# Lite frågor!
Author: emplaaan

Hej!

Jag ska snart skaffa möss! Eller jag håller iallafall på att förbereda mig genom att läsa på och fixa bur mm :) Jag har haft möss förut men det var några år sen så jag har glömt bort lite, men det mesta finns kvar :)

Men jag har iallafall några frågor.

1.Är 60x30x40 en bra storlek på ett terrarium till 2 möss?

2.Vad består mössens basmat av? Vilka fröer?

3.Vad för mat är giftigt för möss?

Jag söker alltså efter möss, kommer väl kunna köpa om några veckor. Och undrar om det är någon i stockholms området som har några till salu? Helst tricolor, splash, black tan,choklad eller nått fläckigt :) Det ska vara honor, spelar ingen roll om det är bebisar eller vuxna.

## Comment 1
Author: adirf1

1\. Här länkar jag burräknaren som bör användas flitigt :P  
[http://gerodean.se/burraknare/](http://gerodean.se/burraknare/)  
  
2\. Bas är ju de fyra sädesslagen samt en mindre del fröer ej parakit men skall se om jag kan hitta någon artikel åt digÅÅ  
  
3\. Mja, det är väll i princip vad som i matväg är giftigt för oss skulle jag nog säga, salt är då inte bra iaf^^

## Comment 2
Author: adirf1

2\. Kollade inte så noga nu men vet att Grodan vår forumvärd är duktig & erfaren på alla de vis så gå efter hennes råd i denna tråd, men kanske bör du vänta på att de riktigt erfarna kommenterar då jag kan ha sagt något fel![Oskyldig](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
  
http://mus.ifokus.se/discussions/4d7136bdb9cb46223304e8c1-gora-eget-foder

## Comment 3
Author: adirf1

Denna tråd kan kanske också vara dig behjälplig^^  
http://mus.ifokus.se/discussions/4f4fd451d3b4fd0fc0002612-foder-forvirrad

## Comment 4
Author: emplaaan

Tack för svaren adirf1 ! :)

## Comment 5
Author: Grodan

Burräknaren har flyttat: [http://gerodean.se/burraknare/](http://gerodean.se/burraknare/)

## Comment 6
Author: ajanki

Vad rolig att du ska skaffa möss och att du hittat till denna sajten!!

Här kan du hitta precis allt du behöver/vill veta innan du skaffar möss och även när du skaffat dom!

Om du har fler frågor så bara fråga på, här finns det många muskunniga personer som kan svara på dina frågor:)
