# FRAJDÄIJ
Author: Grodan

de e fredag idag, redan kväll... sårri, men jag har sån jäkla huvudvärk att jag inte märkt det... har dessutom tvättstugan å det är bara så jobbigt med huvudvärk

ska nog inte göra något utom städa två råttburar, bajsa dågg o sen vila skallen

va ska ni göra

## Comment 1
Author: Kristall

Jag ska **SOVA**. Har första skolveckan bakom mig och en jobbig vecka framför mig så jag ska försöka vila för en gångs skull... ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 2
Author: MP160

Bli klar med en artikel är tanken, har hittills tittar på how I met your mother och Criminal minds :P

## Comment 3
Author: StillaSinnet

Jag ska lägga in massor med nytagna bilder!!!

## Comment 4
Author: Fruerlund

Sista helgen på semestern nu. På måndag är det tillbaka till verkligheten. :P Blir slappa o kela katt för min del.

O Resident Evil på 5an =)

## Comment 5
Author: Grodan

ååå... önskar ja hade tv... men ska nog lägga mig, är tröttig

## Comment 6
Author: kent

jag ska gosa med 8 st illervalpar.(en bet mig idag...hårdt)![Cool](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 7
Author: Grodan

åh, vad myyyyyyyyyyyyyyyyyys... det är NU ni ska ta foton på dem!!! när de är söta o har päls o sylvassa tänder... hehe

## Comment 8
Author: kent

#7 kerstin fota hela tiden.![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: enbartmalin

Slutade jobba klockan 20, sen dess Packa packa packa...  
Och nu... Packa..

## Comment 10
Author: Grodan

#8 oki, hm... då har jag missat illerfototrådarna då...

## Comment 11
Author: axilur

Jag önskar att jag inte drack öl igår.

## Comment 12
Author: StillaSinnet

Jag mår inte heller så bra idag. Och det är helt utan alkohol...feber och ont i halsen, bläää

## Comment 13
Author: Grodan

#11 hehe

#12 krya på dig

## Comment 14
Author: Vattnadal

Helgen är slut nu, jag tog det lugnt sista lediga dagarna innan helgen, en sak per dag, om man inte räknar med att mata djur och mysa med dem. Jobbade helgen, och efter jobbet lördag hämtade vi hem de första 400 kg hö som behövs till vintern. Söndagen efter jobbet meckades lite med elen i fårhagarna.

Idag är jag ledig, och ska göra ett tappert försök att städa alla musburar. Får se hur det går, även här är en förkylning på ingång. Ont i huvet, tung i kroppen, snor, snörvel och lite feber. Måste ta alla burar det bara går att hinna med. Klarar jag av att jobba mina 3 dagar kommer jag inte att orka städa burar effetr jobbet. Blir jag sjuk så jag inte kan jobba orkar jag knappast städa burar heller...

## Comment 15
Author: Grodan

#14 Du får dricka hälsogrunkor som man blir pigg av. Echinaxxx vad det nu heter... ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Nu är det nästa fredag =P Jag kom hem från jobbet för en timme sen och sitter nu och slappnar av lite innan det blir sovdags.

## Comment 17
Author: Hyeonmu

Jag känner mig SÅ död. Min födelsedag (Tisdag) blev en total katastrof och jag har bara sovit och deppat tills idag. Vilket är ännu mer katastrof för imorrn kommer släkten på kalas och jag hade inte ens börjat städa, handla eller laga maten... tack gode ... öh... Beelzebub, säger vi, för mamma och bra vänner som hjälpte till. Men jag är ändå helt slut... x\_x

Så nu blev det en stund vid datorn med kissen i knät för att slappna av.

## Comment 18
Author: Grodan

MEN shitt. är det freda igen... ![Foten i munnen](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

#17 GAH! Du sa inget... GRATTIS!!!

Städa... det är ju släkten som kommer... de behöver du inte städa för... hehe ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 19
Author: Hyeonmu

#18 Vi pratade ju om det! xD Med de vita tigrarna och parken zoo och allt! Jag ville ju inte skylta, typ starta en tråd: "Jag fyller år - Gratta mig! O\_O"  xP

Anyway: Taaack! =D Jag fick en katt! ... av mig. Och sen fick jag coola byxor med kedjor och stuffs av mamma! =D ... köpt med mina pengar. Och så en graphics tablet av pappa! =D ... Öh... som jag lagt ut för tills vidare. ... Grattis Linnéa, från Linnéa. XD  
  
OMG tvärt om. X-X Min soc-tant var mindre städning för att tillfredsställa. Min mormor är typ som farmodern i '2 ½ Men' om du sett den. XD  
  
Shit vad jag babblar jämt. <\_>

## Comment 20
Author: MP160

Åååhmen, grattis i efterskott hyenamus! ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 21
Author: Hyeonmu

#20  
  
Tack! =D

## Comment 22
Author: Grodan

#19 ah just... mitt minne är jättebra... om jag vore guldfisk typ ![Foten i munnen](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

låter knasigt att du betalat för dina presenter... men jag ska kanske testa det nån gång... hehe "snälla köp en present till mig, här får du lite pengar"

Glad i a f att ännu en fredag är avverkad! Nu är det lördag, JÄSS!!!

## Comment 23
Author: Grodan

MAJJ GAADD, nu har det hänt igen...

## Comment 24
Author: MP160

HÅLI KRÄP!

## Comment 25
Author: Grodan

lugn... bara 35 minuter kvar... \*pustar ut\*

## Comment 26
Author: Grodan

hm... fast om ifokus får bestämma bara 29

## Comment 27
Author: MP160

Kul fredagskväll, Myran har förmodligen ett grässtrå i nosen och har gått och fått anfall hela kvällen, hon typ frustar och gör snarkljud och spänner sig nått så in i helsike, är så otroligt obehagligt och det skär verkligen i hjärtat... ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")![Gråter](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")![Skrikandes](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Tyckte också det var skönt att fredagen var över... en till fredagkvälls som jag fick jobba \*gruff\*

## Comment 29
Author: axilur

Jag önskar att jag inte drack öl igår.

## Comment 30
Author: Vattnadal

#29 Ja mä! Det där med feber gjorde inte saken bättre. Först lite vin hemma i badet, lite mer när jag klädde mig. 2 drinkar på festen, en stor öl till maten och sen vin till pengarna var slut.

Seeeg idag, fast snart blir det rotmos till middag, och sen popcorn och film. Tur att jag inte behöver göra mer än att kolla till djur idag!

## Comment 31
Author: Grodan

men era alkomonster!

## Comment 32
Author: axilur

Jag har också feber, haha. I'm so clever, but clever ain't wise... ![Oskyldig](http://www.mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 33
Author: Grodan

Jag dricker för lite så jag brukar känna mig bakfull ganska ofta - dvs bakfull som i lika med uttorkad...

## Comment 34
Author: Muszimba

På fredag blir det tåget till Eskilstuna tillsammans med Evelyn och vovve för att vara på SM.

## Comment 35
Author: axilur

Jag ÄR ett alkomonster.
