# lite tips tack
Author: madilicious

Idag är det ca 1 vecka sedan en liten flock honmöss flyttade hem till oss och ja vet att det kanske var ett misstag att köpa dem från djuraffär men eftersom jag inte ska ställa ut eller avla så. Och de satt ju där och var så fruktansvärt söta :) Men alla djuraffärsdjur ställer till problem för eller senare ok inte alla men många pga okunnig personal :(

Nu till problemen den ena har plötsligt börjat se väldigt tjock ut :O runt magen. Eftersom jag inte sett hur en dräktig mus ser ut så har ja inte så mycket att jämföra med men börjar misstänka att hon kanske kan vara på smällen. Ska försäka lägga in bilder senare hur hon ser ut men inte så lätt att fota en mus :P Jag lägger in hö i buren fick det som tips av någon att möss gillar det. Nu är det boat i ena huset dvs de är fyllt med hö vet inte vem som gjort det och om det är gjort för att sova i eller det är ett blivande bebisbo. Någon som kanske har lite tips eller bilder på en mus som är dräktig.

Problem nummer två den ena musen har ett litet sår i nacken och är väldigt nysig ska jag avvakta eller kontakta vet.

Vore jättetacksam för svar a

## Comment 1
Author: LinaIsabell

Är du säker på att det är två honor du har? Ibland har man otur att få olika kön av djuraffären om det är okunnig personal. Du bör se om det är en hane, för hanar har stor pung.   
  
Angående såret i nacken så vet jag inte hur stort eller djupt det är, men tvätta med koksalt (1 msk salt till 1 liter kokhett vatten, låt svalna), och kolla om det läker sig självt.

Att hon är nysig vet jag inte vad det kan vara, men en god idé vore väl att ringa veterinär och höra med dem.

  
Är hon dräktig finns inte så mycket att göra förutom att se till att hon får all näring hon behöver och komma ihåg att sära på hanarna från honorna vid cirka 4 veckor.  
  
Honor kan gå ihop, så du kan spara några honor om du inte får sålt. Djuraffären kan säkert ta emot bebisarna när de är 5 veckor om det är något du vill.

## Comment 2
Author: madilicious

Tack

Det är 4 honor i samma bur men de var ju fler i djuraffären och vad jag ser så ska inte nåpgon av dessa vara hanar ingen har pung iaf men där kan ju varit en hane bland dem i djuraffären :/ Om hon nu är dräktig ska hon ha egen bur? Efter bebisarna kommit isåfall kan man flytta in honan igen med bebishonorna till de andra 3.

Ska inte sälja någon till djuraffären får jag inte sålt dem behåller jag alla honor för sig och hanar för sig.

## Comment 3
Author: LinaIsabell

Honan bör kunna stanna med de andra, de brukar hjälpa till med bebisarna.   
  
Hanar kan vara besvärliga att ha ihop, då de kan börja bråka. Har man otur får man ha en enskild bur till varenda hane.
