# Välkommen tjejerna
Author: Charlie2006

Har letat sådär smått efter nya möss, efter att jag blev helt muslös i sommras. Var inne i en djuraffär, för att kolla på lite saker till hamstrarna, och gick in och kollade på deras djur, bara för att.

Så nu är man med mus igen ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Var inte meningen att jag skulle köpa några men, blir man förälskad så blir man. Äsmeralda är inte tam, men Thalassa har kommit fram och "pussat" mig på munen och är gärna med mig det lilla hon varit här hemma och är väldigt nyfiken.

Undrar över deras färg, har kollat på svemus sida och tror jag har rätt färg, det är väl den ljusa honan jag är lite osäker på färg och teckning.

**Äsmeralda** tror jag är fox Variegated, korthår. Dock vet jag inte riktigt vilken färg hon har. 

Variegated var den närmaste teckningen jag kom hennes, då hon ändast har en liten prick på pannan, och i beskrivningen stog det att musen skulle ha små prickar. Hennes svans 1/3 del vit, men tror inte det har så stor betydelse i vilken teckning hon har.

**Thalassa** är Agouti fox, korthår.

Tjejerna är syskon, uppfödd i djuraffären och föda den 9/7.

## Comment 1
Author: Charlie2006

en till på Äsmeralda

## Comment 2
Author: Charlie2006

hennes prick :), den är mera vit igentligen

## Comment 3
Author: Charlie2006

\-

## Comment 4
Author: Charlie2006

och Thalassa

## Comment 5
Author: Charlie2006

\-

## Comment 6
Author: Charlie2006

och sista för idag.

## Comment 7
Author: IsKall-92

söt nosar ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: DeniceP

Agoutin är inte fox utan blekt tan :) Fox är kritvita på magen :)

## Comment 9
Author: Charlie2006

Fast jag har för mig att fox är blekt tan ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

Kan Äsmeralda vara Lilac? hittar ingen annan färg som riktigt är lik hennes.

## Comment 10
Author: DeniceP

Fox ska vara kritvita, annars är dom tan, har för mig att fox är en annan slags gen eller ngt, tror att jag hört ngn annan här inne säga det iaf.

## Comment 11
Author: Vattnadal

Fox är en tan med chinchilla eller extreme dilution, men det bleker ner alla röda toner oxå, s en agouti som är fox, är en silver agouti.

En variegated är vit med enmassa små färgpricka utstänkt på musen. En mus med färg och en vit fläck i pannan är en mus med pannfläck. Hon ser tickad uit, så en falsk silver agouti eller kanske en agouti burmese?

## Comment 12
Author: Charlie2006

#11 Då borde hon vara en blekt tan då? för hon har en aning röda toner.

Hon är inte tickad, men har mörkgrå färg längst in. Har du någon bild på en agouti burmese? för vet inte riktigt hur dom ser ut.

## Comment 13
Author: Grodan

Jag skulle föreslå att Äsmeralda är en Beige Agouti Pannfläcks Berkshire. Om hon också är Fox ser jag inte. Det är naturligt att Agoutivarianter är ljusare på magen och hon är ganska ljus i färgen...

Beige Agouti är ingen Standardiserad variant, utan den går som Silver Agouti på utställning. Dock skiljer den sig både genetiskt och utseendemässigt från Si-Ag. Det är en extreme dilution, dvs c(e)c(e), och egentligen är dessa ej önskvärda på Agoutivarianter (i avseende av avel och utställning).

## Comment 14
Author: Charlie2006

#13 Hon är fox då hon är helt vit på magen. Kan vara foxen som bleker ner hennes färg lite?, och gör så hon blir ljusare. Fast för mig gör det inget, om färgen är önskvärd eller ej ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Tycker om hennes färg väldigt mycket.

## Comment 15
Author: Grodan

#14 Jo, det är en trevlig färg faktiskt.

Ok, om hon har tydliga linjer längst med magen som en Agouti Tan så är hon även Fox.

Man kan säga att hon är en extrem dilution nerblekt Agouti Tan (som även är pannfläcks berkshire)

## Comment 16
Author: Charlie2006

Äsmeralda är eventuellt gravid. Då hon är lite rund just där magen är, och även syns hennes spenor tydligare än Thalassa. Så undrar vad jag ska tänka på om det nu är ungar?, Har haft en del hamsterkullar, är det ungefär samma sak?. Nu är jag ju inte säker, men skulle inte förvårdna mig. men tycker det är bättre att hon får dom här istället för i djuraffären, eller hos en okuning person.

## Comment 17
Author: Charlie2006

Myste lite med tjejerna förut, för att dom ska bli vana vid mig. Efteråt har dom viljat komma ut hela tiden :). Öppnade buren och dom flög upp i min hand. Snacka om förändring ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"), innan hoppade dom hög när jag änns kom nära dom. Nu går dom upp i handen, fast lite tvekan dock från Äsmeraldas sida. Nu står buren öppen, och dom springer ut och in.

## Comment 18
Author: StillaSinnet

#15 men...nu måste jag fråga grodan här. Är alltid en pf berkshire? Jag funderar på om magen nu är en "vanlig" agoutimage utan tan el fox då skulle den ju vara vittecknad om det är en berkshire.  
Det blir ju skillnad om det är en tan eller en fox (samma gen) som däljer en vittecknad mage, då ser vi den ju inte.  
Eller är det så att pf räknas som berkshire ändå, bara det att mageteckningen är så dålig så den inte ens syns?

Alltså: man kan inte ha en mus med bara pf? Det går ju att regga som det...?

## Comment 19
Author: StillaSinnet

Frida/Charlie: Underbara musar du har fått tag i! så kul att läsa om deras personutveckling ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")! jag är själv mycket svag för beige agouti, men gillar även utställningar så jag har valt bort dem. Jag fick en kull underbara ungar i höstas efter Vattnadlare. De bilderna tar jag ofta fram och titta på och undrar hur de har det idag. Så himla söta ![Kyss](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

\-L

## Comment 20
Author: Ratata

Jättefina småtjejer du fått tag på! Kommer ihåg dina underbara krulltottar du hade tidigare. Fcik inte de omplaceras för att du var allergisk, eller minns jag helt fel nu? Hoppas det går bra med dessa små skönheter iaf :)

## Comment 21
Author: Grodan

#18 Ja, för det mesta är den det. Vad jag sett hör en pannfläck ofta ihop med en liten berkshire-teckning på magen och inte så stor att den täcker hela magen.

Berkshire brukar inte heller få samma linjer som Tan/Fox utan vara lite oregelbunden. På Bläsad Berkshire brukar bläsen gå ner i berkshireteckningen och den kan även gå upp på sidorna på magen.

När musen är fox ser man inte så ofta berkshire teckningen, men är den tan kan man ju se den.

## Comment 22
Author: StillaSinnet

Ok, tack! då förstår jag bättre.

## Comment 23
Author: Grodan

Vi har haft Berkshire-trådar, kanske dags att skapa en igen? Foto på pannfläck/bläs och mage...

## Comment 24
Author: Charlie2006

#19 Trodde inte dom skulle bli tama på en gång ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

#20 Mina svarta texel tjejer finns i mushimelen nu, gick bort i sommras. Då ena fick en tumör, så hon var tvungen att avlivas, den andra slutade äta, och han inte skaffa en ny kompis. Var aldrig allergisk mott dom, utan var det mott 2 andra tjejer som jag köpte i föra hösten, det var ju en fläckig hona och en sable hona om du kommer ihåg?. men dom fick flytta hem till min kompis :), så får träffa dom när jag vill. Har inte kännt av något än, så det ska nog gå bra denhär gången :). Lite konstigt att man är allergisk mott vissa möss, men inte andra.

## Comment 25
Author: Grodan

#24 Onekligen konstigt. OM det hade varit hanar hade jag förstått, men två honor... skumt.

Jag själv reagerade väldigt starkt på en mushane en gång. Han luktade så starkt att jag fick ont i näsan av att vara i närheten av honom.

## Comment 26
Author: Ratata

#24 Ja, så var det, kommer ihåg dem nu när du nämner det.  
Jag tror att det kan vara fullt möjligt att vara allergisk mot eller tåla olika hårlag på möss, precis som att vissa kattallergiker tål tex sibirisk katt för att den saknar ett visst protein i pälsen. Kanske kan vara så med mössen med? Bra att du inte känner något av dessa tjejer, hoppas de fortsätter så :)

## Comment 27
Author: Charlie2006

#26 Fast har ju haft en långhårig hane, även har jag haft en långhårig abby hane. Så tror inte det beror på hårlaget. Även är ju texel långhårig, som dom svarta tjejerna var.

## Comment 28
Author: Ratata

#27 Hum... då är du väl bara konstig då ;)

## Comment 29
Author: StillaSinnet

Man kan ju vara olika känslig i olika perioder också. jag ahde en period med eksem iansiktet under högstadiet och alla trodde det berodde på hästarna, men rätt som det var försvann de trots att arbetet med hästarna kvarstod.

Min sambo och min son tål pälsdjur skapligt bra under vitern men vår och sommar när pollen, gräs pch annat gör dem känsliga reagerar de kraftigare.

## Comment 30
Author: Charlie2006

Tycker ni hennes mage ser ut som det är bebisar?

## Comment 31
Author: StillaSinnet

Nej, inte nödvändigtvis, men det visar sig ju på ett par veckor :)

## Comment 32
Author: Charlie2006

Äsmeralda är rundare idag ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"). Hon är på tok för ung för att få ungar ![Skrikandes](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes"). Så hoppas hon bara har ätit lite för mycket.

## Comment 33
Author: Charlie2006

Fick några bilder på henne också i fotostudion ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 34
Author: Charlie2006

Bilderna blev lite väl silveraktiga och lyssande ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute").

## Comment 35
Author: Charlie2006

och sista

## Comment 36
Author: Charlie2006

Tjejerna är visst långhåriga ;).

## Comment 37
Author: StillaSinnet

#36 är de! Det syns inte på bilderna. Jag ser små toffsar vid öronen iof, men vet inte om jag vill kalla det långhår...kanske semi? Eller så syns det helt enkelt inte på bilderna :)

## Comment 38
Author: Charlie2006

#37 Man ser att vissa hårstrån börjat växa, det kan du se ex på sista bilden, men börjar bli mera nu. Väldigt kassa långhår ;).

## Comment 39
Author: Grodan

Nä, tycker inte de är Longhair. De är ev anlagsbärare och från en linje där hårlag inte selekterats i avel utan blandats friskt, då blir pälsen lite sådär uppstående. Släta och glansiga blir nästan bara Engelsktypade Shorthair som är selektivt avlade på Shorthair i många många år.

## Comment 40
Author: Charlie2006

Då kanske dom är korthår, nä jag har ingen aning. Vet ellerfall att typ var 3:e hår står upp. ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Idag har dom börjat bäda för fullt och bitta av barken på huset för att ta som mera bomaterial ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"), vet inte om det är bra eller dåligt. Sen har dom stannat i deras hus mest idag, men det kan iförsig vara för att katten gick och la sig i deras bur i eftermiddags, knaskatt. Han fick snällt gå ut igen, ändå om jag vet att han inte gör något, så tror jag inte mössen uppskattar det.

## Comment 41
Author: Charlie2006

Tog ut mössen för att få lite fina foton, blev inte så många, och blev endast nöjd med en.

## Comment 42
Author: Charlie2006

Denhär bilden tyckte jag blev mysig :).

## Comment 43
Author: Charlie2006

och sista

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Gud vilka fina bilder!!!

## Comment 45
Author: Charlie2006

Japp, nya bilder igen ![Oskyldig](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

Äsmeralda tar det lugn och myser på katten

## Comment 46
Author: Charlie2006

Thalassa ger Måns massage ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 47
Author: Charlie2006

Ser ni musen? ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 48
Author: Charlie2006

Mer musmassage.. Kaffemus

## Comment 49
Author: Charlie2006

En trött Thalassa

## Comment 50
Author: Charlie2006

Visst ser det ut som hon ler? ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 51
Author: Charlie2006

Hallå är ni här bakom..

## Comment 52
Author: Charlie2006

och avslutar med min favo bild, men har ingen aning om varför jag gillar den ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 53
Author: UlrikaD

Supersöta bilder!

## Comment 54
Author: Grodan

#42 Japp, mysig.

#46 + #47 Jaha, nu får du ju nästan ta och skriva en artikel om hur det funkar för dig att ha möss och katt tillsammans sådär!!! Att du vågar! ?

#52 Men jag förstår det, de sitter liksom där och planerar lite...

## Comment 55
Author: Charlie2006

#54 Mina katter är inte som alla andra barn, eller hur säger man ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"). Tycker du?, kanske man skulle kunna göra :P. Sen har jag rätt stenkoll, vad gäller mellan katt och mus, igentligen skulle det inte behövas, man man vet aldrig.

När jag hade guldhamsterungar i somras så fick dom träffa mina katter när dom vart 2½ vecka om jag har för mig rätt. Sprang 11 ungar som dårar på min gråa katt, bett han i örat och luktade inne i örat, men han bara låg där och kurrade, knasskatt.

## Comment 56
Author: Magda

#55 underbara katter du har! (och mössen förstås) önskar att mina kisar kunde vara så snälla, men här får man passa dem ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 57
Author: Grodan

#55 LOL... han gillade tydligen att de sprang på honom...

## Comment 58
Author: Hyeonmu

#57  
  
Det skulle min katt också göra... hon älskar när maten springer in i munnen på henne. =\_= Nej nu var jag elak. Hon har ju faktiskt bara tagit en mus en gång, och då var hon väldigt försiktig.

## Comment 59
Author: Flubben

#58 min hund tog en mus en gång, hon höll den i munnen och såg jättenöjd ut sen när jag sa loss så var det verkligen "va? varför då? okej då.. mutter mutter" musen klarade sig och kilade iväg XD

## Comment 60
Author: Charlie2006

Bjuder på en bild på mig och Äsmeralda.

## Comment 61
Author: Charlie2006

och en på Kaffemus också.

## Comment 62
Author: Grodan

#60 "Puss på nästan, matte!"![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 63
Author: Hyeonmu

#60  
  
Naww. Töt. <=3  
  
#59  
  
xD Caramelle (schäfern) ser likadan ut när matte skäller för att hon försöker leka med mössen genom gallret. Alltså tugg tugg, krafs krafs på gallret. "Men matte - de krafsar och biter ju tillbaka!" T\_T "De är 10 gånger så SMÅ!"

## Comment 64
Author: Flubben

#63 Hehe tokhundar xD

## Comment 65
Author: Magda

ååå vilka mysiga fina bilder!! ![Kyss](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 66
Author: Grodan

#60 Jag gillar sådana bilder! För jag älskar när musen hälsar sådär på mig, då blir jag lite kär.

Jag blev glatt förvånad igår när flera av mina töser gjorde så.

## Comment 67
Author: Charlie2006

![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

Nu har man köpt massa nytt och roligt till mössen, så nu ska man knåpa ihop hur jag vill ha det ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"). Temat är trä och rep.

## Comment 68
Author: IsKall-92

#67 låter bra det ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") får komma och kolla på det någon dag.

## Comment 69
Author: Charlie2006

#68 ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") komma och mysa med Thalassa igen också ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"). Vill åka och köpa dom nya terrariena och inreda också ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 70
Author: IsKall-92

#69 joo ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
