Blir lite fundersam
Lilla Kajsa har lagt på sig och idag ser hon lite väl rund ut för sin ålder. nu är hon 8 veckor (sa fel innan).
Jag är orolig att det skulle vara en tumör. Satt nyss och jämförde ett kort som är i samma pose som hennes syster. Man ser ju klart och tydligt att hon är bra mycket rundare under buken än sin syster. Jag har fått en mycket duktig uppfödares åsikt men vill gärna se vad ni andra tycker.
Inte oroa dig. Du matar dina möss så mycket att de helt enkelt har lite trivselmage. Och tumör vid 8 veckors ålder? Glöm sådana tankar!!!
Vissa möss har anlag för att lägga på sig och det kan skilja sig mycket bland syskon i storlek, typ och hull även om de får samma mat och bor i samma miljö. Andra saker som spelar in är
- hur aktiva de är. Möss som är springiga lägger inte på sig lika mycket som mer stillsamma möss.
- dominans vid matskålen - de som är först vid matskålen kan roffa åt sig maten med mest kolhydrater
- ämnesomsättning och omvandling av kolhydrater
Har du tur/otur är hon dräktig… men hur skulle det gått till? Du har väl ingen hane? Och hur länge har du haft mössen nu? Över 21 dagar?
Nä, lite över en vecka.
25/11 Fick vi hem dom. Så 10 dagar sen dom kom.
Och nej, ingen hane här.
Ok, ja, då finns ju en risk att hon blev parad innan du tog hem henne…