# Oktoberveteranen
Author: Grodan

**Posta bidrag  
\- ladda upp foto och skriv berättelse om musen -  
i denna tråd till och med 25/9!**

**Månadens Veteran!**  
Medlemmar på mus-ifokus deltar genom att bifoga ett foto på sin tammus som får vara som yngst 15 månader, ca 800 pixlar brett, samt en personlig berättelse om den. Månadens veteran avgörs genom röstning av medlemmarna - denna vinner ära i all evighet.

**Obs!** Ett bidrag/person gäller! Välj ett foto som är ca 800x600 pixlar, det vill säga inte för litet foto, då det blir svårt att bedöma och se små bilder. Större går bra då det skalas ner till 800x600.

Erat bidrag lägger ni i den här tråden ända fram till den 25/9. (omröstning sker sedan endast till den sista i månaden)

**Glöm inte den personliga berättelsen om din veteranmus och lycka till!**

## Comment 1
Author: StillaSinnet

Plötsligt har mina första kullar blivit veteraner och därför har jag gott om dem just nu :)

Always Hot är en chokladpojke från min allra första kull född 13 april 2010. Den kullen var hopplöst hoppig minns jag och ungarna ville inte alls vara mig i lags. jag slet mitt hår vid varje tillfälle jag försökte hantera dem men de har lugnat sig med åldern. Hot är som mogen herre en underbar vän, erfaren med sina honor och lugna med sina söner. Han har haft en arg vän i buren som unghaneoch bär därför vita hår som tecken på de sår han en gång fick, men han aldrig gav han tillbaka, plutte-gullet...

På bilden sitter han bredvid sin fru, Vibys Toblerone. Hot är till höger i bild, inte så intensivt röd i sin chokladfärg som frugan, men för mig är han underbar ändå <3

## Comment 2
Author: ajanki

Detta är Chameli, hon är född 3 April 2010, så hon är drygt 17 månader nu.

Chameli är en snäll, nyfiken, lugn och helt underbar mustjej.

Jag tycker att hon har varit nästan likadan i sättet sen hon var liten!

I går fick vi ta bort hennes syster för hon fick en tumör som växte så fort, men Chameli har gott med tantkompisar i buren (dom är 6 stycken 17 månader+ som bor tillsammans:) så jag hoppas att hon inte kommer sakna sin syster alltför mycket, för jag vill ha kvar Chameli länge till!!

## Comment 3
Author: Grodan

Sista dagen att lägga upp foto o berättelse om din mus

## Comment 4
Author: jauchzet

Här kommer en liten omplaceringsmus som jag tog från Anette, då hon hade tagit hand om 30 avlivningshotade möss, samtidigt som de ungar jag köpte ifrån henne.

Jag sa till Anette att hon skulle ge mig den snällaste honan (men också den som troligtvis ingen skulle vilja ha pga. utseendet eftersom jag tänkte att jag skulle ta nån som kanske skulle bli svår att få nån annan att välja). Kändes som att jag hjälpte till mest då.

Det resulterade i Trix, den UNDERBARASTE tjejen! Både jag och min sambo älskar henne! Hon är så snäll och vänlig. Hoppar alltid upp i handen och älskar att bli pussad på. Hon är nyfiken och väldigt lugn. Vissa perioder vill hon bara upp i handen. Min sambo hade henne i handen en gång och släppte ner henne i matskålen för att hon skulle få äta och då skrapade hon upp mat i hans hand och satt där och åt istället. Hon är en tjej som verkligen sprider glädje hemma och den dagen inte hon finns längre så kommer det att bli fruktansvärt tomt.

Älskade Trix, vilken tur vi hade som fick hem dig! ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
