# Färg på mus!
Author: [Borttaget]

Kan börja med att önska glad påsk! Här skickar jag med min påskbild för att fråga om någon vet vad min svartvita hona har för färg? Har undrat det länge.

Kan också passa på att fråga om min gråa hona är lilac, för det har personer sagt!

Tack på förhand frida!

## Comment 1
Author: ivanhoe81

har för mig att lilac borde ha röda ögon här är en väldigt bra sida för att kunna se hur vissa färger ser ut [http://harlequinstud.weebly.com/colour-chart.html](http://harlequinstud.weebly.com/colour-chart.html)

och den svartvita kan vara en undertecknad varigate om man kollar lite på denna sida [http://www.thefunmouse.com/varieties/marked.cfm](http://www.thefunmouse.com/varieties/marked.cfm)

men nu är jag inte så bra insatt i färger och teckningar så jag kan helt vara ute och cykla

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack så mycket har blivit tipsad om endel siden men aldrig riktigt kunnat hitta färgen ändå, dessa sidorna var kanon! Tack!

## Comment 3
Author: ivanhoe81

v bvarsegod, har själv blivit tipsad av flertal sidor tills jag hittade dessa, de visar ju väldigt bra färger och teckningar

## Comment 4
Author: StillaSinnet

Variegated har inte så där stora fläckar. Bilderna på sidan visar överst en bra tecknad och nedanför en sämre tecknad. Jag tror du har en OT broken eller even.

Vad har den grå för ögonfärg? Svårt att se på bilden. Lilac har svarta ögon, Dove har röda/rubinfärgade ögon.

## Comment 5
Author: ivanhoe81

oki, som jag sa så var jag ute och cyklade  
tyckte bara att det liknade en dåligt tecknad varigated men men, man lär sig mer med tiden ju

## Comment 6
Author: StillaSinnet

#5 jag är absolut ingen expert på alla dessa teckningar. Förhoppningsvis kommer snart någon mer kunnig in, men variegated är ju genetiskt nerärvbart, och vad jag vet så finns det inte i sverige, därför säker jag even eller broken men otypiskt. Det är oftast de varienaterna.

#1 Läs mer på svemus sida:

http://www.svemus.org/sidor/stand-tecknade.html
