# Musens färg kluring!
Author: ajanki

I dag ska vi gissa på musens färg och hårlag.

Lycka Till!!

## Comment 1
Author: Sync

7/11.. Skulle ha rätt på alla men jag ändrade mig och sen tryckte på nästa. Suck..

## Comment 2
Author: kent

10/11 ...ganske bra

## Comment 3
Author: Digitalis

10/11 för att jag tyckte att den första abyn hade lite långa hårstrån. Suck :P

## Comment 4
Author: StillaSinnet

äntligen ALLA RÄTT! Det var minsann länge sedan nu!

## Comment 5
Author: L8sson

Ditt resultat: 10/11
====================

Nöjd :D   
Fel på första..

## Comment 6
Author: SwilMer

10/11  
Kunskapen finns tydligen kvar även fast jag inte längre har några möss :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

9/11, bra för att vara ny med möss![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: Frosstis

10/11! Omfg :D Har nästan lärt mig hamsterfärger och tittat på mycket mus-bilder så har lärt mig mycket, är jättestolt! :D

## Comment 9
Author: Helena1978

11/11, det lönar sig att titta in här lite nu och då och dregla och drömma, finns ju så många vackra möss härinne att vila ögonen på![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: adirf1

10/11 Fel på siamesen, trodde att det var colorpoint xP

## Comment 11
Author: MaaariaS

11/11 ![Glad](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: VStromberg

10/11.. dumma siames.

## Comment 13
Author: MaaariaS

#12 Hihi

## Comment 14
Author: Greigh

7 / 10 och jag känner inte ens till råttor och deras färg.  
Får väl säga att det var ren tur, men jag lärde mig något iaf ^^.

## Comment 15
Author: Charlie2006

11/11 :)

## Comment 16
Author: Kalli

#14: Behöver inte känna till råttor och deras färger, bara mössens. ![Flört](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 17
Author: Bumsibum

5 \*fniss\*

## Comment 18
Author: emmaaslund

7/11 och kan verkligen ingenting om möss! Eller jo, tydligen haha!   
Men inte mer än så :)

## Comment 19
Author: Camillhe

9 av 11, rolig quiz, tack Ajanki!

## Comment 20
Author: Vildvittrans

Två fel :-S Tyckte första abyn såg ut att ha lite långa strån runt ben o lite längre vid rosetterna så tänkte att det kunde va en kuggis så det va en dålig långhår, men icke.  
  
Sen frick jag hjärnsläpp o valde Astrex på en långhårida abyn. Som om Astrex är lh \*suck\* Skyller på att klockan är fyra på morgonen :-P

## Comment 21
Author: [Borttaget]

10 av 11 och jag har aldrig ens sett en mus på nära håll, än mindre har jag någon kunskap om färgerna.

Ren och skär tur!

## Comment 22
Author: Mantissa

11/11!!!

I enlighet med instruktionerna i #0 så gissde jag på allt utom fråga 11:) Blev riktigt frvånad och possitivt överaskad!

## Comment 23
Author: OliviaK

11/11 jag som inte trodde jag var bra på färger... Fast det är förstås lite lättare med färdiga altrnativ framför sig :-)

## Comment 24
Author: juliino

10/11 fick jag. Har inga möss men har kollat på en del bilder och har en vän med två möss från Grodan här inne :)

## Comment 25
Author: Grodan

Ditt resultat: 11/11
====================

weee...

![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#24 Ah, vad skoj!![Skrattande](http://mus.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Det är inte många som har möss från mig.

## Comment 26
Author: WilmaMimosa

6/11!! Första gånger jag gissade färger på en mus... :O Stolt fast jag hade dåligt resultat!

## Comment 27
Author: zickan

11/11 :-)
