# möss köpes i gävleborg:)
Author: [Borttaget]

hejsan:) jag vill köpa mus och har erfarenhet av smådjur. men tycker det är svårt att hitta någon som säljer:( har ni några bra tips på folk som säljer eller ni kanske rentav säljer själv? jag är villig att åka i hela gävleborg, till sundsvall, falun och borlänge. själv bor jag i söderhamn. i

## Comment 1
Author: Lamina

Är du beredd att åka till Falun kan jag hjälpa dig lite att utvidga sökområdet. Bor nämligen i Falun och kommer åka runt en del den närmaste tiden. Närmare bestämt Örebro och Västerås i början av Januari och Sthlm i slutet. Har inget emot lite reskamrater. ;)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

jag är definitivt sugen på att följa med:)

## Comment 3
Author: Lamina

#2 Nja, det blir nog lite svårare då jag åker tåg... Tänkte ju snarare på fyrbenta reskamrater. ;)

## Comment 4
Author: Evelyn

Elin (Vattnadal) föder upp möss och bor i Norrsundet, ca 6 mil norr om Gävle, och jag själv bor i Sundsvall och jag kommer att ha möss till salu nu i början av året :)  
  
Annars kan du kika under "[uppfödare](http://www.svemus.com/uppfdareisvemus.htm)" på SVEMUS hemsida!

## Comment 5
Author: Vattnadal

Fel Evelyn, på namnet, Norrsundet var mitt gamla boställe, nu är det Odlingen, som ligger 6 mil norr om Gävle, 3 mil från Söderhamn.

Vi har pm:at, TS och jag. Har troligen inga honor till salu nu, pga miott avelsuppehåll, men hanar finns kanske nån. Annars har jag säkert en hel del inom en snar framtid.

## Comment 6
Author: Evelyn

#4 Gah, det visste jag ju! Vet inte varför jag hakat upp mig på Norrsundet! Har sagt det förr vet jag :P Skyller på att jag jobbat mycket och är hjärntrött, denna gång ;)

## Comment 7
Author: Vattnadal

Men jag bodde där i 10 år, även om du aldrig var där... ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Fast du hade rätt på avståndet, inte illa, för en överarbetad norrlänning!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Lamina jaha då fattar jag:P det skulle ju oxå vara ett alternativ:)

## Comment 9
Author: Vattnadal

Bara jul passerat vet jag om jag har någon hona att sälja oxå.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

okej det är ju bra det:)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

hjälp... läste en jättebra tråd igår som handlade om hårlag på möss men kan inte hitta den igen:(

## Comment 12
Author: MP160

#11 Har du provat söka? Kollat i kategorierna, kanske var det en artikel? Vet du vem som skrev den?

## Comment 13
Author: Evelyn

Jag tror inte jag kommer ha några honor till salu innom närmsta tiden, supertrevliga hanar dock! :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

okej vad är det för hanar då?

## Comment 15
Author: Vattnadal

Jag kan ha 2 argente creme långhårshanar, av klassisk vattnadalstyp, dvs korsade. Temperamentet är det bästa jag har, i princip, men är osäker på om jag verkligen ska sälja dem. Har 2 bröder med pappan och 2 yngre som går i en annan bur, en 3:e av de yngre går i karantän med en inköpt hane.

Efter inför-julen-burstädningen vet jag om jag har 2 honor till salu, eller inte. Låter dock systerdottern välja i första hand, så måndagen den 27:e kan jag ta emot besök för koll av möss, om du är intresserad.

Börjar burstädningen idag, får se om jag hinner med alla, eller om jag sparar nån till imorrn.
