# Snacka om stooooort!
Author: UlrikaD

Undrar hur många möss som skulle få plats här?![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

[http://www.blocket.se/kristianstad/Stort\_Fint\_Terarrium\_sista\_chansen\_500kr\_30524725.htm?ca=15&w=3](http://www.blocket.se/kristianstad/Stort_Fint_Terarrium_sista_chansen_500kr_30524725.htm?ca=15&w=3)

## Comment 1
Author: StillaSinnet

Hahahaha, men så praktiskt att ha HUNDAR i det! Undrar vad sjv säger om det ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag som är sugen på Tenreker...![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")...

## Comment 2
Author: Littlem

UNDra vad bakrgrunden är gjord av?  Så dei nte gnager sig in o gömmer sig där.

#1 Haha Lottiz det sär såg jag allt :P  Har du tänkt bygga ut djurstugan? ;)

## Comment 3
Author: StillaSinnet

#2 ![Skrikandes](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") !!!!

![Obestämd](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")....om jag kunde göra en övervåning?

## Comment 4
Author: ivanhoe81

kollar man med de måtten och L80 så är det lagligt för 65,44444444444444st möss men jag skulle inte vilja ha en mus som bara är 0,44444444444444& hel

## Comment 5
Author: axilur

#4 Äsch, vadådå? ![Flört](http://www.mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Vattnadal

#4 Fast det blir några färre, för du ska räkna på innermåtten. Ser ut som att de där bastata väggarna stjäl flera möss utrymme.![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Å andra sidan säger L80 oxå att du inte ska ha fler än 10 ihop, så det spricker ändå.![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: ivanhoe81

#6 jaså den meningen med max 10 har jag missat isåfall

## Comment 8
Author: ivanhoe81

läste igenom allt som handlade om gnagare i l80 ser inte den meningen någonstans om det inte finns flera olika L80 så klart

jag kollar här [http://www.sjv.se/download/18.26424bf71212ecc74b08000892/DFS\_2005-08.pdf](http://www.sjv.se/download/18.26424bf71212ecc74b08000892/DFS_2005-08.pdf)

## Comment 9
Author: StillaSinnet

**_[Allmänna råd till 8 kap. 1 §](http://www.sjv.se/download/18.26424bf71212ecc74b08000892/DFS_2005-08.pdf) s. 19_**

_Kaniner bör hållas i par eller grupp, när så är möjligt._

_Par och grupper av kaniner eller gnagare bör sättas samman av unga djur och hållas stabila. Om vuxna djur ska sammanföras bör buren eller inredningen ändras så att den upplevs som en okänd plats för alla. Vuxna honor med diande ungar bör inte sammanföras i nya grupper._ _**En grupp bör inte bestå av fler än tio vuxna djur**__. Djur som hålls i par eller grupp bör ha tillgång till gömställen eller föremål som ger dem möjlighet att komma utom synhåll för varandra. Köns- mogna okastrerade hanar bör inte hållas tillsammans. En hona bör inte hållas kontinuerligt tillsammans med en könsmogen okastrerad hane om det innebär att honan utsätts för hälsostörningar på grund av upprepade betäckningar och födslar._

## Comment 10
Author: Vattnadal

#9 Satan vad snabb du var då. Lottiz, jag skulle precis klistra in texten ju!![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: ivanhoe81

jag ser bara **bör** och det är inte att det är max 10 djur det är så som jag tolkar det

ska det vara rätt så sla det stå "En grupp ska **max** bestå av tio vuxna djur" annars är det en rekomendation enligt mig

## Comment 12
Author: StillaSinnet

#11 allmänna _råd_ är just råd. Och man _bör_ lyssna till dem för djurens bästa ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: ivanhoe81

jopp jag vet menman ska inte säga att l80 säger max 10 närdet bara är rekomendation det blir helt fel enligt mig

## Comment 14
Author: Binajis

Fast mina marsvin mår defintivt inte dåligt (tvärtom!) av att gå 15-20 tillsammans... ![Obestämd](http://www.mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") kan inte rådet bero på att det kan vara svårt att ha godkänt utrymme till djuren?

## Comment 15
Author: StillaSinnet

#14 jag tror att det är så att det kanske inte kan vara en regel att ha 20 marsvin ihop, därför kanske inte sjv kan ge en rekommendation eller ett gott råd om att marsvin bör gå i så stora grupper allmänt? De mår ju inte sämre i mindre grupper väl? men de _kan_ må sämre i _större_ grupper beroende på djurens personlighet. Så för säkerhets skull gäller ju råden för antal djur i säkra grupphållningar.

jag har själv sällan 10 möss tillsammans även om rekommendationerna tillåter det men jag vet en gång när jag hade 12 hanar i hop. Det var brådmogna hanar med pappa och farbröder. det funkade fram tills de vara bort emot 4 månader. men inget man _rekommenderar_ även om det fungerade en tid_._

Nu kommer vi från ämnet. frågan om hur många möss skulle få plats i terrariet på bilden betyder inte att man ska skyffla in dem där ![Flört](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Höjden gör det möjlighet att göra flera våningar dessutom ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: fiffiluren

Det där hade varit najs att ha :D men det är fullkomligt omöjligt i min nuvarande situation.

En printscrean ifall annonsen försvinner och det fortfarande finns folk som vill se hur det ser ut :)

## Comment 17
Author: ivanhoe81

jag har väl en bur med runt 20 mushonor i just nu, men det är inget kiv eller någonting  
men så är bottenytan 200x50cm med (+- någon cm)  
jag har flera olika matplatser 2 vattenflaskor, flera hus etc i så att de får sova vart de själva vill

## Comment 18
Author: Vattnadal

Kruxet är att om man har fler än 10 möss i samma bur delar de oftast upp sig i mindre grupper, som är mer naturligt för dem. Det kan då bli tjafs mellan grupperna pga brist på resurser.

Visst kan det fungera oxå, men det finns ju en anledning till att de allmänna råden finns. Jag tror ju inte att mössen mår bättre av att vara fler på samma yta, även om det är en stor yta.  
Hela mitt hus räcker inte till när det kommer in 2 olika grupper av skogsmöss, då slår de ihjäl varandra om så krävs.

Nej, jag har inte fler än 10 ihop om det inte är mamma med ungar. Tycker att det är onödigt, helt enkelt.

## Comment 19
Author: ivanhoe81

jag har då minsan inte sett något fel alla ligger i en enda stor hög som jag ser det

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Tycker ni det _där_ är stort? XD Vårat terrarium är nästa fyra gånger större. Där skulle man få plats med många gnagare. :P

## Comment 21
Author: fiffiluren

det är stort för oss vanliga dödliga som inte har plats för monsterterrarium :P

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#21 Det handlar inte om att ha plats. Det handlar om att prioritera och _GÖRA_ plats, haha. :)

## Comment 23
Author: Vattnadal

#21-22 Sen hänger det kanske på vad man ska ha i terrariet oxå. Finns ju ingen aneldning att ha så stort till möss, medan stora reptiler inte bara behöver, utan MÅSTE ha jättestort. Har själv haft en fullvuxen leguan, och då räcker inte smågrejor direkt.

## Comment 24
Author: Grodan

#16 tack, sånt uppskattas! (skärmdump på annonsen)
