# Brainstorma "vanliga frågor"
Author: axilur

Vi tänkte göra en "Vanliga frågor"-artikel här, och skulle behöva hjälp med vad man kan tänkas vilja ha för frågor och svar. Svaren kan alltså redan finnas om man söker på sajten, men tanken är att de vanligaste frågorna ska finnas på ett ställe, med enkla svar och ev hänvisningar till artiklar och/eller trådar. T.ex;  

*   Vad är bra musmat?
*   Hur aktiverar jag min mus?
*   Vad är SVEMUS?
*   Konstiga ords betydelser.
*   Är min mus sjuk?

  
Brainstorma!  
  
Är det något som är svårt att hitta svar på här i forumet? Saknas någon artikel? Är något för plottrigt?

## Comment 1
Author: axilur

Denna artikel kommer även att översättas till engelska om någon vågar sig på det.

## Comment 2
Author: MP160

Jag saknar en parasitartikel med många bilder på möss med parasiter, i olika stadier typ. Nu känns det som jag formulerar himla dåligt, men jag är lite halvstressad at the moment.

Jag kan bidra med lite bilder om nån har intresse av att skriva en sån artikel. ;o

## Comment 3
Author: MP160

Fast det hade ju inte så mycket med frågor-och-svar, men ändå

## Comment 4
Author: axilur

Ja, men bra! Jag har lite bilder som skräpar på datorn också!

## Comment 5
Author: Grodan

*   vilken bur ska jag ha?
*   hur stor ska buren vara?
*   vilket bottenmaterial ska jag ha?
*   min mus kliar sig, vad kan det vara o vad ska jag göra?
*   min mus ser skruttig ut, hjälp
*   jag har "hittat" en musbebis...

## Comment 6
Author: axilur

Jag har saknat det här på andra ifokus-sidor om djur där jag har velat ha enkla och snabba svar på vad det ÄR för djur. Flockdjur eller inte, livslängd, sociala behov, detta djur tillsammans med andra djur - vilka? osv.  
  
Tanken är alltså att utifrån den här artikeln eller tråden ska man kunna klicka vidare till artiklar eller trådar som besvarar frågan, och att det på de enklare frågorna helt enkelt står svaret (och ev länk för vidare läsning där med liksom).

## Comment 7
Author: Camillhe

Skriver ni artikeln kan jag översätta den sedan.

## Comment 8
Author: axilur

#7 Kanon! Tack!

## Comment 9
Author: Grodan

#6 bra tänk... om vidar länkar, ungefär som något jag gjorde (eller försökte göra) i [Inför musköpet](http://mus.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=f8a86d36-7436-48a4-ac2f-13c9f8a0d4b1)

## Comment 10
Author: Grodan

kan man bada möss?

## Comment 11
Author: zooApan

tycker detta verkar vara en kanon-idé! Bra för nya site-besökare att få lite övergripande fakta om möss. Kanske leder det till fortsatt intresse eller så gör det inte det :P

ett tips är också att inte gå för djupt in på de olika frågorna utan kanske ist att hänvisa till andra braiga trågar som redan finns. Det gör ju artikeln mer lättläst :)

Lycka till alla ambitiösa musälskare!

/ Jonna

## Comment 12
Author: Grodan

jag har katt... kan jag ha möss?

## Comment 13
Author: imsuchadiva

\*tumme upp\*  
  
Tycker det är för många trådar som nästan handlar om samma sak men ändå inte.  
Så blir kanon om man sätter ihop de flesta "nybörjar" frågorna i en artikel :)  
  
Tycker även de skulle vara bra om den kan nålas fast eller vara synlig på första sidan, hela tiden.  
  
Själv så kommer jag inte på några frågor nu ^^

## Comment 14
Author: axilur

Ja, den här artikeln/tråden måste jag knåpa ihop snart! ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: Grodan

Detta är ett år sedan och jag tror inte vi kom någon vart med denna artikel. Någon som känner sig manad?

## Comment 16
Author: Grodan

Min mus snurrar runt i cirkar, vad ska jag göra?

Vad kostar det att ha en mus?

## Comment 17
Author: Ellenfyrkant

Jag tar tag i artikelskrivandet ! ![Glad](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 18
Author: Grodan

WEEE!!!

## Comment 19
Author: axilur

Yay!

## Comment 20
Author: Grodan

puttar
