# Tidningspapper som strö
Author: TildaH

Brukar mössen få trycksvärta av tidningspappret?

Funderar på att byta till detta åt mina hamstrar men är oroad att få en hamster som jag kan läsa nyheterna på, hehe![Oskyldig](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 1
Author: Ratata

Kommer ihåg att när jag hade råttor var det någon annan råttägare som klagade på att dennes vita råtta blivit missfärgad av trycksvärtan. Som tur är det inget gift i det längre iaf, men frågan är om det är så snyggt med missfärgade djur? Tidningspapper kan börja lukta ganska mycket ganska fort också.

## Comment 2
Author: TildaH

Lukten är ingen fara då de aldrig pissar utanför sin toalåda, men kan nog vara onödigt att chansa med färgen, snyggt med en hamster där det står en hel historia på ryggen, haha, ska kolla lite mera på något typ av tyg underlag.

## Comment 3
Author: Ellenfyrkant

Jag har det hos ena min hamster och det är ingen fara alls.

## Comment 4
Author: Grodan

Jag tycker tyvärr både att tidningspapper och tyg fungerar dåligt om djuren inte är 100% rumsrena - dvs går på lådan.

När jag testade tyg till mina råttor blev tyvärr följden att det var supermysigt att kissa lite överallt samt att det skulle rivas upp och byggas bo med.

Jag river de oskrivna kanterna på tidningspapper och lägger i burarna som bomaterial. Kör även gärna med telefonkatalogspapper (någon som har några kataloger att skänka?) som jag strimlar och ger dem även med trycksvärtan kvar och har inte märkt av att det färgat av sig. Däremot dagstidningars trycksvärta litar jag inte mycket på och jag uppskattar inte lukten av den heller.

## Comment 5
Author: TildaH

Vi testade denna lösning, få se hur de fungerar. Går det dåligt så är de ju bara att byta tillbaka. Men de är då 10000% rumsrena, så det ska nog förhoppningsvis inte ställa till besvär, kanske![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")?

## Comment 6
Author: ivanhoe81

jag har dokumentstrimlat tidningspapper till mina möss och hamstrar

lite tråkigt är det då de har kommit på att man hela tiden kan springa under papperet inte över så jag ser dem nästan aldrig
