
Gallerbur säljes, 75 kr, skåne
Hej allihopa.
Jag har precis rensat ur härhemma och hittade en gammal bur som jag hade mian fåglar i när de var på balkongen och det slog mig att den skulle nog vara lagom storlek till möss.
Den har måtten: 60 lång, 33 bred och 56 hög (cm)
Den har en liten spricka i bottnen som är lagad med tejp, men den är inte ostabil alls, det är mest bara ett skönhetsfel. Den har utdragbara bottnar (2delat) och öpnningar fram och på ena sidan. Där är två hål där mathoar ska sitta, men med lite fantasi kan man ju använda dem till annat (ex fästa rör eller liknande där) eller behålla hoarna till godis eller som krypin.
När den avlämnas kommer den att vara ordentligt städad och desinficerad.
Jag vill inte ha några direkta pengar för den, 75 kr kanske?
Den finns i Helsingborg, men jag ska upp till Göteborg runt den 17/6 och då kan den tas med upp, eller lämnas av utmed motorvägen.
(Leksakerna ingår ej).
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/
Gallerbredden ser ut att vara så möss tar sig igenom samt mellan glipan som är mellan kortsidan och långsidan. Har här hemma en liknande bur o möss tar sig ut mellan gallren. Sjukbur till råtta kanske? alternativt transport/sjukbur till fågel.
Döm Inte Människor Genom deras utseende. För du kan Inte se deras insida.
I am who I am, so like it or kiss my, yeah you know exactly what to kiss.
Smile to the world, than the world smiles to you

Jag hade en liknande till en av mina möss, men då var det förvisso en fullvuxen engelsk herre som bodde där.
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/