# Nyinflyttade zebror
Author: Tsunamis

Ville bara posta denna här också. Mina nya två invånare kille/tjej säger hej ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Mea_K

Men hua vad söta de är :D <3

## Comment 2
Author: ajanki

Men åh, så söta![Kyss](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Tycker mycket om att titta på andras sebramöss men vill inte ha några själv...för svåra för mig![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: Tsunamis

Ja det återstår att se hur ungarna blir men jag har höga förhoppningar. Har haft Zebror innan och de är rätt snälla i handen förutsatt att man inte håller fast dem utan att de får stå fritt. I naturen står de hellre stilla och undgår att bli upptäckta av rovdjur på det viset och det beteendet kan man se i buren också de springer inte iväg i första taget utan står bara stilla. De ligger inte gömda heller utan sitter gärna och sover uppepå huset. Men de är också otroligt snabba om de vill det och kan lätt hoppa 1 meter rakt upp i luften.

## Comment 4
Author: Charlie2006

:), Så fina. Om det blir ungar, så är jag absolut intresserad. :D

## Comment 5
Author: Grodan

Välkomna hem sebramustje och sebramuskille. ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Varifrån kommer de?
