RESULTAT SM 2012
RESULTATLISTAN STANDARD SM 2012
SMS1-12: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg: Anja & Kalle Weidt
SMS2-12: TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson
SMS3-12: TAMs Ovanliga Onyx, hona pearl sh, uppf/äg: Liselott Aronsson
****
SM STANDARD A, Eskilstuna, lördagen den 22 september 2012
Domare: Paul Hartley
Sekr: Anja Weidt
STANDARD av 90 anmälda möss ställdes 88 (varav 3 diskades):
BIS 1: TAMs Xaliga Xilla, hona, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 96p)
BIS 2: TAMs Elegant Edith, hona, pew sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 94p)
BIS 3: TAMs Elegant Elsa, hona, sö cr sh, uppf L.Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt (CERT 93p)
BIS 4: TAMs Bring Bamyl, hane, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson (CERT 93p)
BIS 5: TAMs Golden’s Rutger, hane, ck ssh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT 93p)
CERT (90-100/100p)
TAMs Get Grynet, hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 91p)
TAMs Get Gnista, hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 90p)
Golden’s Roxie, hona, ch sh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT )
TAMs Elegant Emil, hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 91p)
TAMs Bring Bamyl, hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 93p)
TAMs Elegant Evita, hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 91p)
Golden’s Vittran, hona, sö ch sh, uppf/äg Birgitta Gutke (CERT 90p)
TAMs Xaliga Xilla, hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 96p)
Vårstjärna, sö cr sh, hona, uppf/äg Anja & Kalle Weidt (CERT 91p)
TAMs Bring Bandit, hane, pew sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 90p)
TAMs Elegant Elsa, hona, pew sh, uppf Liselott Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt (CERT 93p)
TAMs Elegant Edith, hona, pew sh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 94p)
Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona, sv ssh, uppf/äg Liselott Aronsson (CERT 90p)
PK (85-89/100p)
TAMs Get Goliat, hane, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)
Golden’s Ru, hane (sv sh), uppf/äg Birgitta Gutke (PK 88p)
TAMs Reko Rebell, hane, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 83p)
Golden’s Rixi, hona, sv sh, uppf/äg Birgitta Gutke (PK 88p)
Raven, hona, sv sh, uppf/äg A & Weidt (PK 88p)
Golden´s Belize, hona sv sh, uppf/äg, Birgitta Gutke (PK 87p)
TAMs Visit Wilma, hona, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs Get Gurkan, hona, bl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)
Svartlings Augra, hona, bl sh, uppf/äg Maya Andersson (PK 86p)
Diamanten’s Japan, hona, sö cr sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 88p)
Golden’s Gigi, rö cr sh, Birgitta Gutke (PK 88 p)
TAMs Einstein, hane, spl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 85p)
Diamanten’s Dröm, sm sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 85p)
Diamanten’s Bibbi, hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen (PK 87p)
Sv.Pr IntGP, SMS1-11 Observing Jupiter, hane, pearl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 89p)
TAMs Yppiga Yankee, hona, si-grey sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)
HEDERSPRISER:
Svemus HP ”Very Nice Mouse”: TAMs Get Grynet hona, sv sh, uppf/äg, Liselott Aronsson
Svemus HP ”Very Nice Mouse”: TAMs Elegant Evita , hona, sö cr sh, uppf/äg L. Aronsson
Bästa korthår: TAMs Xaliga Xilla hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson
Bästa satin korthår: Golden’s Rutger hane, ck ssh, uppf/äg Birgitta Gutke
Bästa Långhår: Vattnadals Joar hane ar-cr lh uppf/äg, Elin Mattsson
Bästa Astrex: Vattnadals Björnhane ar-cr ax uppf/äg Elin Mattsson
Bästa Aby: Golden’s Quick
Dom. fav HP: TAMs Elegant Elsa hona, pew sh, uppf Liselott Aronsson / äg Anja & Kalle Weidt
Sek. fav HP: Diamantens Bibbi hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen
Snöflingans HP äldsta musen: Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter, hane pearl sh,
uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs HP, musen med vackraste öronen: TAMs Asta-Kvasta
Golden’s HP till bästa honan: TAMs Xaliga Xilla hona, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson
Golden’s HP till bästa hanen: TAMs Bring Bamyl hane, sö cr sh, uppf/äg Liselott Aronsson
Golden’s HP till vackraste ögonen: Chapeau-Claque, hona, sö cr, uppf Anette Ajanki /äg Anja & Kalle Weidt
SM STANDARD B, Eskilstuna, lördagen den 22 september 2012
Domare: David Bumford
Sekr: Gerodean Elleby
STANDARD av 90 anmälda möss ställdes 88st (varav 4 diskades):
BIS1 Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt (CERT 94p)
BIS2 TAMs Ovanliga Opal, hona pearl sh, uppf/äg, L Aronsson (CERT 93p)
BIS3 Diamantens Gabon, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (CERT 90p)
BIS4 Diamantens Xboy, hane tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 89p)
BIS5 Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Lt Aronsson (PK 88p)
CERT (90-100/100p)
Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt (CERT 94p)
TAMs Ovanliga Opal, hona pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (CERT 93p)
Diamanten's Gabon, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (CERT 90p)
PK (85-89/100p)
Diamanten's Xboy, hane tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 89p)
Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)
TAMs Einstein, hane spl sh, uppf/äg Liselott Aronsson (PK 88p)
TAMs Fräcka Frippe, hane tri sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 86p)
Two-face, hane cp sh, uppf/äg, A+K Weidt (PK 86p)
TAMs Crazy Carma, hona si-grey sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 86p)
TAMs Elegant Elsa, hona pew sh, uppf/äg, L.Aronsson/A+K Weidt (PK 86p)
TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK86p)
TAMs Elegant Emil, hane sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs Bring Bamyl, hane sö cr sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs Elegant Edith, hona pew sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs Nyfikna Naomi, hona spl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
Diamantens Xmas, hona tri sh, uppf/äg, Kent Ivarsen (PK 85p)
Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter, hane pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
TAMs Yppiga Yankee, hona si-grey sh, uppf/äg, Liselott Aronsson (PK 85p)
Vattnadals Quintus, hane ag sh uppf/äg, Elin Mattsson (PK 85p)
HEDERSPRISER
Svemus HP: Diamantens Lettland, hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen
För bra svans Svemus HP: Golden´s Quick, hane ck/t saby, uppf/äg, Birgitta Gutke
För fina virvlar
Bästa kortår: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt
Bästa satin korthår: Sv.Pr TAMs Zodiak Virgo, hona sv ssh uppf/äg Liselott Aronsson
Bästa Långhår: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh uppf/äg, Elin Mattsson
Bästa Astrex: TAMs Nyfikna Nutte, hane spl ax, uppf/äg, Liselott Aronsson
Bästa Aby: Golden´s Quick, hane ck/t aby, uppf/äg, Birgitta Gutke
Dom. fav HP: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt
Sek. fav HP: Golden´s Belize, hona sv sh, uppf/äg: Birgitta Gutke
Snöflingans HP äldsta musen: Sv.Pr IntGP, SMS1-11, Observing Jupiter 21mån, hane pearl sh, uppf/äg, Liselott Aronsson
TAMs HP, musen med vackraste öronen: TAMs Elegant Elsa, hona pew sh, uppf/äg: L.Aronsson/A+K Weidt
Uppfödargrupper STANDARD lördag 22 sept
5 deltagande grupper:
Amanitas - Black
Diamanten’s - Tricolor
Diamanten’s Splash
TAMs - Black
TAMs - Sö Cream
1: plats Amanitas (Anja och Kalle Weidt)
nr 6 Dexter, hane sv sh 9m14d, 83p resp 80p uppf/äg A+K Weidt
nr 13 Storm, hona sv sh7m14d, 84p resp 82p uppf/äg A+K Weidt
nr 14 Raven, hona sv sh 9m14d, 88p resp 83,5p uppf/äg A&K Weidt
2:a plats TAMs (Liselott Aronsson)
nr 22 TAMs Bring Bamyl, hane sö cr sh 4m18d, 93p resp 85p uppf/äg L.Aronsson
nr 23 TAMs Örnie, hane sö cr sh 4m, 23d 84p uppf/äg L.Aronsson
nr 27 TAMs Xaliga Xilla, hona sö cr sh 5m18d, 96p resp 86p uppf/äg L.Aronsson
3:e plats Diamanten’s (Kent Ivarsen)
nr 52 Diamantens X-boy, hane tri sh, 3m23d, 73p resp 89p uppf/äg K.Ivarsen
nr 56 Diamantens X-cat, hona tri sh, 3m23d, 77p resp 84p uppf/äg K.Ivarsen/E.Od
nr 57 Diamantens Hongkong, hona tri sh, 6m7d, 76p resp 84p uppf/äg K.Ivarsen
***
RESULTATLISTAN PC SM 2012
SMP1-12: Diamantens Panik, hane spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen
SMP2-12: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/Anja & Kalle Weidt
SMP3-12: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh, uppf/äg: Elin Mattsson
SM PET CLASS A, Eskilstuna, lördagen den 23 september 2012
Domare: Paul Hartley
Sekr: Anja Weidt, domarelev
Följande delades ut i Pet Class A: 6 st A-priser, 34 st AB-priser, 15 st B-priser och 2 st C-priser.
BP 1: Diamanten’s Panik, hane, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen
BP 2: Vattnadals Joar, hane, ar-cr sh, uppf/äg Elin Mattsson
BP 3: Avalanche, hane, ch-ar sh, uppf/äg Camilla Hellohf
BP 4: Diamanten’s Kenya, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen
BP 5: Diamanten’s Xmas, tri sh, uppf/äg Kent Ivarsen
HEDERSPRISER:
Svemus HP: Mörk Choklad, hane, sv lh, uppf/äg Felicia Odh
Svemus HP: Epson, hane, sm lh aby, uppf Birgitta Gutke / äg Felicia Odh
Dom. fav HP: TAMs Elegant Elsa, hona, pew, uppf Liselott Aronsson / äg A & K Weidt
Sek. fav HP: Golden’s Elita, hona, sm lh aby, uppf Birgitta Gutke / äg Dominic Fernström
Snöflingans HP äldsta musen: Vattnadals Falmark, bl-ar ssh, uppf E. Mattsson / äg Emily Odh
Gnagarnas HP för Bästa mus uppfödd av ägaren: Diamanten’s Panik, hane, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen
Gnagarnas HP för Bästa mus ej uppfödd av ägaren: Golden’s Hemi, hona, si-ag cp sh, uppf Birgitta Gutke / äg Veronica Fernström
AVEO’s HP: TAMs Visit Wilma, hona, sv sh, uppf/äg Liselott Aronsson
AVEO’s HP: Raven, hona, sv sh, uppf/äg Anja och Kalle Weidt
TAMs HP till mest välskötta: Diamanten’s Japan, hona, sö cr sh, uppf/äg Kent Ivarsen
Amanitas HP till Bästa Junior: Diamanten’s Bobbi, hona, cp sh, uppf/äg Kent Ivarsen
Vattnadals HP till ”om inte”: Diamanten’s Problem, hona, spl sh, uppf/äg Kent Ivarsen
SM PET CLASS B, Eskilstuna, lördagen den 23 september 2012
Domare: David Bumford
Sekr: Maya Andersson, domarelev
PC av 65 anmälda möss ställdes 55 st, 42st A-pris, 6st B-pris, 6st AB-pris och 3st C-pris.
BP1: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/K+A Weidt
BP2: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström
BP3: TAMs Elegant Emil, hane sö cr sh, uppf/äg: Liselott Aronsson
BP4: Mr Freeze, hane sv sh, uppf/äg: Kalle/Anja Weidt
BP5: Vårstjärna, hona sö cr sh, uppf/äg, Kalle/Anja Weidt
HEDERSPRISER:
Svemus HP: Vattnadals Fredrik, hane ar-cr sh, uppf/äg, Elin Mattsson
Charmig Svemus HP: Diamantens Gabon hane spl sh, uppf/äg, Kent Ivarsen
Dom. fav HP: Chapeau-Claque, hona sö cr sh, uppf/äg, Anette Ajanki/Anja och Kalle Weidt
Sek. fav HP: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström
Snöflingans HP äldsta musen: Vattnadals Falmark, hane bl-ar ssh, uppf/äg, Elin Mattsson/Emily Od
Gnargarnas HP för Bästa mus uppfödd av ägaren: Two-Face, hane cp sh, Kalle/Anja Weidt Gnargarnas HP för Bästa mus ej uppfödd av ägaren: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ V.Fernström
AVEO’s HP för Mest lämmellika musen: Vattnadals Joar, hane ar-cr lh, uppf/äg: Elin Mattsson AVEO’s HP för Största rumpan: Dubbelnougat, hona be/f lh, uppf/äg, Felicia Odh TAMs HP till mest välskötta: Mr Freeze, hane sv sh, uppf/äg: Kalle/Anja Weidt
Amanitas HP till Bästa Junior: Diamantens Malawi, hona spl sh, uppf/äg, K. Ivarsen/ Veronica Fernström
Vattnadals HP till ”om inte” -började blöda näsblod-: TAMs Einstein, hane spl sh,uppf/äg Liselott Aronsson.
Uppfödargrupp PET CLASS söndag 23 sept
3 deltagande grupper:
Amanitas 1 grupp, Diamanten’s 2 grupper
1:a plats Amanitas
nr 59 Raven, hona sv sh 9m14d uppf/äg A&K Weidt
nr 48 Vårstjärna, hona söcr 6m uppf/äg A&K Weidt
nr 3 Mr Freeze, hane sv sh 2m uppf/äg A&K Weidt
2:a plats Diamantens
nr 12 Diamantens X-boy, hane tri sh, 3m23d uppf/äg K.Ivarsen
nr 29 Diamantens X-cat, hona tri sh, 3m23d K.Ivarsen/E.Od
nr 52 Diamantens Hongkong, hona tri sh, 6m7d uppf/äg K.Ivarsen
3:e plats Diamantens
nr 19 Diamantens Lettland, hane spl sh 5m12d uppf/äg K.Ivarsen
nr 42 Diamantens Gabon, hane spl sh 7m12d uppf/äg K.Ivarsen
nr 4 Diamantens Panik, hane spl sh, 2m1d, uppf/äg K.Ivarsen
(Bilden: Anja Weidt med SMS1-12 Vårstjärna i mitten. t.v Paul Hartley och t.h David Bumford)
(Bilden: Kent Ivarsen med SMP1-12 Diamanten's Panik)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare