# Fallit för möss^^
Author: adirf1

Hejsan!

Har nyligen börjat i gymnasiet(skall gå djurvård) där de har ett djurhus.  
Det djur jag nu är mest förälskad i är då just mössen de har.  
Dessa är husmöss & då undrar jag om det är samma sorts mus som ni här på ifokus föder upp?  
Jag undrar även ca pris i månaden när man har 2 möss? Vill då hälst sattsa på bästa möjliga strö bla(undrar då även hur ofta man behöver städa buren?  
Jag bor ju då på internat & undrar om det skulle fungera att lämna mössen på fredagarna & komma tillbaka på söndagarna?

Mvh Frida

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det finns 100000 trådar som du kan läsa o bli en musexpert :)

2 möss kostar ingenting.

Toa-ätt 59:90 för 22 Liter, o det räcker på 2-3 månader om man har 2 möss. Kanske t o m 4 månader. Om man har 2 honor så borde man byta toalätt en gång i veckan.

Musmaten ska man göra själv. Det kostar ungefär 50kr

Mina möss kostar ungefär 100kr i månaden.

## Comment 2
Author: adirf1

Ah, tack så jätte mycket för ditt svar! :) Det var mycket givande. Undrar nu över det här med om husmus?

Mvh Frida

## Comment 3
Author: Lamina

Tammöss är helt vanliga husmöss ja. :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Varsågod! En husmus är en liten vildlevande mus, som bor oftast inomhus eftersom det är lätt att få tag i mat (osv) i ett hus.

Här har vi tammöss :)

## Comment 5
Author: adirf1

#3 Okej, tak för att du besvarade den frågan^^

#4 Jo men de föder ju inte upp vilda möss, men vet att de även finns i det vilda^^

Undrar även om det är någon utställning på g i närheten av göteborg.. Kommer nämnligen från orust & är jätte nyfiken på att skaffa min iaf en "fin" mus om det skulle bli något framtida införskaffande.

Mvh Frida

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ja, jag tycker att sthlm ligger nära gtbrg o det e jätte stort utställning i sthlm typ denna vecka tror jag.

Men kolla på www.svemus.com

## Comment 7
Author: ajanki

Tyvärr finns ingen utställning i Göteborg än, det har pratats om att anordna en, vilket jag hoppas blir nästa år!!

Jag bor i Vårgårda så jag skulle tycka det var toppen om det blev så![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: StillaSinnet

#5 tammus och husmus är samma art: Mus musculus

Vi har SM i Eskilstuna 17-18 september. Då får vi hit två duktiga engelska domare och massor med vackra utställningsmöss att titta på plus en hel del till salu :)

Det åker folk från Göteborg dit. Annonsera om samåkning i _Djurtransport iFokus_

_Gå in på [SVEMUS hemsida](http://www.svemus.webs.com/) och läs mer om möss, medlemskap, föreningsliv osv där._

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Verkligen? När jag googlade så kom det fram en liten vild mus ?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag har möss som kommer att åka med till Orust då och då, du är välkommen att komma och träffa dem om du vill. :) Har svensktypat, engelsktypat, korthårigt, långhårigt och texels.   
  
#9 Var tror du tammössen kommer ifrån då? :P De var vilda en gång i tiden.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Du hade rätt hehehe "

As a wild animal the house mouse mainly lives associated with humans, causing damage to crops and stored food.

The house mouse has been [domesticated](http://en.wikipedia.org/wiki/Domestication "Domestication") as the pet or [fancy mouse](http://en.wikipedia.org/wiki/Fancy_mouse "Fancy mouse"), and as the laboratory mouse which is one of the most important [model organisms](http://en.wikipedia.org/wiki/Model_organism "Model organism") in [biology](http://en.wikipedia.org/wiki/Biology "Biology") and [medicine](http://en.wikipedia.org/wiki/Medicine "Medicine"). It is by far the most commonly used [genetically altered](http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_engineering "Genetic engineering") laboratory mammal"

## Comment 12
Author: StillaSinnet

#11 precis :)

## Comment 13
Author: adirf1

#10

Det skulle jag jätte järna vilja! Hör gärna av dig några dar innan så kanske vi kan ses(Är troligt att jag kanske är upptagen då det är mycket, iaf för tillfellet). Jag är ypperligt tacksam för det erbjudandet :)

Mvh Frida

## Comment 14
Author: MP160

nu vart jag självklart jättenyfiken på vilken skola du går på? :)

## Comment 15
Author: adirf1

Jag går på Dingle naturbruksgymnasium^^  
Skall då gå djurvård & på internatet är vi tillåtna att ha egna djur :)

## Comment 16
Author: MP160

#15 Vad kul! Jag går också på djurvård med inriktning hund och bor på internat med min hund och mina möss nu, lycka till! :)

## Comment 17
Author: Grodan

Hur har det gått adirf1? Har du skaffat några musar? Och hur har du i så fall löst det med veckosluten?

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Undrar samma sak som Grodan :)

## Comment 19
Author: adirf1

Oj förlåt att jag inte svarat, har inte sett att ni skrivit >o<'  
Har inte skaffat någon mus(än) men känner att jag är på god väg.. Vilket ni kanske har förstått utifrån några inlägg i andra trådar :)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Det låter bra! Läs på mycket, och skaffa 100 möss :DDDD
