Hanmus visade sig vara gravid honmus!
Hej!
Vi köpte en mus i fredags. Kvinnan som arbetade i affären var inte heeeelt hundraprocentigt säker på vilket kön musen var av, men sade att hon var ganska så säker på att det var en hane. Så vi har nu hela tiden trott att det var en hane. Idag så gick vi till en annan djuraffär för att köpa en kompis till musen. När vi ändå var där så frågade vi personalen vilket kön hon trodde att musen var av (eftersom att den andra djuraffärskvinnan inte var helt säker), men då får vi höra att det inte alls är en hane, det är minsann en hona! Vi får även höra att hon är höggravid!Detta var ju självklart lite chockerande. Så vi undrar nu om det inte är så att man borde anmäla det här någonstans? Till typ Djurskyddsverket? För visst är det väl så att det inte är tillåtet för dem på djuraffären att ha olikkänade möss i samma bur? (Som vi då antar att de har haft, med tanke på att musen ju är gravid…)
Och så en till liten grej…
Musen kommer ju snart att få sina musungar, och när de har blivit lite större så måste vi ju skilja könen åt så att det inte blir äääännu fler så möss). Men kan man ha kvar en eller flera) honmöss sen? Eller funkar det inte att ha kvar mamman med sina barn?
Mamma mus kan gå med sina döttrar, hanarna i en bur men bered dig på hanarna kanske inte vill gå tillsammans o då måste de ha varsin bur.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you

Oj sån otur!
Har du hittat artiklarna här om att få musungar?
Det viktigaste är maten! Allra helst ska honan matas upp redan före och under dräktigheten.
Det är också viktigt att kunna könsbestämma djuren. Eftersom de kan bli könsmogna redan vid fyra-fem veckors ålder så är det viktigt att sära på dem i tid! Här lär du dig att se skillnad på honor och hanar i en muskull:
Älskar mina stora små vänner..
Ja, otur (men knappast något ovanligt, det händer titt som tätt!!), och grattis, för det är lite kul med musungar också.
Visst kan du ha honungarna tillsammans med mamman, då blir det en flock och det trivs de med.
Hanungar är det värre med, som sagt. Och de måste skiljas från honorna innan det blir fler ungar.
I början kan det vara svårt att skilja könen åt, men när de är runt fyra veckor (och man behöver kunna det) brukar det inte vara några större problem. Då syns pungen så väldigt tydligt på hanmössen, om man bara håller dem så pungen liksom "trillar ner".

Jo men visst!
Och du kan alltid lägga ut bilder här och få höra vad vi tror om könen osv. Fortsätt att hålla oss uppdaterade om hur det går med kullen! :)
Älskar mina stora små vänner..