# OT - Vad blir erat nyårslöfte?
Author: Lamina

Ska ni lova något till nyår? Vad?

Själv brukar jag inte lova saker längre, jag klarar inte av att hålla dom. Jag äter fortfarande godis och dricker läsk. Och vegetarian klarade jag inte av att vara då jag är dålig nog på att hålla en vettig kost i normala fall. (Men jag undviker kött så mycket som möjligt iaf. ![Oskyldig](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig"))

Men i år ska jag faktiskt lova en sak till migsjälv som jag nog kommer kunna hålla. Vad det är kan jag tyvärr inte säga fören om ett år, om jag lyckas.

Lite andra saker som jag vill lova (nu när jag ändå är igång och lovar saker) är att vara trevligare, mer öppen för andras syn på saker och mer öppen om migsjälv, hur jag känner, vad jag gör och varför. Att försöka bli en lite bättre människa helt enkelt. ![Oskyldig](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 1
Author: Sync

Jag brukar inte heller göra nyårslöften.. Men kanske i år. Jag ska såklart få min första kull i mitten av 2013 förhoppningsvist. Dessutom ska jag våga söka in till x factor. (Inte för att jag kommer att komma så långt. Lol.) Och.. Det svåraste.. Orka jobba i skolan för bra betyg. :P Min lathet kommer göra det svårt för mig.. Men men :)

## Comment 2
Author: Lamina

Ska försöka bli mindre aggro också. Inser att jag ofta blir irriterad på småsaker. Som nu t.ex. då jag flippade ut över att man tydligen tycker det vara nödvändigt att trycka in Boxing day mitt imellan Jul och Nyår. Som att vi inte har nog med helgdagar såhär års?

See, can't stop ranting about it! ![Obestämd](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 3
Author: adirf1

Hm, ja jag har nog också lite aggro problem att ta tag i..  
Det senaste har jag nog skrämt upp de nära lite.. Som när jag var stressad och mackaronpaketet gick sönder i botten när jag lyfte det(= Vrål) xP  
Skall även arbeta snabbare och inte ursäkta mig så mycket då folk inte verkar ta det så bra, jag vill bara inte tränga mig på eller störa och jag ser inte problemet eller skadan i att be om ursäkt :S  
Men men x/

## Comment 4
Author: Grodan

Inte heller så mkt för nyårslöften, men förstår grejen nu bättre än tidigare. Ett nytt år gör att det känns rätt fräscht.

Jag önskar jag kunde operera bort all ångest, depp och alla negativa tankar och känslor som har bosatt sig i min kropp. De börjar bli så bofasta att det är svårt att vara glad över de små glädjeämnen som finns. Jag önskar en massa mer saker och inser då att det bara är jag som kan se till att de blir verklighet. Det behöver jag bli bättre på: att se till att det jag önskar blir så. Att om jag vill gå ner 20 kilo så är det bara jag som kan se till att det blir så. Medans jag ligger i soffan o äter något mindre nyttigt o glor på en film funderar jag på hur jag kan gå ner 20 kilo... hehe

## Comment 5
Author: Lamina

Så du vill lova digsjälv att försöka må bättre? ![Tungan ute](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 6
Author: Grodan

#5 Eller bara ta mig i den jäkla facking kragen!!! Skärpa till mig!

## Comment 7
Author: StillaSinnet

Jag har inga nyårslöften, men direkt efter jul känner man sig som en stor fet marshmallow, så jag har redan eftersom allt fett och socker står mig upp i halsen just nu. Varför vänta till nyår?

Däremot har jag lovat mig själv att bli med hemma med familjen. Jodå, jag är HEMMA men jag sitter vid datorn eller är hos djuren 24/7 och de är lite trötta på att jag aldrig är med dem och spelar spel, tittar på film, myser osv.

Med mindre föreningarbete hoppas jag kunna vara mer _närvarande_ hemma ![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag lovar mig att söka nytt jobb, då stället där jag har min anställning nu "försvinner"..... Kommuner alltså.
