# Mössens ålder
Author: jauchzet

Jag skulle vilja veta lite hur gamla era möss brukar bli där hemma.

När ni svarar så ska ni bara räkna med de gamla mössen och inte göra nån slags genomsnittsräkning med alla mössen.

Ni kan t.ex. välja att svara hur gammal den äldsta blivit eller vad genomsnittet bland de gamla är, men skriv då gärna hur du resonerade i en kommentar också.

![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: ajanki

Min äldsta mus blev nästan 23 månader och den äldsta jag har nu är 20 månader drygt

## Comment 2
Author: jauchzet

Den äldsta jag har nu är 19 månader och det är också min första mus så äldra har jag inte träffat än...

## Comment 3
Author: MP160

runt 2 år blev mina äldsta möss

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Normalt så lever mina möss ungefär 18-24 månader, men en gång hade jag en mus från nån zooaffär som levde 3 år o 1 månad.

## Comment 5
Author: Hyeonmu

Jag kände mig tvungen att rösta över 25, då majoriteten av mina möss levt tills de blivit två år, och de flesta ännu längre. Men nu inser jag att det blivit betydligt sämre med det och jag kanske borde tagit 18-19. Så tidigt har det tyvärr blivit med många av mina nyare möss. Min gamla stams möss som tyvärr slogs ut hade möss som alla blev mellan 2 ½ till 3 år gamla. Nästa stam hade 2-2½-åringar, men ättlingarna där har inte alls haft samma livslängd. =/

## Comment 6
Author: StillaSinnet

Min äldsta mus har inte dött ännu :) Han blir två år i December. Äldsta musen som dött här är kents Paff, 2 år och 2 mån.

Av de som _har_ dött ligger åldern på ca 18 månader. Några har så klart dött pga sjukdom långt tidigare men får de vara friska så är 18 månader något jag räknar med att de klarar.

Just igår hittade jag Always Hot död, 18 månader gammal. Han var sval men ännu mjuk när jag fann honom och hans son hade gosat in sig vid den kalla kroppen, lite skärrad var han...och ensam nu, stackarn.

I Augusti tog jag bort Madonna, 18 mån gammal. Hon hade tumör och hade säkert levt längre annars.

Vattnadas Zabbio är 18 mån nu och börjar falla ur sin runda mysiga form. Han lever inte så länge till tror jag...

Nakenhanen jag tog in från England blev 16 månader

Mina importer har inte levt riktigt lika länge (än). jag tog in en hel del från england, tyskland och finlnad under hösten 2010. Vissa var ett halvår när de kom, men inte alla. De flesta är runt året nu och flera har redan dött. Antingen av sjukdom eller av ålder. De som är kvar passerar nu 12-18 månader och verkar ganska bra. jag är lite orolig för mina första tricolorer och splashar som börjar se hängiga ut...Första splasharna var parade och hade vilat efter kullen när jag fick in dem för exakt ett år sedan så de är säkert 18 månader nu.

## Comment 7
Author: Grodan

Jag har svårt med månadsräkning (och ändå har vi månadens veteran i antal månader, jag vet). När en mus är 12-13 månader säger jag att den är ett år.

Mina äldsta möss brukar bli 2 år och lite äldre. Det är nästan alltid hanarna som blir äldst.
