# Utställningsbur ?
Author: Velinga1984

Har letat överallt och hittar inte ferplast transportburar, en försäljare berättade att det kommer bli svårt att få tag på. Jag hittar endast exo-terra i liknande form. Funkar det? Har bara en ferplast storlek 2, och behöver minst 5 till :S

## Comment 1
Author: Digitalis

Exo-Terra 230x155x17 har de flesta nu för tiden! Jag kan inte hitta info om det här på SVEMUS hemsida dock, men jag har för mig att det är den storleken.

Grejen med den här regeln är att alla ska ha lika boxar för att domaren inte ska veta vem som äger ett visst djur, vilket kan hända om någon har en avvikande variant.

Det borde vara tydligare på hemsidan. Nu står det t.ex. att man gärna ska låta mössen sitta en och en.

## Comment 2
Author: Velinga1984

Senaste infon jag läste var ferplast str 2 som gällde, men f då kan jag köpa exo-terra med gott samvete. Kan man ha både ferplast och exo-terra?

## Comment 3
Author: Digitalis

Jarrå. Så länge det är rätt storlek.

## Comment 4
Author: Grodan

Vilket fabrikat det är på petboxarna spelar ingen roll. Exoterra tror jag bara har svarta lock medans andra fabrikat kan ha gröna, rösa, blå, gula osv.

Som Digitalis nämner så är storleken här av stor betydelse... hihi

(Välkommen tillbaka förresten Diggi! ![Kyss](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"))

Ska ferplast sluta (eller har de redan slutat) tillverka Petboxar? Deras petboxar är av lite stadigare variant än övriga, och även dyrare. Ibland kan man lyckas få tag i några begagnade...

## Comment 5
Author: Digitalis

Taxi, Grodan! ;)

Geo heter boxen från Ferplast.

## Comment 6
Author: Minoth

Jag har en ferplast! Den är suverän. Hoppas inte dom har slutat tillverka. Den är den bästa!  
  
Men sist jag såg gick de att beställa från www.pwss.se

## Comment 7
Author: Digitalis

Finns inte kvar på pwss.

## Comment 8
Author: Grodan

Så ferplast har slutat tillverka pet boxar eller?

## Comment 9
Author: Grodan

På guldfisken har de GEO, [LÄNK](http://www.guldfisken.se/beta/catalog/fp-petbox-geo-m-p-2063?osCsid=b088efb03f85ea73cc126a48c82cfd64) (89 kr)

På PWSS har de Faunarium, [LÄNK](http://www.pwss.se/product.php?productid=8256&cat=1221&page=1) (51 kr)

På Bromma Zoomarknad har de Faunarium, [LÄNK](http://www.zoomarknad.se/product-view.asp?catid=14902&prodid=3072&ref=%2Fproduct-dlist.asp%3Fcatid%3D14902) (79 kr)

## Comment 10
Author: Grodan

På Zoosajten har de Biotopbox 3,5 L, [LÄNK](http://www.zoosajten.se/biotope-box-35-l-p-1746-c-191.aspx) (98kr)[  
](http://www.zoosajten.se/biotope-box-15-l-p-1619-c-277.aspx)

Den är lite avvikande från Pet boxarna...

## Comment 11
Author: Minoth

#9 Ja jag tänker på den faunarium. är de inte den som är den "rätta"?

## Comment 12
Author: Digitalis

De finns fortfarande kvar på ferplasts hemsida. Det är nog bara så att exoterran är billigare att köpa in. Plus att den ser lite neutralare ut om man vill ha den som terrarium.

## Comment 13
Author: Grodan

#11 Alla som ser ut så är de "rätta"... ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Hittade en till som jag aldrig sett förut, Namibas Terra box, [LÄNK](http://www.akvarieshopen.com/terra-box-small-23x16x175cm-p-5171.html) (66 kr)

## Comment 14
Author: Digitalis

Jag hade en terra box med rött lock som resebur till mina råttor. En större variant då givetvis :P

Åh.. råttorna <3

## Comment 15
Author: Velinga1984

Försäljaren berättade att ferplast numera ligger utomlands och därmed svårare att beställa ifrån. Av de djuraffärer jag besökt i jakten på Utställningsbur så har det bara funnits exo-terra vilket isåfall förklarar saken. Lyckades dock hitta ferplast geo i Jönköping förut, så då köpte jag en del ;) Där hade dom dock ingen aning om vad jag pratade om. Skumt.

## Comment 16
Author: kimky

Måste det vara petboxar som använd vid uställning? Vad är minimum måtten?

Vilka typer är godkända att använda? =)

## Comment 17
Author: Digitalis

Det ska vara petbox ja. Size 230x155x170, ge och ta någon mm beroende på fabrikat. Finns inget min eller max då syftet är att alla möss ska sitta i så lika boxar som möjligt.

## Comment 18
Author: Grodan

#15 Ferplast har alltid legat utomlands, men kanske har de ingen svensk återförsäljare. Det kryllar av andra burar och tillbehör från Ferplast i Svenska zoobutiker så jag tror eg inte alls att något nytt problem dykt upp. Kanske är det bara så att Ferplasts Petboxar är utkonkurerade här... Fast jag gillar dem. Locket är ganska tjockt på dem och håller för lite tänder. Annars är ju det dumma med petboxar just det där plastlocket som en gnagare kan gnaga sig ut ur på 5 minuter.

Zooaffärer vill gärna bara använda en leverantör (gibbon mfl) och därför finns inte så bra utbud här i Sverige. Sedan kanske inte zoobutik får köpa direkt från fabrikörer utan måste gå via grossister och då blir sakerna lite för dyra.

## Comment 19
Author: Velinga1984

Får man ha mer än 1 mus i samma bur om man kan se skillnad eller måste dom sitta 1 och 1? Har för lite burar ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 20
Author: Grodan

#19 En och en tyvärr. Du kan ju transportera dit dem på ett sätt och sedan sätta dem i sina utställningsburar.

Ibland finns även petboxar till utlåning eller till salu.
