Vilken färg?
Jag är ju så dålig på detta, men vita magar ska ju va fox. Vet dock inte om det kallas det när magteckningen hänger ihop med ansiktsteckningen sådär. Himla läckert iaf!
Berkshire men övertecknad…eller övertecknad hereford. Cool tekning hur som helst. Är det din mus?
Färgen är ev choklad…svårt att se. Ibland tycker jag den ser tickad ut :/
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Färg törs jag inte säga. Syns inte på fotot. Agouti kanske? Eller "nåt annat"
.
Han är fox i alla fall. Och så har han bläs. Eller "nåt annat". Söt grabb
.

Gissar på Coffee Fox Bläsad Berkshire 
Han är vit på hela magen så igen 'perfekt' tecknad berkshire, bläsen sitter ihop med magfärgen med endast en liiiten färgskiftning under hakan, inte lika mörk som ryggfärgen. Öronen är fläckiga. Han är mer grå än brun :s han är inte tickad.
Det är min mus men köpt på djuraffär i stockholm.
jag har haft en kull efter honom men det hjälper väl inte att beskriva ungarna när modern också härstammar från en zoomus utan dokumenterad bakgrund.
Jag blev förvånad över att jag fick satin i den kullen, hade inte förväntat mig det från zoomöss men det är väl mer spritt än vad jag vet.
Han är både fox och tecknad. I o m att han är fox så kan man inte se hans berkshireteckning. Detta är en anledning till att jag anser att man inte skall para in tan och fox på tecknat - i kontrollerad seriös avel.
Skulle vara skoj att se ungsen i a f. Han är ju en variant av chinchilla- eller extreme diluted genen, och får man se lite åffsprings så blir det alltid lättare att säga vilken. Oftast…
Åh, men zoomöss kan vara hur fina och trevliga som helst. Zooaffärer och zoogrossister köper ju in avelsdjur från uppfödare. 
Jag tycker han är jättefin! Fler sånna till folket 
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
kullens mormor är augoti, morfar är black & tan bandad,
mamman är black & tan bandad,
resultat:
en rödögd vit
två black & tan med even teckning
ett par black & tan bandade varierande kvalitet på bandet ;)
en brun mus med ett halvt vitt band och bläs
och den enda jag har kvar:
ljusare och brunare än pappan, pannfläck, två fäckar på ryggen. ingen tan.
oj vad rosa han blev om nosen o.o
#10 du menar att han rodnar?
hehe
spännande fundering, men jag tror inte möss rodnar… förutom Musse Pigg…
Du, fick man se lite foton på hans avkommor?
se länk i nr 9. hara bara en kvar de andra har flyttat
Ser ut som en burmese ju…