# Hur går parningen till?
Author: Anonymus87

Hejsan!

Tänkte höra av ren nyfikenhet hur ni parar era mushonor med mushanar?

När man föder upp hamstrar så är det ju viktigt att man kollar när honan är brunstig och sen låter man honan och hanen träffas på neutral plats och para sig. Sen får man ju dela på dem rätt snabbt igen pga av risken att dem har ihjäl varandra.

## Comment 1
Author: Vattnadal

Jag sätter in honan till ahnen, sen får de bo ihop till magen blir stor, mellan 2-3 veckor. OM jag vill att pappan ska få söner att bo med få hon stanna kvar och få hjälp av hanen med ungarna de första veckorna, och så flyttar jag henne med honungarna innan hon får andra kullen.

## Comment 2
Author: Anonymus87

Ja oki =)

Men om honan redan bor med en annan hona. Om vi säger att mamman bor med hanen tills det e dax att dela på dem. Då blir dena ndra honan ensam. Hur blir det sen att sätta ihopa honorna efter ett par månader?

## Comment 3
Author: Lamina

Dom flesta uppfödare har ju en hel drös med möss, så tror inte det är så stor risk att någon blir ensam.

## Comment 4
Author: Anonymus87

oki =)
