Powerfeed får möss ?
Gula och röda möss av genen Dominant Yellow har tyvärr fetma som en liten otrevlig bonus. Se till att minska kolhydraterna i kosten.
Men, dom får inte myckt kolhydrater. Dom e 4st, får musblandning en gång per dag, o ibland får dom lite grönsaker. Dom andra är inte tjocka. Men ska försöka minska kolhydrater som dom får i sig.
Ja,, det är synd om de dominant gula…så vackra men de blir feta om de tittar på ett solrosfrö :(… bara säd till dem. Svårt att ha dem med andra som behöver fetare mat kan jag tänka mig. Jag ser samma problem på mina svenstypade när de går ihop med och får samma mat som tex nakenmöss eller fuzzys som mår bra av extra fett som ost, smör, frön och gotti-gotti. De blir som bollar!
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
Har en fråga till Lottiz. Säljer du leopardgeckos just nu ?
nej, det gör jag inte längre. jag har två kvar från förra året som är till salu. Hela grupper av avelsdjur kan jag sälja för att få bort den ur terrarierna där jag vill ha in möss nu :)
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare
jag ska köpa en dvärgskäggis eller leopardgecko snart, men har inte riktigt bestäömt mig än. Imorgon ska jag till tropikhuset o då ska jag bestämma mig. Kan du skick några blder på dom som e till salu ?
.