Är din mus Chocolate?
Många möss har färgen Chocolate, kan man tro, men hur är det egentligen?
Släng upp foton på dina Chocolate så vi får se hur många som verkligen är det.
#1 Hm… möjligt så är h*n faktiskt Chocolate… *grr*

Haha, bra Magda, krossa Grodis misstankar <3
fniss… ett litet gryn som ser ut att vara en dålig Black Tan blev Chocolate Tan när jag ljusade upp fotot…

Den där musen ser ut som en liten bakelse. väldigt vackra färger
När man kollar här så ser man ju faktiskt att mina inte alls är choklad. Hihiih.
Googlade på chocolate mouse, och fick istället fram chocolate MOUSSE hahaha… 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#5 Tydlig Chocolate
#6 Vilken ser ut som en bakelse? Det lilla grynet?
#7 haha
#10 Bra observerat! Burmese Fox.
#9 Finns bild på den när den är vuxen?
Rubinröda ögon förekommer på Chocolate
#11 nej, då får du vänta ett tag.. den där bilden är tagen för 10 minuter sedan ungefär 

Bakelsen är i #4
#12 lol
#13 ah, min lilla blek-svartis… eller dark Chocolate… jäij

En liten chokladöverdragensaffransbulle :D

usch vad OT jag har varit i flera trådar nu, är lite övertrött men ska logga av iFokus nu. Sorry för mitt babblande, kram alla
ush… låter inte gott… blä blä blä 
har letat efter 70% choklad UTAN socker, men hittar inget… *surar*
skulle hjälpa avsevärt om det fanns sockerfria avdelningar i affärerna…
Jag får min lilla som enligt tidigare bilder ser ut som en choklad med vit teckning. Kan fota henne när hon kommit hem på måndag.
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
kommer fler senare :)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
En chocolate har jag här hemma. :) Kaffemus
"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."
//Frida
#22 Hon är såå fin! Om hon söker nytt hem i framtiden så bor jag i Friggesund som du vet…..
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#19 (1) ej Chocolate, kan vara aac(e)c(e) utan ljusa pointer (2) Chocolate (3) förmodligen Burmese eller "Sepia" (4) Chocolate (5) Lilac
#21 Ser ut som Chocolate japp, för den har mkt rött, men jag är inte 100. Det är för litet foto. Om du kan lägga upp ett större så kan jag se bättre.
#22 Jupp, Chocolate!
#24 Jupp, Chocolate
När era Chocolates är Tan då ÄR de Chocolate!!! Ja, om de inte är som grynet i inlägg #4 då… hm
"När era Chocolates är Tan då ÄR de Chocolate!!!" Intressant! Förklara genetiken bakom detta? 
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#27 tan är en magfärg, har inget med kroppsfärgen att göra. Tan sitter på A-lokus som a(t)/a(*) eller A(t)/A(t). Tan finns alltså på agouti, choklad, blå, svart, ja alla färger utom de som innehåller blekgener och som bleker tan till vitt, som då blir fox.
Utöver detta kan alla färger finnas som tecknade, även tan.
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#27 Glömde lägga till, förutom när de är Lilac Tan eller annat eller kanske t o m Chocolate Fox (dock är det ovanligt)
Det är simpelt, de har helt enkelt inga c-gener som visar den oranga Tanmagen som vit Foxmage.
Man kan även på icke Tanade Chocolates se oranga tanstrån bakom öra och i rumpa vid könet och på andra ställen.
#28 Jag vet hur tan fungerar. :) Funderar bara på hur man då kan få det till att om en brun(ish) mus med tan alltid är en choklad..?
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#30 jag skrev dumt sårri, menade något speciellt men hittade inte rätt ord
Som sagt, du får gärna förklara genetiken så kanske jag förstår vad du menar. 
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#32 hm… måste jag skriva typ 20 meningar? i så fall får det vänta ltie…hehe
#32 jag tror Grodan menar att om det är en solid brun mus, som inte är choklad, så är det istället en blekt svart, och en blekt svart kan inte ha tan, eftersom tan med belkgener då blir fox.
Så, om man har en brun mus med tanmage så kan det inte finnas blekgener, alltså är kroppsfärhen inte blekt, utan Choklad.
men det gäller inte omvänt: har man en solid brun mus med fox mage så måste det vara en blekt svart. Det är fel. Choklad kan också ha fox.
Genetik för blekgenerna är kombinationer av chinchillagenen c(ch) och exteme dillutiongenen c(e)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Tack Artlink.
Är du med nu Lamina?
Ja, då hänger jag med. 
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?

en liten import chocolate tan dock mycket trött på den bild …lång biltur
#22 Om detta är en chocolate så bör min Mi'i också vara det då de bär samma färg IRL. Tror t.o.m att de är systrar!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#39 att de är syskon behöver inte betyda att de är choklader båda två, men det kan naturligtvis vara så. Jag mobilsurfande just nu och scrollar ihjäl mig men hittar ingen bild från dig i tråden. Har du lagt upp en bild? Gör annars gärna det :)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#40 Nej det var inte så jag menade, men de ser nästan exakt likadana ut i överlag förutom att Hermione har bläs och inte min tös. Och att de är syskon kan ju stärka tron bara. Fast är osäker på om de är syskon eller ej.
Nej det har jag inte, men har fått klart för mig att min tjej antagligen är burmese. Kan ju dock lägga upp ändå, haha.
Har dock googlat på burmese-möss och tycker inte alls att mina har samma ton, i alla fall inte om man går efter dessa:
http://migrated.ifokus.se/uploads/b4b/b4b6d202d8b1cda2c344ec4cb3c0af2d/bu-tenni-4m4.jpg
http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=aec865b8-81d9-43b2-95c1-5b3ac43dd1db
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Artlink: "Tan sitter på A-lokus som a(t)/a(*) eller A(t)/A(t)."
Du har svårt med tan-genen (och jag har svårt med blekgenerna
).
Tangenen sitter mycket riktigt på A-lokus, och heter a(t) och inget annat. Det är en egen GEN, inte något "gentillskott" som går att sätta på flera gener.
En self har genuppsättningen a(t)/* där stjärnan betyder antingen a(t) eller a.
En agouti/tan har ALLTID uppsättningen A/a(t). Därför kan man aldrig renavla agouti/tan, eller agouti/fox, utan får alltid även rena agouti, och rena self/tan (self/fox) bland avkomman. En agouti/tanär ju alltid heterozygot, eftersom båda generna behövs, den ena för agouti och den andra för tan.
Och här kommer en tvättäkta chocolate/tan. Elina (som inte bor hos mig längre).
#44 Tecknad svart/tan - tror jag. Den här datorn visar färgerna så dåligt. Tanfärgen blir djup och brunrödfärggad först efter flera generationers färgavel! "Normalfärgad" tan är oftta både blek och mer gulaktig, eller till och med ibland "beigeaktig". Liksom icke färgavlad fox inte är kritvit.
Din mus ser ut att vara tan, tycker jag. Och i min dator svart, fast med dålig svärta. Nä, någon annan får säga färgen här. 
Tänkte också svart tan. Men det är min bedömning efter så många år med råttor med dålig svärta. Vet faktiskt inte om det finns sådär bleksvarta möss… 
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
Ja, dålig tan. Men hon var tan, det är jag säker på. Känner mig ganska säker på svart också efter att ha sett andra bilden, men där kan jag ändå ha fel.
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#48 Ja, måste ju såklart vart blekt svart då.. Hon var verkligen "chokladbrun" (mörkbrun), och bilderna är tagna med blixt så färgen blev kanske 10% mörkare än den egentligen är.
#50 + 51 Tycker att bilderna gör färgen lite dovare, men hon är chocolate! =)
/Josefin
www.Tejasmamma.se - Teja 2/9 2013 - Försöker med Syskon
#52 Hon är inte choklad, hon är choklad pralin. Hihi.
#47 Verkligen fint foto. 
#50 Den där musen har en jobbig färg. Hon finns på foto lite här och där här på mus-ifokus och jag tycker hon har en så matt och gråaktig chokladnyans att jag itne är 100 på att hon är Chocolate. Om hon bor hos Lamina nu kanske Lamina kan ta foto på henne i dagsljus. Hon borde fått sin vuxenpäls nu…
Ååååh då måste jag ju visa upp en bild på en av mina underbara nykomlingar från ariama..
Dock är det inte så bra bild då hon fortfarande är lite småblyg, mattes hand går bra men kameran är inte alls kul och speciellt inte om man måste sitta still högt upp… blir fler bilder framöver(hon har ju bara varit här i några dagar) :)
Hittade en till bild på henne men hon är så sjuuuukt söt så tycker inte bilderna gör henne rättvisa ;)
#54 Självklart kan jag fixa foton på henne nu när hon är vuxen. Men bilderna som finns gör inte hennes färg rättvisa. Som sagt var så ser hon ju lite grådaskig ut på dom, men jag tycker hon har en jättefin färg irl. På håll kan jag inte skilja på henne och Kajsa, agoutiflickan, om det inte vore för teckningen. Hon är helt klart chocolate i mina ögon.
Hehe, nu när jag tittar på bilden på henne och Kajsa så ser t.o.m. Kajsa väldigt grådaskig ut. Det är helt enkelt något med färgerna i bilden.
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#58 Inte säker på att hon är Chocolate
#59 Ser ut att vara Chocolate. Har h*n tan-strån någonstans?
Ska kolla på era foton i dagsljus imorgon. Ser nog inte så bra nu.
#61 , Hon står reggad som chocolate och kommer från Birgitta Gutke. Vad skulle hon kunna vara? Finns ett bättre kort på henne under min tråda "mina musisar". Hon ska ev med till utställningen i Alingsås så får se vad domaren tycket :)
#62 Coffee, Sepia typ.. men som sagt, svårt att se på foton…
#58 Är det den musen som du köpte i Villingsberg(Karlskoga)??
Medarbetare på Chinese crested ifokus.
#64 Det stämmer :) (båda flickorna på bilden köptes då, båda från B.Gutke) Träffades vi där?
#65 Jag var där iallafall, om vi pratade med varandra vet jag inte.
Iallafall så såg jag musen och hon är coffee(är nästan helt säker på det iaf
)
Medarbetare på Chinese crested ifokus.
Som utlovat, en bild på Dolly. Inte så bra, hon hade bråttom någon annanstans, och jag hade inte tålamod till att försöka få den perfekta bilden. Men hennes färg syns tydligt och stämmer rätt bra med verkligheten tycker jag.
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
En chocolate hane, import tjeckien. :)
"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."
//Frida
#67 Dolly är idag tydlig Chocolate. Några tan-strån avslöjar henne… hihi
#68 
#70 Mycket möjligt.
#71 Japp. 100% Chocolate
#72 jo en choklad. Kommer från diamantens.
/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.
NinaS
Ska fota hsr en kull m choklad o dove o m tan ;-)
###
neva masquerade
**_Titta gärna in på min hemsida.
Välkomna :)_**
**_www.123minsida.se/scuzzies_**

#74 Tack!




