresset för möss är sååå jäkla stort - i a f de gånger jag stått i SVEMUS monter och glatt visat upp möss.

## Comment 1
Author: Liz85

Bor jag i Sthlm då och är ledig så är det inte helt omöjligt att jag kan ställa upp. Dock lite svårare om jag måste ta tåg ner först, pga ekonomin då.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag gillar hur "min" entomologförening står på trädgårdsmässan varje år. (entomologi = läran om insekter. Humlor, fjärilar och bin intresserar trädgårdsfolk till att börja med ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") )

Mässansvarige sätter upp oss som vill och kan i tvåtimmarspass! Då har vi fått fri entré och kan sedan gå runt och njuta av mässan hur mycket vi vill resterande tid av dagen.

Då vill jag absolut vara med, för två timmar klarar jag galant! En hel dag skulle jag aldrig ställa upp på, det orkar jag aldrig!

Sedan kan samma person vara med i flera olika tvåtimmarspass om denne vill. Samma dag eller olika dagar. Vi täcker upp fyra dagar på det viset!

Han/de som är ansvariga är förstås där hela tiden, men behöver inte stå i mässan hela tiden. De har också sina fasta timmar, resten är frivilligt, samt att de även håller föredrag, och så finns det ett stort "personlrum" där man kan ta igen sig, fika matsäck, prata, eller vad som helst.

I tvåtimmarspass är jag intresserad. För en hel dag måste jag säga nej.  I tvåtimmarspass kan jag stå flera gånger.

I entomologföreningen står vi två och två åt gången. Funkar jättebra!

## Comment 3
Author: Muszimba

Jag håller med Amaira. Jag kan stå 4-5:e januari som är måndagen och tisdagen, men känner som Amaira att köra 2-timmarspass vore toppen.
