# OT - Halsbränna
Author: MP160

**Har ni några bra huskurer mot halsbränna?** Vill undvika att behöva trycka i mig piller varenda kväll då det resulterar i magkatarr, pest eller kolera-situation ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 1
Author: Allamej

Bikarbonat. Eller samarin. Omeprazol resulterar ju inte i magkatarr, det är ju mot det.

## Comment 2
Author: MP160

Omeprazol har jag käkat, det funkar i runt en vecka sen dör effekten ut rätt snabbt... Fast det är bra mot magkatarr. Bikarbonat ska jag kolla upp!

## Comment 3
Author: ajanki

Samarin och bikarbonat funkar på mig när jag har halsbränna, ett tag i alla fall....

Kolsyrat naturellt mineralvatten fungerar också...

## Comment 4
Author: jauchzet

När jag har magkatarr brukar jag dricka mjölk och det känns mycket bättre efter det. Det kanske funkar när man har halsbränna också?

## Comment 5
Author: Vattnadal

Omeprazol äter jag dagligen, sen zantac brus vid nödfall.

Förebyggande åtgärder:

Se till att inte stressa!

Se till att äta något då och då! Var noga att äta frukost, lunch middag och mellanmål, inte mer än 4 timmar mellan intag. Ät frukt och ex riskakor för att ge magen nåt att pyssla med.

## Comment 6
Author: MP160

tack för tipsen :)
