# Äntligen fler terrarium!!
Author: UlrikaD

Så glad just nu! Sitter ju med fyra musburar men bara en av dem är ett terrarium. Och det är det jag vill ha, men ekonomin sätter ju käppar i hjulet hela tiden.

Nu har jag iallafall bokat två stycken som jag ska hämta i slutet på veckan. Sen är det bara ett kvar att ordna. Eller så börjar alla pojkarna bråka med varandra så jag behöver ordna fyra till.![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vad jag ser fram emot att inreda dem och låta mina gäng flytta in. Är så mycket trevligare att öppna dörren framifrån och låta mössen komma ut i egen takt, än att öppna ovanifrån och fiska upp dem.

Jag är glad!![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Sen ska jag bara komma på vad jag ska äta resten av månaden bara...blir nog inte ens nudlar.

## Comment 1
Author: Kristall

Vad roligt! :)

... koka gröt på grynen i mössens mat vet jag ;)

## Comment 2
Author: UlrikaD

#1 Men, jag kan väl inte stjäla muslingarnas käk.![Förvånad](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 3
Author: Kristall

#2: Äh, de får två nya burar - lite tacksamhet kan de väl visa :D

## Comment 4
Author: MaaariaS

Va roligt för muslingarna...va kul att få finare hem både för dom och dej...

## Comment 5
Author: Grodan

Nudlar o andra billiga soppor. Pasta vid huvudtaget är rätt billigt... ![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: StillaSinnet

Jag tror jag ska öppna en grupp på FB "Vi som älskar terrarier till möss" (y)

Terrarier är outstanding. Bäst på alla sätt. lätt att rengöra, rymningssäkra, snygga, luktar mindre, skräpar mindre och ger tryggare och lugnare möss. Och då ska de vara öppningsbara framåt.

Grattis!

## Comment 7
Author: Grodan

#6 ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: UlrikaD

Har släpat hem terrarierna nu. Med hjälp av Sarae och Aviendha på forumet som tur var. De är jätteskitiga och ska skuras ordentligt. Men jag är ju tvungen att visa hur de ser ut.

Satte in en dunabur i terrariet bara för jämförelsens skull. Man ser en liten fläckig musling kika fram där till höger.![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")Första terrariet.

## Comment 9
Author: UlrikaD

Det andra, som inte är lika högt, men nästan lika brett.

## Comment 10
Author: UlrikaD

Och båda två ovanpå varandra nu innan jag ska gå lös på dem och skrubba. Måste bara pusta lite först, bor ju trots allt på tredje våningen utan hiss.

## Comment 11
Author: ivanhoe81

de får klart mycket mer utrymme i terrariumena än i dunan ser jag

## Comment 12
Author: UlrikaD

#11 Ja, det är nästan löjligt storleksskillnad där. Hoppas de ska bli nöjda när jag har inrett klart allting.

## Comment 13
Author: ivanhoe81

#12 du säger det, det tror jag att de får :)

glöm inte visa en bild på hur du har inrett för jag söker inspiritaion till inredning till mina burar, ska köpa lite leksaker imorgon (trähus etc) då några av mina musburar ser så tomma ut

## Comment 14
Author: UlrikaD

#13 Självklart ska jag göra det! Älskar att fixa till mössen, de är så tacksamma när de får nya grejer.

Till skillnad mot hamstrarna som alltid beter sig som om man "förstör" varje gång man har varit och städat.![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Grodan

Ah, vilka snälla vänner som hjälper dig. Fina terrarier.

## Comment 16
Author: Fruerlund

Vad fina! =) Det är verkligen skillnad storleksmässigt. Jag har hämtat mina idag med. Och skurat. =) Har beställt en del inredning på nätet som nog kommer i veckan med. \*Spännande\* Bara småttingar som saknas. ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 17
Author: UlrikaD

#16 Dina var ju vansinnigt snygga. Men jag antar att de nog var ganska mycket dyrare än mina.

Vad är det för mått och vad ska flytta in? Nyfiken!!

## Comment 18
Author: Fruerlund

Betala 1000:- för båda tillsammans. Mått 80x45x40, bxhxd. Träet som ligger mellan är 2 gamla bokrännor för vägg. Behöver ju cirkulationen.

Letar möss till dem. Har två i Ystad som är en vecka gamla bara. Vet inte om det är pojkar eller flickor så det kändes säkrast att skaffa 2 boenden =) Letar fler godingar oxå.

## Comment 19
Author: UlrikaD

Jättefina! Har märkt när man tittat på blocket att bor man i Skåne eller Stockholm så finns det hur mycket billiga terrarium som helst. Göteborg....inte nåt i stort sett.

## Comment 20
Author: Fruerlund

Samma sak är det här när det gäller små muslingar. Mest i Sthlm-området. Här nere finns nästan inget alls. Funderar på att köra upp alla 60-70mil en dag. Får se. Ska eventuellt upp i Oktober med flyg. Kurs med jobb. :P

## Comment 21
Author: Grodan

#19 Skåne är terrariemakarnas mecka typ... hehe

#20 jag finns här, men det hjälps inte för jag säljer inte några möss och flyttar snart hem... Du bör nog ta tåget tillbaka i djurkupén om du skall skaffa möss, väldigt få flygbolag tillåter gnagare i flyget.

## Comment 22
Author: Fruerlund

Mitt flygbolag tillåter det, sålänge ingen med allergi ska med och oponerar sig mot. =)

## Comment 23
Author: Odette

Ser fram emot att se bilder på detta projekt, ska bli kul att se vad du kommer att hitta på .. Tror det blir kanon snyggt när inredningen väl är på plats!

## Comment 24
Author: Grodan

#22 VA? Du måste berätta mer om det i en annan tråd. Finns någon jag döpte till "Flyga med möss"

## Comment 25
Author: MP160

Fasen vad avis jag blir på alla dessa underbara terrarier ![Skrikandes](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 26
Author: UlrikaD

Färdig!! Tre terrarium inredda och inflyttade. Och när jag kan räta på min rygg igen tänkte jag ta lite bilder och lägga upp i en ny tråd. De verkar trivas iallafall.![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 27
Author: StillaSinnet

#20 kanske kan pricka in minnesutställningen? Då lär du få ett stort utbud av möss :)

## Comment 28
Author: Fruerlund

#27 När är det? Ska jag köra hela vägen kan jag ju försöka få ut så mkt som möjligt av det. =)

## Comment 29
Author: Grodan

Jag har två olika datum och vet inte vilket som gäller. 30 oktober eller 14 november
