Avlivning ikväll
Lilla Lipton blev inte tillräckligt bra. Jag vet inte vad hon är för sjuk men vi åkte till vetten och fick medicin. Den blev hon bättre av men inte fullt frisk. Och nu har det vänt igen. Trots stöd/tvångsmatning och extra värme från mig så har hon inte blivit bra. Och igår hade hon blivit mycket sämre.
Tid är bokad till ikväll och jag är så förtvivlad. Jag hoppades verkligen att hon skulle bli återställd men nu känns det inte snällt mot henne att fortsätta ha kvar henne. Hon är inte tillräckligt stark.
Hade jag haft kunskapen och kunnat hade jag nog avlivat henne själv för några dagar sen men tyvärr var jag tvungen att dra ut på lidandet och vänta tills idag. Jag kan i alla fall säga med gott samvete att jag gjort vad jag kunnat och försökt lindra hennes lidande så gott jag kan.
Ingen av de andra mössen är sjuka eller har liknande symptom så antar att det kanske är något genetiskt eller som liksom bara utbrutit hos henne. Men jag får hålla koll på mössen och kanske nästa gång hinner jag upptäcka det i tid om det skulle hända igen.
Jag ska begrava henne där jag begravt mina andra bortgångs husdjur. I skogen under ett speciellt träd i alla fall. Hoppas jag kan hitta lite fina vårblommor bara. Usch. Just nu känner jag ingenting. Jag vill egentligen bara få det överstökat. Men känslorna kommer nog komma sen när det väl är dags. Åh min lille vän <3
Medarbetare på bildredigering! :)
Stöd kram
Asch då. Men du har kämpat och gjort det du kunnat. Det ska du ha en stor eloge för.
❤️Kram ❤️
Så tråkigt att höra!
Tröstkram❤️
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Ibland är det tyvärr så att vad vi än gör, så kan vi inte hjälpa våra vänner tillbaka till hälsan. Jag tycker att du verkligen har gjort allt man kan göra, och lite till.
En stor tröstekram från mig!
Man behöver ingen tv när man har möss.
Medarbetare på Mus iFokus och Finland iFokus
Tack så mycket för allt stöd!
Hos veterinären så fick hon ett krampanfall från vad jag tror är stressen medans vetten skulle ge lugnande via munnen. Så veterinären la henne på handduken på bordet och så låg min lilla flicka och krampade och så stack veterinären in sprutan och på två sekunder så var hon borta. Allting gick så fort och allting blev bara typ naturligt. I mitt huvud blev det liksom "Shit hon krampar, nu får vi det gjort så hon slipper lida mer". och inte "NEEEJ VAD GÖR DU"
Så kollade vetten så att allting var tyst, hjärta och lungor alltså, och så fick jag sörja en stund innan jag gick därifrån med min lilla mus.
Nu har jag begravt henne under mitt träd. Jag fick en kista med men valde att begrava henne utan den. Förhoppningsvis kanske något djur kan få sig en måltid. Känner att det är naturens gång och hennes kropp är ju nu bara ett skal från den lilla mus-personligheten hon var. Suck.
Jaja. Hoppas hon har det bättre nu min lilla ängel <3
Medarbetare på bildredigering! :)
#5 Åh, jobbigt att läsa dina inlägg men skönt att det gick så pass fort som det gjorde.
Sajtvärd för Bullhundar, medarbetare på Borderline & Djurtransport.
Står i stargroparna för en förhoppningsvis framgångsrik avel av tan-tecknade möss!
#6 ja precis. Jag hade inte tänkt vara med egentligen men så blev det akut när hon krampade så det kändes bara helt naturligt att hon skulle dö då. Jag fick ingen panik och visst var jag ledsen och så men jag grät inte. Jag tröstade mig själv genom att smeka henne över pälsen osv. Det kändes som om, om det fanns något kvar av henne i sin kropp så kanske hon kunde känna att jag verkligen älskade henne och valde att avliva henne för hennes skull.
Men nu är det fullt fokus på de andra mössen. Ska verkligen fixa det här nu så det inte händer igen. Bättre koll på mössen beteende och hälsa. Ändra fodret ännu mer så att övervikten försvinner från två av mina möss och fixa mer klätter grejer för motionens skull. Kanske kanske hinner jag upptäcka det i tid om det händer igen.
En favoritbild på lipton när hon var fyra veckor gammal. Åh min lilla plutt. Lätt den charmigaste musen när det gäller utseende. <3
Medarbetare på bildredigering! :)
❤️
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️