# Bra bur?
Author: GucciDior

Är denna buren bra? Eller gnager mössen sönder den fort? Och är 125:- ett bra pris på en begagnad? Funderar på att köpa  den av en på blocket..

## Comment 1
Author: reverse

Jag köpte en sådan ny (utan allt plastkrams, bara tom) för 198, så det är väl ett ok begagnatpris om den är hel o fin. ;) Innehållet med plastvägar och så ger jag inte så mycket för, byggde eget istället. Inredningen lär det säkert gnagas på. ;) För mig har buren funkat och mina möss har inte tyckt den är särskilt intressant att ge sig på.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

jag bor tydligen i en VÄLLDIGT dur stad, en TOM sådan dunabur kostar 349:-  här i stan .. ![Fot i munnnen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-foot-in-mouth.gif)

## Comment 3
Author: mandymoo

Jag har en sån Bernie bur o dom är okey... det är ett bra pris

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Den e väl helt ok, men som dom säger bör du se upp så dom inte gnager på inredningen (den av plast) :D

## Comment 5
Author: Jaag

Jag har en sådan bur och den är jättebra!  Jag fick min med inredning för 279kr

## Comment 6
Author: Elyria

Jag köpte en sån begagnad förra sommaren. För 100 kr. Men då fick jag laga den på nåt ställe för hamstrarna som varit i den hade gnagt hål. Men musen som är i den nu har inte gjort några nya hål.

## Comment 7
Author: GucciDior

Okej vad bra :) Ska prata med mina föräldrar om att få köpa den då. Eller kanske en nästan tom grön duna för 100:- Men saken är ju den att jag inte gillar grönt så mycket :/

## Comment 8
Author: GucciDior

Pappa sa att han är lite rädd att det kan följa med ohyra och sådant från djuren som har haft buren innan.. :/ Men han sa att vi kunde kolla efter en helt ny duna eller liknande.. :D Jag behöver igentligen ingen ny bur men jag vi gjärna ha en duna för den har ganska hög botten och så kan mössen gräva utan att sprätta ut allt sitt bottenmaterial.

## Comment 9
Author: GucciDior

Ska tjata lite till ;D

## Comment 10
Author: Melina.

#8 Det är nog ingen fara med ohyra. Städar man ur den ordentligt med rengöringsmedel så behöver man nog inte vara orolig. Man måste bara komma ihåg att skölja ur den ordentligt, eftersom att mössen är känsliga för starka medel.

Jag köpte en sådan bur (utan tillbehör) i tisdags faktiskt ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) De verkar vara populära. Fast egentligen hade jag velat ha en större, men en likadan bur som är tio cm bredare kostar 400 kr mer.. Det är det inte värt. Då kan man hellre bygga ihop två mindre burar. Ska göra det så småningom.
