# Mus ungar säljes !
Author: MouseMan

Hejsan! har ett gäng små söta möss som söker nytt hem de 9 dagar idag , det blev 9 små ungar alla verkar må bra. Hade tänkt mig 50 kr styck. Föräldrarna är snälla och tama djur.  Mössen finns i Bergsjö ( Gävleborg ) .

## Comment 1
Author: lol girl

det ser ju ut som banded! :) (jag kan inget.... ;) )

## Comment 2
Author: nadinemachines

De var väldigt fina bandisar :D Jag ska tyvärr inte ha någon just nu, men man blev ju nästan sugen :P

## Comment 3
Author: MouseMan

Honom kommer jag behålla !

## Comment 4
Author: VStromberg

Hur ser föräldrarna ut?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja några där är ju banded. Jättesöta!

## Comment 6
Author: VStromberg

ser inte ut att vara banded.. Sen ut att vara någon vanlig teckningsgen som råkat få det vita på "rätt" ställe 😃 Om jag nu ser rätt att musen i #3 är vit i ansiktet.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Hm jag tycker iallafall ett par av dem ser ut att vara banded, fast är inte jätteduktig på färger ännu;)

## Comment 8
Author: MouseMan

#6 Han är hel brun med en vit fläck.

## Comment 9
Author: Velinga1984

Vore kul att se föräldrarna då även jag tycker att några är banded :)

## Comment 10
Author: MouseMan

Är i skolan nu bilder på föräldrar kommer senare idag !

## Comment 11
Author: VStromberg

#7, "riktig" banded är en egen variant, en egen gen :) Där du enbart får bandat och enfärgat.

## Comment 12
Author: MouseMan

Pappan är banded mamman är vit grå albino .

## Comment 13
Author: nlinds

#12, är den vitgrå är det ingen albino, albino ska vara kritvita, däremot kan det vara en tecknad siamese/himalayan om den har pointers (färgade fläckar som knappt syns)

## Comment 14
Author: VStromberg

Vit/grå med röda ögon? :) Vill se bilder!! :D

## Comment 15
Author: Tsunamis

Ser ut som banded blandad med annan vitteckning. Så båda dem i samma mus. Söta var de iaf!

## Comment 16
Author: VStromberg

#15, fast banded är ju dominant.. Kan den då blandas med annat? Jag gissar på att det INTE är genen ba/ba utan istället helt enkelt tecknade som avlats "rätt"

## Comment 17
Author: VStromberg

#0, har du bilder på mamman, pappan?

Bilder på pappans och ungarnas magar..

## Comment 18
Author: MouseMan

Somsagt bilder kommer komma upp senare idag . Är i skolan nu.

## Comment 19
Author: Tsunamis

#16 japp den kan blandas. Dominant banded blandad med s/s = ger band + oregelbundna fläckar/pannfläck som man kan se på några av dessa.

## Comment 20
Author: VStromberg

#19, Okey, men då borde det inte födas enfärgade ungar med bläs?

## Comment 21
Author: Velinga1984

Otroligt spännande att få se bilder på föräldrarna sen 😃

## Comment 22
Author: MouseMan

#19 Vad är bläs ?

## Comment 23
Author: VStromberg

#22, en vit fläck i ansiktet ;)

[http://mus.ifokus.se/discussions/4d713906b9cb462221050e0e-bildtrad-blasade](http://mus.ifokus.se/discussions/4d713906b9cb462221050e0e-bildtrad-blasade)

## Comment 24
Author: Tsunamis

#20 Jodå och det finns ju en på bilden, en av de gula underst i mitten. Den har bara vitt på huvudet. Sen har du den svarta till vänster som säkert bara har vita tår och kanske vitt på magen.

Men i övrigt är det ju slumpen som spelar in också. Nästa kull kanske bara skulle blivit 1 banded resten fläckiga på annat vis liksom.

## Comment 25
Author: VStromberg

#24, ja, det var det jag menade.. Att det inte borde födas såna..

  

Men då är de bandade bara bandade och bär alltså inte på annat fläckigt?

## Comment 26
Author: MouseMan

I förra kullen var det lika många om inte mer banded.

## Comment 27
Author: Tsunamis

#25 varför borde det inte finnas sånna? Banded döljer inte spotted eller 'tar ut den' så att säga. Det kan ju bli banded + s/s, icke banded + s/s och helt utan något S/s (ofta med vita tår, tassar + ev magen för de bär på vittecknings polygener). 

En del av de banded har pannfläck och även väldigt ojämna kanter ner mot baken eller upp mot nacken (typiska markörer för just s) så de bör rimligtvis vara båda delarna. Inte bra kandidater för ren banded avel som Lotta då pysslar med.

#26 Sorry vi pratar en massa om gener i din tråd!

## Comment 28
Author: VStromberg

#27. Jo, om det är s/s i samma mus så kan det ju bli så. Det har du rätt i..

## Comment 29
Author: Tsunamis

#28 Ja det är ju inte lätt med vitteckningsgenerna oavsett. Man får ha tungan i rätt mun så att säga 😛 och det är ett gissel att ha flera olika varianter i samma.

## Comment 30
Author: Grodan

I #12 svarade [MouseMan](http://mus.ifokus.se/users/5177cc8ece12c41a5e000a13-mouseman "Visa personlig sida för MouseMan")

"Pappan är banded mamman är vit grå albino ."

  

Så de som ser ut som Banded borde ju då vara Banded. Hoppas jag.

Men MouseMan, lägg gärna upp bilder på föräldrarna så att vi kan få till allt rätt. 😃

## Comment 31
Author: MouseMan

Mamman !

## Comment 32
Author: MouseMan

Pappan ! Sorry dålig bild :/

## Comment 33
Author: VStromberg

Jaha.. Mamman är siames/colorpoint och pappan är inte riktigt banded, mer av en annan vittecknad variant.

## Comment 34
Author: Grodan

Mamma är Siamese - jättefin faktiskt. Om hon också är trevlig och frisk kanske du ska försöka hitta en mer lämplig hane till henne? Mer lämplig är en enfärgad, dvs ej tecknad!

Pappa kan vara typ... \*host\* vad som helst... (Dutch, "Charlie", pannfläcks banded etc) Vet du vad hans föräldrar är för något?

Eftersom många i kullen är Banded, eller ser ut som Banded, skulle jag tro att pappan faktiskt är en "Charlie", dvs en Banded med dubbla banded anlag (homozygot för dominant banded)...

## Comment 35
Author: MouseMan

Hans pappa var en likadan Gul vit färg fast vet ej så mycket om honom köpte både honan och hanen  av en tjej i Timrå som heter muslingen. Tror hon fick föräldrarna ifrån en uppfödare i Sundsvall inte  säker.

## Comment 36
Author: Tsunamis

Aha Övradals!

## Comment 37
Author: Grodan

#35 Ah, där är riktig Banded!  

Och det borde vara Dominant Yellow!😃

## Comment 38
Author: VStromberg

#37, ja... fast den ser ju nästan trippel-bandad ut ;)

TS, para den med enfärgat!!

## Comment 39
Author: Grodan

#38 lol, ja, i a f dubbelbandad... vet inte om jaxwire/övradals parade två banded med varandra...

## Comment 40
Author: MouseMan

Så det är äkta banded ?

## Comment 41
Author: VStromberg

#40.. nja.. alltså bandet brukar inte gå upp i nacken så på "riktiga"

## Comment 42
Author: MouseMan

Bilder på ungarna kommer senare idag.

## Comment 43
Author: Tsunamis

#40 jaxwire/Övradal har ofta annat blandat i sina vilket ger pannfläck/huvudfläck & att det går upp i nacken och på baken. "Riktiga" banded har bara bandet runt magen så t ex två av dina svarta bebisar ser ju då ut att vara riktiga Banded för de har inget på huvudet. Fina möss oavsett. 🙂

## Comment 44
Author: MouseMan

Bilder på ungarna dag 12 !

## Comment 45
Author: ajanki

Jättefina bebisar ❤️

## Comment 46
Author: MouseMan

#45 Tackar ! :)

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Jättesöta :)

## Comment 48
Author: MouseMan

#47 Ja visst är dom det kommer bli svårt att lämna gull grisarna :)

## Comment 49
Author: Grodan

#43 Jag tror att jaxwire har skrivit här på sajten om parningarna hon gjorde, med bilder... men jag är inte helt säker

## Comment 50
Author: UlrikaD

#49 Är det dessa bebisarna du tänker på? Jag köpte ju några från henne i somras.  
http://mus.ifokus.se/discussions/4fa76a8cd4ebea78f000141c-bildtrad-musungar?discussions-1

## Comment 51
Author: Grodan

#50 Tack! 😃Vet inte. Vet att det är en tråd där jag frågar om föräldrar och hon lägger upp foton...
