Färg hjälp
Hej.
Fick en kull i början av februari. 7 små bebbar blev det.
Mamman är Stenbär och pappan är Buruuberii.
Buruuberii är blå siamese.
Stenbär är regad som beige men verkar inte vara det med tanke på vad ungarna fick för färger.
Så jag och min kusin (som har deta som ett projekt arbete i skolan) skulle behöva hjälp med att färgbestämma ungarna från bilder. Och Stenbärs färg efter vad hennes ungar är för färger.
(en bild på alla ungarna)
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Färgerna på bilderna stämmer inte helt överäns med verkligheten eftersom de är fotade inomhus och med blixt.
Alla är satin vilket gör de lite svårare att få fram rätt färg på fotona.
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com

Blue burmese, blue stone typ…
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
stone… hur ser det ut genetiskt sett?
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Stone är en blå mus med blekgener, troligtivs extreme dilution c(e). Tror jag.
Dina vita möss pekar ju också mot blekgener. Och både siames och beige är färger baserade på blekgener på c-lokus.
Blå verkar i alla fall vara bas-färgen. Och kanske chocolate, med tanke på att jag tycker en unge skiftar i brunt/cgocolate (beige?).
Blå siames har generna: aa B* c(h)c(h) dd
Från pappan kanske du fått c(e) och något mer, eller en till c(e)?
Nu måste jag säga att jag inte kan de här blekningarna på c-lokus, de är så invecklade och jag har aldrig gått in ordentligt på dem. Så det jag skriver ovan kan innehålla fel.
Nu såg jag nog fel på chocolaate-ton på en unge. Min skärm visar inte så bra färger just nu…
Hanen kan fortfarande vara beige, men bärare av en blågen. Om honan inte har någon chocolate-gen, kan chocolaten inte synas på dessa ungar!
Då bör honan ha: aa BB c(h)c(h) dd (och EE och P* dessa gener skrivs itne ut eftersom de inte påverkar färgerna nå¨got)
Och hanen ha: aa bb c?c? Dd (och EE och P* osv)
Och ungarna har aa Bb c(h) c(?) Dd eller dd
Alla ungarna är alltså (om hanen är beige) bärare av chocolate, medan ingen unge visar chocolate.
Varje unge har också blått i sig, antingen enbart som bärare Dd (visar inte), eller som ren blåfärg dd.
På c-lokus har alla ungarna en himalya-gen c(h), som i dubbel upplaga ger siames. I enkel upplaga kan ge upphov till colourpoint beroende på gen-sällskap.
Vad hanen bidrar med för blekgener på c-lokus, törs jag inte gissa på. Möjligtvis extreme dilutioin c(e). Men hur chinchillagenen (c(ch) eller albinogenen c yttrar sig i de här sammanhangen vet jag inte. De visar olika uttryck beroende på kombinationen.
Allellerna på c-lokus är i alla fall 4 stycken, som kan kombineraas hur som helst.
c, c(h), c(ch), och c(e).
Och de helvita (är de helvita, min skärm är inte så bra färgvisare, eller är de svagt ljust silver?) är alltså helt nedblekta till vitt av dessa blekgener.
De är ändå aa Bb ?? Dd eller dd. Vilket i sn tur kan ge både blå och chocolate ungar, beroende på partner.
Eventuella pointer eller siamesteckning, utvecklas först senare på möss. Du kan inte se det än. 
Lycka till med skolprojektet! Kul projekt ni valt! 
Vill du veta mer om genetiken, så ställ frågor så svarar jag.
Tror du blandat ihop honan och hanen.. är hanen som är siamesen.
Buruuberii (pappan) vet jag birde va aaddc(h)c(h)Dd
Kommer inte ihåg Stenbärs stamtavla nu.. ska kolla när jag kommer hem från jobbet. Men jag har för mig hon bär på både blått och chocklad…
Om de som ser blå ut är blå burmeser måste ju hon iaf ha c(ch) på ena c-lokuset:P men va kan de andra vara då?
Är rätt säker på att hon inte bär på c(e) er då hadde väl en del iaf blivit colourpoint och just nu ser de inte ut som det (enligt mig).
Och Pew:arna då? va Om de har c(h) som ena va kan då de andra C;et vara för att det ska bli en pew? Dessa vet jag kan senare bli himalayan, de är nu 4 veckor bara och har inte visat något att de håller på att bli himmalayan.
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Ja, jag tog fel på honan och hanen.
Pappa Buruuberii är blå siames. dd är generna som ger blått, bb ger chocolate. Det är lätt att blanda ihop bokstäverna
.
Blå siames är alltså aa B* c(h)c(h) dd.
Om ingen av ungarna visar upp chocolate, är det möjligt att pappan inte är chocolate-bärare, och alltså har två stora BB.
Burmese har genuppsättningen c(ch)c(h)
I så fall måste alla ungarna vara antingen siames eller burmes. Antingen c(h)c(h) eller c(h)c(ch).
Och det stämmer ju inte i och med de vita. Om inte skuggningen dyker upp senare … jag har zero erfarenhet av burmese. Men borde inte huden då i alla fall vara mörkare på nosen, och inte så vackert ljust rosa?
Himalyan har c(h)c. Då måste mamman vara bärare av en albinogen.
Jag kan egentligen ingenting om dessa skuggade varianter som siames, burmese, himalya och colourpoint. Vet väldigt dåligt hur de ser ut i verkliga livet, och hur de utvecklas. Men jag har läst då och då, att pointer och skuggningar dyker upp vid en lite senare ålder.
Eftersom pappan är blå siames, så VET VI
att ungarna bär ett c(h) och ett d. Samt aa (ingen är någon aogutivariant).
Möjliga genvarianter är då
c(h)c(h), c(h)c(ch), c(h)c(e), c(h)c.
Det andra genparet på C-lokus kan alltså vara himalyagenen, chinchillagenen, extreme dilutiongenen eller albinogenen. Vilken är det?
Om mamman är beige eller coffee c(e)c(e), har ALLA ungarna genparet
c(h)c(e).
Dessa kallas tydligen svartögd siames, eller colourpoint beige, och är en ljusare variant av "siames". Färg beror på de andra generna, och där verkar ju blå finnas i dubbel upplaga.
Ihop med rödögdgenen pp blir ungarna rödögda. En rödögd blå är en silver, lägg blekgener på silver, så kan den nog bli vit…
OBS. Jag bara gissar och spekulerar och tänker högt. Jag vet inte vad dina ungar har för färger, eller ännu mindre gener. Men kolla i stamtavlorna om båda föräldrarna har någon rödögd (pp) variant där.
hehe…intressant läsning med tanke på mina egna planer…hm…är de till salu?
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Buruuberiis stamtavla vet jag inte mycke om.
Vet bara att han bara har siameser (blåa och seal point).
Men efter min första kull med han så vet jag att han även bär på choklad eftersom Candy Cane blev lilic fox:)
Har själv andra möss som är colorpoint och blå burmese. Colorpoint är jag nästan hundra på att ingen är. De "blå" skulle jag nog gissa var blue burmese. men den "ljusa" vet jag inte riktigt. den har väldigt mörka rubin ögon som sin mor Stenbär.
Stenbärs stamtavla:
Mamma: Blue even
Pappa: Silver agouti
Farfar: Si-ag
Farmor: si-ag
Fff:si-ag
ffm: si-ag
fmf:bl-st (färg?)
fmm: si-ag
Så Stenbär bär ju antagligen på c(ch) och något annat lurt som gjorde några pewar och den lite ljusare.
Hur får man igentligen ihop en pew med en c(h) gen och något mer?
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
#20 jo. 4 killar har jag till salu
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Är de med till utställningen 21 mars?
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#21. "Hur får man igentligen ihop en pew med en c(h) gen och något mer?"
c(h)c, himalyagenen ihop med albinogenen, ger rödögda möss. men då har du en himalya, dvs en skuggaad variant.
c(h)c(e), himalyagenen ihop med extreme dilution, ger svartögda möss, colourpoint. Pointer alltså. Om PP-generna istället är pp (Pp dvs rödögdbärare , inte ovanligt på möss) så blir det ju en rödögd colourpoint.
Det svåra är ju att veta allellerna på andra lokus. Och recessiva anlag kan finnas dolda i musen i mååånga generationer. Inte lätt att utesluta alltså, om man inte testparar.
Frågan blir … är Buruuberii verkligen siames?
I så fall måste alla ungarna ha ett c(h), och då blir alla ungarna skuggade varianter, om de inte kombinerras med C, som ger fullt utfärgade djur utan blekningar.
c(h)/c(h) = siames
c(h)/c(ch) = burmes
c(h)/c(e) = colourpoint
c(h)/c = himalya
Mamma Stenbär kan vara beige eller coffee, och har då genuppsättningen c(e)/c(e).
Om hon är nougat har hon istället genuppsättningen c(ch/c(ch) *har läst på* Dessa färger kan vara mycket svåra att skilja åt.
Men också … alla de andra generna samverkar till olika färger! De både bleks, och bleker själva, pälsens färg på olika vis.
Jag har väldigt lite erfarenhet av de här färgvarianterna på c-lokus, vet till exempel inte hur flertalet ser ut i verkligheten. Mer än såhär kan jag inte bidra med, och kanske är något jag skrivit dessutom fel *garderar mig*.
Hur som helst är de vackra, dina möss!!
Om du verkligen vill veta deras genuppsättning, kanske du måste vänta tills de är vuxna, och sedan testpara med en lämplig mus, där resultaten bara kan yttra sig på vissa vis beroende på vad partnern är.
#20 Jaghar själv en cream som kanske är en stone och jag söker en blue burmese till henne…vilka av ungarna är hanar? har du mer bilder?
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Inte för att jag vill lägga mig i sådär överdrivet mycket, men det är inte säkert att alla silver agouti i Stenbärs stamtavla är riktiga silver agouti heller. Har för mig att den kullen också fick många spexiga färger.
//frida
hm…låter som en gensoppa igen *skrattar*
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#23 ja, de kommer tas med då.
#26 blev bara en hona i kullen så alla uton bebis nr 7 är hanar.
#27 det vet jag inget om :P Men det är ju bara pappans sida som är si-ag, mammans sida har jag ingen stamtavla på så där vet jag inte alls vad som gömmer sig. :P
#24 alltså går det inte att de är PEWar? utan "måste" få pointer?
Buruuberii är jag helt säker på är blå siames.
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
de är hur som helst förbaskat söta och jag är galet förtjust i 2.an, 5.an och 7:an… ujuj…får nog gå omvägar kring dig på söndag :P
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
amaira, jag orkar inte läsa allt du skrivit just nu. säkert massa super bra intressant osv 
Om modern är Beige så är hon ju aac(e)c(e)
Rö vita" blir det ju om mössen är pp… kan ju vara aac(e)c(h)pp - den ser då inte mer än vit ut…
Ah! Skönt att du är här Grodan
! Jag har väntat.
Om modern är beige är hon c(e)c(e). Precis!
Rödögd blir musen om den har pp. Precis!
Det är det enda jag kommer fram till (fast jag "skrivit ihjäl" till och med mig själv här
)
Men vit? Hurdå? Är det pp-genen som bleker ner det sista av färgen på pointerna?
Och så är beige alltså inte en chocolate-baserad färg - Tack Grodan! - som jag skrivit ovan. Utan extreme dilution satt på svart.
aa c(e)c(e)
0ch inte aa bb c(e)c(e) som jag skrivit.
Så.. jag tror att de mörkare kommer bli blue burmese c(ch)c(h)
Och så bär ju stenbär på c(ch) troligtvis med tanke på att hon bara hat si-ag på pappas sida.
Om de vita är kanske aac(e)c(h)pp eller c(h)c (om de skulle på pointer och bli himmalayan)
så borde Stenbär (mamman) vara c(e)c(ch)pP eller c(ch)c? men det första borde få mamman att se ut som en choklad? och de andra "light mocka chocolate" enligt finnmouse sida.? och det värkar ju inte rätt?
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Åh Jisses :) Men söta..
Av de 7 ungar du visar undrar jag vilka som är honor och vilka som är hanar…
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#36 Det är sju stycken hanar (nr 1-6). Och Nr 7 är den ända honan i kullen.
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Jasså minsann…nr 7 är en hona…och dessutom en av mina favvisar!
jag har mejlat dig tidigare idag. Vi kan ta det via mejl kanske?
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Fråga: vad är de för hårlag
#32
Ja, så kan män väl säga att pp gör. Tänk dig själv du har en rödögd blue himalaya, aacc(h)pp, eller en rödögd bone, aacc(e)pp… rödögd siamese, aac(h)c(h)pp, kan få lite lite färg på nos
Vad nu exakt Stenbär är kan vi få reda på när ungarna utvecklat sin färg mer. Är det Burmese spricker ju Beige-teorin…
Swilmer börjar bli duktig på genetik! Kul!
#39 De är satin korthår förutom de vita som är satin långhår.
Föräldrarna är båda satin korthår.
Stenbärs mamma tror jag är långhårig och pappan korthårig
Buruuberiis vet jag inte hur släkten ser ut men tror korthårig men tydligen bär även han på långhår :)
Tar ju med några av ungarna på söndag så då kanske nån har lust att hjälpa till? kanske lättare när man får se dem IRL :)
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Har du inte fått mit mejl? Jag har inte fått något svar från dig…
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#41 Japp, hade bara inte hunnit svara. men nu är det gjort
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Långhårsgenen är lite lustig, den är inte dominant eller recessiv, den är "mittemellan". Parar du en korthår med en långhår, får du "semilånghår" dvs mitt emellan långt och kort.
En del blir lite långhårigare medan andra blir lite korthåriga. En verkligt bra standardkorthår blir "förstörd" med långhårdgener i stamtavlan, även om musen verkar korthår. Den får "för mjuk päls".
Vill man avla långhår får man hela tiden avla på de med längst hår i kullarna, för att förlänga pälsen.
#43 Just ja! Men tyckte ingen såg ut att bli något mitt i mellan. utan de som är långhåriga är RIKTIGT långhåriga:P
Ska nog mäta hur lång päls de har ikväll 
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Nu kommer lite uppdatering med nya bilder från idag.:)
Först ut är det den ända tjejen.
Hon har blivit ljusare nu. Hon är nr 7 på bilderna ovan.
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Kille nr 1 (inte samma nummer som innan)
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
beiga Pichu bredvid Mamma stenbär
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com
Mätte en av pew:arnas päls. lite mer än 3cm verkar den vara och då är han själv 8cm lång, utan svans med räknat. 
Hur lång päls brukar en långhårig mus ha?
Mvh Stefhanie
Björnbackens Kaniner
www.bjornbackenskaniner.weebly.com