Ört kullen (fuzzy&bärare)
nu har jag bestämt mig för tema på kullarna så nu får de en egen tråd..
mamma är Fnurran: dutch tecknad fuzzy
& pappa är Alejandro de CobisNet bone/white fuzzy bärare
han är även morfar till kullen..
jag behöver lite hjälp med färger på de som det syns på iallafall
fuzzyna är nog svårt.. de ser ut att vara banded & dutch, en som är helfärgad ljus & ev en som är hälften av varje.. men det är svårt att se irl med.. hoppas att det syns bättre och att de får päls som sin mor 
Åh, så söta! När jag såg #11 tänkte jag på Littlem som har pratat om att hon vill ha cappedmöss, utan rumpfläck! Den vore ju verkligen som gjord för ett sådant projekt.
Färgerna på dina fuzzysar är säkert samma som på de håriga så om vi kan lösa färgfrågan på de håriga vore det ju bra. beige/coffe är en aa c(e)c(e) och eftersom du har en bone i kullen är det absolut möjligt.
Evas artikel om c-dilutegenen i HM nr 3 2006 är bra. Nougat har genotypen aac(ch)c(ch) eller a(t)a(t)c(ch)c(ch), alltså den svarta varianten av chinchillan. den ser ut som coffee. Skillnaden på coffe och nougat är att Nougat inte har en endaste c(e)-gen medan coffee alltid har två. Coffe kallar vi vardagligt för beige.
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#13 fast #11 är färgad på rumpan.. men det syns inte mkt på denna soliga bilden.. vet inte riktigt hur jag ska få bra bilder med min dumma digital kamera 
#14 jaha, den ser vit ut på bilden. Jag trodde det var en skugga bara ^^. Då är det istället en skaplig dutch ju!
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
funderar på att måla på fuzzarna, tänk om de tappar den lilla päls de har, då kommer jag itne ha en aning om vilken som är vilken.. finns det ngt som man kan märka dem med som är säkert för dem?
Är de tickade kan det vara beige agouti eller cinnamon. Jag tycker dock de är så pass grå att de inte borde vara cinnamon…
Jag märkte alla mina bone (vita) med tuschpennor, olika färger för olika djur, men de tvättar bort prickarna så man får vara där och fylla i varje dag. Jag upptäckte dock ganska snabbt att om man inte ser skillnad på dem så är det bara dumt att hålla isär dem, bundna vid olika namn. Den som hämtar först får välja både mus och namn först helt enkelt ;)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#21 jag la precis in bilder på deras halvsyster som är helfärgad, i stort sett i samma färg i en egen tråd..
#13 Jag brukar kalla lite mörkare Coffee för Nougat, men från början var det aabbc(ch)c(ch) som jag kallade för Nougat. Vad menar du att Nougat är genetiskt? (OBS! Det är inte en Standardiserad variant.)
#13 var skrev jag att Nougat är genetiskt, jag hittar det inte? Jag kanske menade genotypiskt..?
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
#24 Ja, jag misstänker att det kan vara mycket svårt att se skillnad på Coffee och Nougat, men allt som eg krävs är att vi separerar c(e) och c(ch) från varandra eller antecknar noga vid parningar - resultaten i kullarna säger var föräldrarna är genetiskt.
Ja det var himla söta små! Synd de inte var svart/vita :P
och så en rubinögd fuzzy tjej, tycker hon ser bandad ut i ngn ljus färg.. men är inte helt 100 på att det inte är en synvilla
får ju ont i ögonen av allt stirrande på dem 
våran son har bestämt att musbarnen är sniglar och de är söta och de är hans (han är 2,5 år) 
nu är jag iallafall säker på att alla fuzzysarna kom med på bild :P
Jättefina. Vad bra att du bor så knasigt till från mig sett, så att jag definitivt inte kan köpa en av dem - för jag får aldrig hem den… hehe
#38 hehe men det e inte alls bra att du bor så knasigt
jag vill ju ha hem de två grabbarna 
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Säger som Grodan, tur du bor så knasigt annars hade jag gärna köpt minst en av sötnosarna…för jag har egentligen möss så det räcker
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
ja de är verkligen mysiga
har svårt att välja vilka som ska säljas så att jag kan börja annonsera.. men kan nog inte behålla alla tyvärr 
#39 näe, de jobbisch att få ner mössen… hade hoppats på en tjej som skulle åkt ner t skåne, men hon ändrade sig…
#42
typiskt… jag har inte fått svar iheller.. från någon av de jag mailat..
snyft

ush…vad sugen jag blev på att skaffa möss nu när jag såg dessa fuzzys 
You can't spell Bitchy without Itchy
#51 Ser härlig ut!

Havtorn har ganska "lång" päls med för den delen..